26.1.2024

Osmá výhra v řadě! Dynamo vyloupilo Litvínov

Pardubičtí hokejisté zajížděli v rámci 40. kola Tipsport extraligy na těžký led Litvínova, s nímž v letošním ročníku dvakrát padli. Ze Severních Čech si ale odvezli díky dvěma brankám Richarda Pánika a jedné trefě Lukáše Sedláka všechny tři body. Dynamo tak zaznamenalo už osmou výhru po sobě a bodovalo podesáté v řadě.

Tipsport extraliga, 40. kolo, pátek 26.1.2024, Litvínov, Zimní stadion Ivana Hlinky

Litvínov

1:3
1:0, 0:2, 0:1
Branky a nahrávky: 19:36 Kirk (Jaks; 5/4) – 23:24 Pánik (Sedlák, Kolář; 5/5), 31:49 Sedlák (Vála, Hyka; 5/5), 59:42 Pánik (5/5). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Svoboda, Hynek. Diváci: 5114. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Střely na branku: 32:35 (10:10, 10:19, 12:6). Zblokované střely: 15:20. Hity: 14:5. Vhazování: 25:42. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Litvínov: Tomek – Baránek, Zeman, Zile, Jaks, Czuczman, Demel, Šalda – Zygmunt, Jurčík, Havelka – Hlava, D. Kaše, O. Kaše – Urban, Kirk, Abdul – Kudrna, Gut, Koblasa.
Dynamo Pardubice: Will – D. Musil, Čerešňák, Dvořák, Košťálek, Kolář, Hájek, Vála – Pánik, Sedlák, Hyka – Kousal, Zohorna, Radil – Paulovič, A. Musil, Herčík – Mandát, Poulíček, Říčka.

Už ve 26. vteřině byla svěřencům Marka Zadiny nabídnuta přesilovka po podrážení Marka Beránka. Východočechům chvíli trvalo, než se dostali do správné provozní teploty, a tak první velká šance přišla až v závěru početní výhody. V čase 02:16 vypálil z levého kruhu Matej Paulovič, jeho bombu ale jeho krajan Matej Tomek vyrazil před sebe. Do tohoto prostoru ještě přibruslil Tomáš Hyka, který se dvakrát pokoušel prorvat puk do sítě, slovenského gólmana ovšem nepřekonal. Hned po konci přesilovky se ocitl v mezikruží s kotoučem bek Patrik Demel, z ideální pozice však Romana Willa, který ránu fantasticky vyrazil pravým betonem, neprostřelil.

Dalším superhrdinou Dynama byl v 8. minutě Libor Hájek. Obránce Litvínova Kristaps Zile chytrou průchodovou přihrávkou vyslal do samostatného úniku útočníka Tomáše Urbana, jehož na poslední chvíli zastavil právě zmíněný pardubický bek. Když už to vypadalo, že se v úvodním dějství nebude stav ani jednou měnit, provinil se Lukáš Sedlák sekáním a nabídl Severočechům jejich první početní výhodu, již domácí zúročili. Skóre otevřel 25 vteřin před sirénou britský centr Liam Kirk a to po efektivní výměně s Janisem Jaksem. Střela navíc byla tečovaná a pro Willa tak velmi těžká k chycení.

Ve druhé periodě se svěřencům Marka Zadiny povedlo rychle vyrovnat. První formace předvedla ukázkový forčekink, díky němuž se podařilo Tomáši Hykovi získat kotouč a předat jej Lukáši Sedlákovi. Třicetiletý centr párkrát zamíchal hokejkou a krásnou krosovou přihrávkou našel Richarda Pánika. Nová akvizice Východočechů se ze slotu nemýlila a připsala si tak svůj vůbec první gól v pardubickém dresu. Sedlák zároveň zapsal bod už ve dvanáctém utkání v řadě. Kapitán Dynama přidal další kousek do statistik ve 32. minutě. Ondřej Vála poslal od modré čáry puk do předbrankového prostoru, kde Sedlák, jak je mu zvykem, tvrdě makal a otravoval gólmana soupeře. Jeho práce byla odměněna vstřeleným gólem, nahození totiž lehce tečoval a poprvé v zápase tedy dostal svůj tým do vedení.

V čase 35:48 si domácí zahráli svou již třetí přesilovku v utkání. Největší příležitost si hokejisté Vervy utvořili přibližně dvě minuty před koncem třetiny, kdy vyslal na Willa tvrdou ránu obránce Marek Baránek. Střelu sice jednatřicetiletý plzeňský rodák zastavil, ale poté mu vypadla z lapačky. Naštěstí se v situaci rapidně zorientoval a kotouč znovu zachytil dřív, než stihl doputovat do sítě.

Poslední dvacetiminutovka začala množstvím neproměněných šancí na obou stranách. Dynamo mělo nejprve během své přesilové hry celkem tři obrovské příležitosti. Nejprve se z mezikruží neprosadil Tomáš Zohorna, poté neslavil před odkrytou bránou ani Sedlák, který při pokusu vystřelit upadl, a ze své typické pozice v levém kruhu neproměnil po pěkném pasu Hyky také Lukáš Radil. Na druhém konci hřiště stejně tak neskóroval Litvínov. David Kaše našel skvělou nahrávkou vzduchem svého bratra Ondřeje Kašeho, jenž spěchal sám na Willa. Na poslední chvíli ho však zadržel Hájek čistým přizvednutím hokejky. Pětadvacetiletý obránce tak už podruhé v duelu zastavil samostatný průnik. Ondřej Kaše mohl srovnat také v 51. minutě, kdy z levého kruhu natrefil pouze boční síť.

Smršť nevyužitých šancí ukončil 19 sekund před závěrečnou sirénou Richard Pánik, který dával už do prázdné branky. Pardubice tak zvítězili i v osmém zápase v řadě a vzhledem k prohře Sparty s Českými Budějovicemi odskočili druhému týmu Tipsport extraligy na rozdíl osmi bodů.

Marek Zadina (HC Dynamo Pardubice): „Myslím si, že jsme měli skvělý vstup do utkání a to hned od prvního střídání. Byli jsme silní na kotouči, dobře jsme se dostávali do útočného pásma. Zároveň bych ale řekl, že první třetina byla vyrovnaná, Litvínov skvěle bránil, stejně jako my. Na konci první třetiny jsme inkasovali po nepříjemné teči gól, ale my jsme to v kabině zanalyzovali, něco jsme si k tomu řekli a v druhé třetině jsme pak předvedli přesvědčivý výkon, díky němuž jsme to otočili. Čekali jsme, že v poslední dvacetiminutovce budou domácí tlačit, ale kluci to odmakali a neseme si tři body. Jsme rádi, že jsme tady dokázali vyhrát, protože odsud se nenesou body vůbec snadno.“