1.10.2013

Prvně venku za tři body! Pardubice potopily pirátskou bárku

CHOMUTOV — Výborně! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát na ledě Pirátů Chomutov 5:2. Východočeši sice zkraje utkání inkasovali, pak ale dokázali zápas otočit a poprvé v sezoně vezou pod Kunětickou horu plný bodový zisk. Výborným výkonem jej jistil brankář Dušan Salfický. Gratulace!

Tipsport extraliga, 8. kolo, úterý 1.10.2013, SD Aréna

Piráti Chomutov

2:5
1:3, 1:1, 0:1
Branky a nahrávky: 0:58 Bartečko (Divíšek, Hruška; 5/4), 31:27 Svoboda (Bartejs; 4/4) – 2:10 Tybor (5/5), 6:23 Cetkovský (Nosek, Zohorna; 4/5), 10:11 Radil (Kousal; 5/5), 25:11 Číp (Tybor; 5/5), 50:18 Kousal (Radil). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič – Charvát, Frodl. Vyloučení: 6:8 (2:3, 2:3, 2:2). Využití: 1:1. Diváci: 3502. Střely na branku: 42:26 (12:7, 13:14, 17:5). Srážky: 7:11. Vhazování: 40:33. Blokované střely: 6:14. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči: Jaroslav Svoboda – Robert Kousal.
Piráti Chomutov: Řehoř – Malec, Lakos, Pulpán, Kučný, Šulák, Bartejs, Mazanec – Svoboda, Bartečko, Balej – Kubinčák, Divíšek, Hruška – Šagát, Sikora, Hřebejk – Račuk, Kämpf, Kaše. Trenéři: Jiří Čelanský, Zdeněk Skořepa a Jiří Veber.
Dynamo Pardubice: Salfický – Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp – Sýkora, Marha, Somík – Zohorna, Nosek, Cetkovský – Radil, Kousal, Starý – Řezníček, Číp, Tybor. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Pardubičtí hokejisté získali první venkovní tři body v nové sezoně. Zápas se povedl dvougólové čtvrté formaci, junior Jakub Řezníček si možná nemohl přát lepší extraligovou premiéru – získal tři kladné body do hodnocení účasti na ledě.

Na rychlý gól Pirátů zareagovaly Pardubice skvěle

Utkání začalo ve velké tempu. Aktivitu Piráti přetavili v početní výhodu. Na dvě minuty byl vyloučen Radovan Somík. Přesilová hra trvala pouze patnáct vteřin, po přesné přihrávce od Tomáše Divíška se prosadil Ľuboš Bartečko – 1:0.

Pirátům však těsné vedení dlouho nevydrželo. Necelé dvě minuty po jejich gólu se prosadil Radoslav Tybor a bylo vyrovnáno. Sólo slovenského forvarda bylo doslova luxusní: hráč s číslem 12 si vzal puk přebruslil všechny Piráty a s přehledem srovnal na 1:1.

Pardubice po gólu ožily a snažily se strhnout vedení na svou stranu. To se jim povedlo během přesilové hry, kdy se prosadil Jiří Cetkovský – 1:2.

Koncem 8. minuty se do zakončení dral Marek Račuk, jeho pokus však Dušan Salfický vyrazil. Ihned po této akci rozjely Pardubice protiútok, jenž zužitkoval Lukáš Radil parádní střelou k tyči – 1:3.

Ve třinácté minutě se velké šanci ocitl Bartečko, který dostal z rohu puk od Tomáše Divíška a jen těsně netrefil soupeřovu klec. Pak Ondřej Kaše poslal puk přes hostujícího obránce a sraženou střelu vytěsnil Salfický s velkými problémy. Následně se před Salfickým objevil ještě osamocený Jaroslav Svoboda, jeho pokus však připravený hostující gólman zneškodnil.

Pardubice držely nadějný stav

Stejně jako první třetina tak i druhá část začala vyloučením Pardubic. Na trestnou lavici zamířil Somík. Piráti rozehráli přesilovou hru dobře. Ve velké šanci se po střele Pulpána objevil Balej, gólmana Salfického nepřekonal. Po vyloučení Baleje se síly na ledě srovnaly. To Piráty nezastavilo a v další vyložené šanci se objevil Bartejs, z pozice mezi kruhy minul.

Ve 25. minutě se Pardubice dostaly do přečíslení dva na jednoho, které zakončoval Kočí. Řehoř byl připraven a chytil. Po vhazování se puk dostal k Radoslavu Tyborovi, jenž vyslal tvrdou střelu, kterou Řehoř ještě dokázal zneškodnit. Na následnou dorážku Radka Čípa byl však krátký – 1:4.

Čtvrtá branka Piráty zaskočila a iniciativu převzali hosté z Pardubic. Ve dvacáté deváté minutě domácí chybovali v rozehrávce, ale Jan Starý trefil jen tyč.

Severočechům se povedlo v čase 31:27 snížit. Jaroslav Svoboda dlouhou kličkou objel svého soupeře a následně zakončil blafákem mezi betony Dušana Salfického – 2:4. Piráti se mohli dostat na rozdíl jedné branky, ale přesilovou hru před koncem druhé části nevyužili.

Robert Kousal všechny uklidnil

Poslední dějství začalo převahou Pirátů, kteří se tlačili do zakončení. Nejprve Marek Račuk nastřelil tyč, poté na druhé straně zahrozil Radek Číp, jenž také rozezvučel brankovou konstrukci. Posléze měl dvě velké šance také Jozef Balej, oba jeho pokusy ovšem zneškodnil Salfický. V 50. minutě však uťal veškeré naděje domácích Robert Kousal – 2:5.

Tento gól určil ráz zbývající části zápasu, kdy se Piráti snažili vzpamatovat z pátého úderu. V přesilové hře po faulu Kašeho k ničemu Pardubice nepustili. Pět minut před koncem dostali Piráti možnost zahrát si přesilovou hru pět na tři. Domácí sice Pardubice během výhody dvou mužů v poli tlačili, branku se jim ale vstřelit nepovedlo.

Jiří Veber (Piráti Chomutov): „Do zápasu jsme chtěli vstoupit s určitým záměrem, jímž byla disciplína všech hráčů, být aktivní při napadání a silní na kotouči. To tam ale vůbec nebylo. Možná nám trochu uškodilo, že jsme dali rychlý gól. První třetina pak nebyla vůbec podle našich představ. Až ve třetí třetině od 10. minuty jsme začali hrát to, co jsme chtěli. Ale to je už pozdě, ta aktivita měla začít dříve.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Chomutov je velmi kvalitní v útočné fázi a dnes se to opět potvrdilo. I když jsme na to hráče upozorňovali, začátek jsme zaspali. Hrozně důležitý byl gól na 1:1 a efektivita v první třetině. Dali jsme tři góly ze třech vážnějších šancí. Ve druhé třetině jsme hráli na brejky a snažili se eliminovat nátlakový hokej Chomutova kolem brány. To se nám dařilo až na zbytečné fauly. Ve třetí třetině nás soupeř zatlačil prvních pět minut a bylo důležité, že jsme neinkasovali. Pak už to byla otázka toho, zda dokážeme využít nějaký brejk.“