24.2.2017
Michal Slavík, Jan Hrabal

Dynamo nestačilo v Karlových Varech, prohrálo 1:4

KARLOVY VARY — V souboji dvou posledních celků tabulky Tipsport extraligy se Pardubicím nevedlo, hokejisté Dynama nestačili v Karlových Varech, kde prohráli 1:4. Jedinou branku Východočechů vstřelil ve 48. minutě Jan Ščotka.

Tipsport extraliga, 49. kolo, pátek 24.2.2017, KV Arena

Karlovy Vary

4:1
0:0, 1:0, 3:1
Branky a nahrávky: 34:03 Skuhravý (Dujsík, Závorka; 5/5), 43:59 T. Rachůnek (Baldajev, Závorka; 4/5), 52:25 Gríger (Skuhravý; 5/4), 55:32 Harant (Kindl; 5/5) – 47:39 Ščotka (Schaus, Starý; 5/5). Rozhodčí: Pražák, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:5 (2:1, 1:1, 2:3), navíc Bárta (Dynamo (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2546. Střely na branku: 30:30 (15:10, 6:10, 9:10). Srážky: 3:2. Vhazování: 37:32. Blokované střely: 8:4. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči: Václav Skuhravý – Jan Ščotka.
Karlovy Vary: Závorka – Tomáš Dvořák, Dujsík, Harant, Baránek, M. Rohan, Benák, Baldajev – T. Rachůnek, Gríger, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Gorčík – Davídek, Tuominen, V. Tomeček – O. Beránek, Kindl, Flek.Trenéři: Jan Tlačil a Mikuláš Antonik.
Dynamo Pardubice: Růžička – Trončinský, Chaloupka, Ovčačík, Schaus, Ščotka, Nedbal, Zajíc, Havlík – Hubáček, Nahodil, P. Sýkora – Bárta, Špirko, J. Sýkora – Zadina, Poulíček, M. Kaut – Starý, T. Kaut, Beran. Trenéři: Miloš Holaň a Pavel Marek.

Trenéři Pardubic postrádali ve své sestavě dlouhodobě zraněného Petra Čáslavu, na východě Čech museli ze zdravotních důvodů zůstat Tomáš Rolinek a Petr Čáslava. Do branky se po čtyř zápasech postavil od samého začátku Martin Růžička.

První třetina branku nepřinesla

Úvod utkání vzbuzoval pocit, že si oba týmy šetří síly na souboje budoucí, které je letos stoprocentně ještě čekají. Hra tak nabírala tempo jen pomalu a soupeři si vystačili především s precizní defenzivou.

Zajímavé okamžiky se začaly objevovat zhruba až od poloviny třetiny, nejprve když pardubického Růžičku zaměstnalo karlovarské mládí, jmenovitě Tomeček a Davídek. Následovala první vyloučení. Při trestu Martina Rohana byli Východočeši blízko otevření skóre. To když se ke Špirkovi dostala střela odražená od zadního mantinelu a dezorientovaný Závorka nechal polovinu klece prázdnou. Hostující útočník však promáchl. Přesilovku hostů pak předčasně ukončil faul Jána Sýkory. V početní výhodě se domácí kapitán Skuhravý prodral k puku v mezikruží a zblízka přestřelil.

Hodně nepřesná byla i další karlovarská střela, která navíc zanechala krvavý šrám v obličeji Sebastiana Gorčíka. Další minuty do přestávky už byly opět vyrovnané a bez hokejové krásy, nic na tom nezměnilo ani vyloučení Václava Skuhravého.

Václav Skuhravý poslal Energii do vedení

V úvodu druhé periody zaujala kličkovaná Gorčíka napříč útočným pásmem, vedla však pouze k nepřesné střele mimo tyče. Kromě ojedinělého pokusu Berana pak i další zajímavé akce této části patřily výhradně Karlovarským, například dorážející Rachůnek měl k úvodní brance opravdu jen kousek.

Hostům se hru podařilo vyrovnat až asi po pěti minutách. Navzdory rostoucí optické aktivitě si ale Dynamo mnoho reálných příležitostí nevypracovalo a další minuty se nesly ve znamení hokejové šedi. Více akcí tak přinesla opět až druhá část třetiny. Hostům nevyšlo přečíslení dvou na jednoho, po zakončení do náruče přesouvajícího se Závorky se Hubáček jen zklamaně podíval do stropu. Na druhé straně emoce vzbudily zákroky na Tomečka a Grígera, které k nevoli domácího obecenstva zůstaly bez trestu. Skóre se nakonec poprvé měnilo až v 35. minutě, když Václav Skuhravý v přečíslení nic nevymýšlel a svižnou střelou zápěstím poslal svůj tým do vedení – 1:0.

Po vstřelení branky přidali energetici na aktivitě, obrana hostů ale jejich výpady ustála. Solidní šanci na vyrovnání při vyloučení Mikulíka nevyužil Sýkora, když svůj příklep poslal jen do betonů Závorky.

Jan Ščotka pouze snižoval

Dynamo nevyužilo ani další přesilovou hru v úvodu třetí třetiny. Během trestu Benáka sice hosté pohledně kombinovali, Energie se ale mohla opřít o výkon brankáře Závorky. To na druhé straně měl Růžička i trochu smůly. Před vypršením Benákova vyloučení mu situace zkomplikoval Ovčačík, který nahrávku Tomáše Rachůnka na Grígera nešťastně tečoval do vlastní sítě – 2:0.

Netrvalo dlouho a hosté mohli zvednout hlavy zásluhou rychlého přečíslení, v jehož závěru Jan Ščotka do sítě dorazil svou vlastní předešlou střelu – 2:1.

Hostům zbývalo 12 minut na vyrovnání, situaci si však komplikovali svou nedisciplinovaností. Nedovolené bránění Schause po 28 sekundách potrestal Dávid Gríger, když z úhlu našel mezeru v postoji Růžičky – 3:1.

Další dvě minuty času sebral hostům zákrok Bárty na Grígera, za který navíc hostující hráč obdržel osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Definitivní pojistku karlovarského vítězství přidal v 56. minutě obránce Tomáš Harant, který Růžičku překonal střelou z otočky – 4:1.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): „Jsme rádi, že jsme v zápase vstřelili čtyři góly. Z pohledu samotné hry tam ale byla spousta věcí, které se nám určitě nelíbily. Musíme si to dobře rozebrat, protože třeba ve středním pásmu to nebylo takové, jak jsme si představovali. Rovněž některé věci po přechodu modré čáry nebyly podle našich představ. Kluky ale jinak musím pochválit, že zápas zvládli a vyhráli za tři body.“

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „I když první třetina skončila bez branek a mohlo to vypadat, že obě mužstva hrají výborně z obrany, tak to až tak pravda nebyla. Hrál se otevřený hokej se spoustou šancí z obou stran, byl to spíše souboj s brankáři. Nechtěli jsme dostat první gól, bohužel jsme ho obdrželi po jednom z brejků. Po dvou třetinách to byl ale pořád hratelný výsledek. Ve třetí třetině jsme vyrobili spoustu individuálních chyb, které nás stály body. A to i ve vlastní přesilovce. Nejsme produktivní v přesilových hrách ani ve hře pět na pět. Dnes se bojím říci, že toto je realita tohoto kádru.“