Mexické vlny a potlesk vestoje. Pardubice na úvod zardousily tygry

18.9.2011 | Jan Hrabal

PARDUBICE — Pravou nohou vkročili do nové extraligové sezony hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Východočeši dokázali ve velmi pohledném utkání porazit Liberec 5:2. Východočeši šli za výhrou od prvního buly, soupeře předčili celoplošným aktivním a hlavně typickým pardubickým hokejem.

2. kolo, neděle 18.9.2011 od 17:00 hodin, ČEZ Arena Pardubice

Bílí Tygři Liberec

Branky a nahrávky: 16:01 Nakládal (Koukal), 16:47 Elkins (Somík), 35:42 Starý (Kolář I, Koukal), 38:22 Bartek (Sičák), 43:12 Sim (Rákos, Zohorna) – 37:02 Bárta (Bulíř), 39:15 Kudrna (Nedvěd, Čakajík). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 8640. Střely na branku: 40:23. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči: Corey Elkins – Tomáš Vošvrda.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal – Starý, Koukal, Kolář I – Somík, Elkins, Bartek – Rákos, Zohorna, Sim – Buchtele, Radil, Kousal. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Bílí Tygři Liberec: Vošvrda – Výtisk, Čakajík, Hay, Holub, Derner, Pavlů, Kajínek – Kudrna, Nedvěd, Klimenta – Bartovič, Bulíř, Špaček – Bárta, T. Urban, Dušek – Bortňák, Vak, Víšek – Vantuch. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešan.

Aukce retro dresů Dynama

Úvodní zápas nové sezony měl pietní předehru. Minutou ticha uctila ČEZ Arena památku zahynulých při nedávné letecké katastrofě v Jaroslavli.

Pardubice nakopla třetí přesilovka

Úvod zápasu orámovaly dvě pardubické početní výhody. V libereckém dresu pykali nejprve Jan Holub za hákování a pak Tomáš Vošvrda za vyhození puku. Obě oslabení ale liberecká obrana zvládla. Ta pardubická se zase musela pořádně činit při minutu a dvě sekundy trvající dvojnásobné liberecké přesilovce. Ale ani ta nepřinesla stoprocentní gólovou příležitost.

Jinak tomu bylo po Vantuchově držení. Pardubice se nastěhovaly do útočného pásma a hned z první šance udeřily. Na konci svižné kombinace bylo najetí Jakuba Nakládala do gólového zakončení, pardubický zadák se nemohl z volného místa u tyčky netrefit – 1:0.

O šestačtyřicet sekund později solidně zaplněná aréna jásala v potemnění znovu. Hned ve svém prvním extraligovém zápase se v novém působišti prosadil Corey Elkins. Ten se dostal k puku ve spletité situaci před libereckou brankou a zasunul jej k pravé tyči – 2:0.

Pardubické hokejisty úvodní dvě branky nakoply, po počátečním oťukávání diktovali tempo závěru úvodní periody. V 19. minutě mohl po pohledné kombinaci na jeden dotyk skórovat Jan Buchtele, ale z voleje trefil pouze boční síť poloodkryté branky.

Pardubice držely vedení přes čtyřbrankovou smršť v necelých čtyřech minutách

Podobný začátek jako v první třetině nabídla i druhá část hry, ve které Východočeši přestříleli svého soupeře 15:5. Východočeši měli k dispozici dvě početní výhody, žádnou z nich ale nezužitkovali k navýšení vedení. Liberecká obrana byla sice pod stálým tlakem borců v červených dresech, jejich náporu ale odolala.

Ve 34. minutě nezachytila doslovný úlet Martina Barteka, kterého vyslala do samostatného úniku rychlá příhra po ose z hole Radovana Somíka. Slovenský forvard ale svůj souboj s gólmanem Vošvrdou prohrál. Liberecký brankář chytil střelu forhendem s ledovým klidem.

To Jan Starý o chvilku později byl úspěšnější. Pardubický kanonýr si to zaparkoval do palebné pozice před kasou, dostal rychlý kotouč od útočníka Koláře a poslal jej přímo nad Vošvrdovu lapačku – 3:0.

Tříbrankový rozdíl trval v ČEZ Areně pouze osmdesát sekund. Liberec odpověděl rychlým brejkem, Michal Bárta obkroužil branku i díky nedůrazu domácí obrany vsunul kotouč podél tyčky do branky – 3:1.

To nebylo všechno! O dalších osmdesát sekund později se skóre opět hnulo. Do útočného pásma se vřítil Martin Bartek a ten volil nejjednodušší možné zakončení: ostrá střela zapadla přímo pod Vošvrdovu lapačku do sítě – 4:1.

Útočný mejdan pod Kunětickou horou v závěru druhé části hry ale ne a skončit! O necelou minutu později totiž Martin Růžička neviděl přes změť těl tečovanou střelu a Jaroslav Kudrna snížil na 4:2!

Pardubice neponechaly nic náhodě, trefil se i Jonathan Sim

Liberecké plány otočit vývoj zápasu sice přiživila nastřelená tyčka Petrem Nedvědem, ale Pardubice si zaslouženou výhru nenechaly vzít, zvláště když se v rychlém brejku po krásné spolupráci prosadil Jonathan Sim – 5:2.

Poslední šancí pro hosty bylo špatné střídání Východočechů v polovině závěrečného dějství, Bílí Tygři však tento technický přečin nepotrestali, ba se nedostali ani do nebezpečné situace, která by zaváněla brankovou situací.

V 56. minutě mohl vstřelit šestý gól Daniel Rákos, pardubický odchovanec však trefil pouze tyčku. Východočeši po jeho akci promarnili více než minutu a půl trvající přesilovku proti třem.

To však většině osazenstva v pardubické ČEZ Areně nevadilo. Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice si nenechali výhru v úvodním extraligovém utkání vzít.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Chtěl bych poděkovat hráčům za předvedený výkon a jsem rád, že jsme v domácím prostředí zahájili sezonu vítězstvím. Pro vývoj utkání bylo důležité, že jsme v první třetině ubránili skoro minutovou přesilovku Liberce pět na tři a pak v následné přesilovce jsme dokázali otevřít skóre. Díky tomu jsme vyhráli první třetinu a tím se zklidnili. Myslím, že jsme dnes podali dobrý výkon.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Hodnotí se mi těžko. Bylo to první utkání a musím říci, že domácí se na něj připravili dobře a v podstatě naprosto zaslouženě zvítězili. My jsme dneska s naším výkonem neměli šanci.“

Vzájemné zápasy 2011/2012
18.9.11 Dynamo Pardubice – Bílí Tygři Liberec 5:2