17.11.2013
David Záruba

Tři body zůstaly doma, Pardubice zdolaly Chomutov

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice porazili v utkání 21. extraligového kola Chomutov 4:2. Jejich výhra v jubilejním třicátém utkání se nerodila lehce, zlepšeným výkonem ve druhé půli se to Východočechům povedlo, trefili se Tomáš Zohorna, Robert Kousal, Petr Sýkora a Tomáš Nosek.

Tipsport extraliga, 21. kolo, neděle 17.11.2013, ČEZ Arena Pardubice

Piráti Chomutov

4:2
1:0, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 3:39 Zohorna (Benák; 5/4), 33:49 Kousal (T. Nosek; 5/5), 35:56 Sýkora (Endál, Nosek; 5/5), 42:04 T. Nosek (Gregorc; 5/5) – 21:59 Balej (3/5), 30:46 Trefný (Divíšek; 4/5). Rozhodčí: Šír, Turčan – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:4 (0:3, 3:0, 1:1). Využití: 1:2. Diváci: 6998. Střely na branku: 35:38 (10:14, 11:14, 14:10). Srážky: 16:13. Vhazování: 37:37. Blokované střely: 9:7. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči: Tomáš Nosek – Jakub Trefný.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Zdráhal, Gregorc, Vašíček – Sýkora, Marha, Endál – Cetkovský, Zohorna, Semorád – Radil, Kousal, Nosek. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Piráti Chomutov: Hanuljak – Malec, Trefný, Mrázek, Krstev, Kučný, Bartejs – Hruška, Divíšek, Kubinčák – Balej, Kämpf, Bartečko – Račuk, Sikora, Hřebejk – Gajovský, Kůs, Jíra. Trenéři: Josef Turek a Robert Kaše.

Na velice nadějný výkon s Hradcem chtěli navázat pardubičtí hokejisté proti Chomutovu. Sestava pro sváteční zápas, který začínal netradičně od 15 hodin, nedoznala žádných změn.

Zohorna ukončil devítizápasové mlčení v přesilovkách

Chomutov v minulém zápase musel vstřebat krutou sprchu, v Pardubicích ale nezačal nijak bojácně. Díky nepřesnostem v rozehrávce domácích se do slušné šance dostal Jíra, jehož střelu zblízka zachránil Salfický nataženou rukou. Dalšího zaváhání málem využil Bartejs, jehož bomba skončila na hrudi pardubického gólmana.

To už si ale Východočeši užívali jednogólový náskok. Celých devět zápasů držely Pardubice bobříka mlčení v přesilovkách, ukončily ho naprosto jednoduše už ve 4. minutě utkání s Piráty. Zohorna na vrcholku kruhu zamíchal s pukem a pak tvrdou bombou propálil houštinu před brankou i Hanuljaka – 1:0.

Pardubice vedoucí branka nabudila k ještě větší ofenzivní snaze. Statistice střel v první třetině sice vévodili Piráti, domácí ale počítali nadějnější situace před brankou. Po další Zohornově akci dorážel zblízka Cetkovský, avšak Hanuljakovy betony nepřetlačil. Obdobně dopadly i pokusy Kousala a Radila, jimž připravil palebnou pozici Nosek.

Dvě obrátky skóre. Pardubice si během dvou minut vzaly vedení zpět

Chomutov se na vyrovnání ani moc nenadřel. Na začátku druhé třetiny dostal k dispozici více než minutovou přesilovku pět na tři a velice brzy trestal. Domácí trojice sice dokázala puk dvakrát dostat od Salfického, ale pak se na modré nachystal k ráně Jozef Balej a nechytatelnou šlupkou do šibenice srovnal – 1:1.

Odpověď Pardubic vezl po dobré práci v útočném pásmu Radil, který se vysmýkl z držení protihráče, poté však sám před Hanuljakem selhal. Piráti využili i další nabídnutou početní výhodu. Po Divíškově přistrčení okamžitě vypálil Jakub Trefný a kotouč zapadl za Salfického záda – 1:2.

Pardubické hokejisty inkasovaná branka pořádně zaskočila a dlouho se dostávaly zpátky do tempa. Z křeče je vysvobodila až parádní souhra Noska s Kousalem, kterou zakončil centr třetí lajny pohodlnou dorážkou do odkryté klece – 2:2.

Tím ale úřadování domácích hráčů neskončilo. Endál zavezl kotouč do pásma, načež perfektně připravil pozici pro Petra Sýkoru, který bez starostí doklepl za čáru – 3:2. Ještě před pauzou mohl navýšit vedení Semorád, ale samostatný únik, i kvůli hraničnímu zákroku zezadu, neproměnil.

Domácí si výhru pohlídali, razítko přidal Nosek

Pardubice znovu získané vedení dostalo do pohody a ve třetí třetině se hrálo výhradně podle jejich scénáře. Navíc po parádní příhře Gregorce se do samostatného úniku prodral Tomáš Nosek a bezchybným blafákem zasunul kotouč mezi Hanuljakovy betony – 4:2

Piráti hledali síly na útočení těžko, přesto je zpátky na přijatelný rozdíl mohl dostat Krstev, který okamžitě po buly napálil břevno Salfického branky. Na druhé straně se pěknou tečí prezentoval Jan Semorád, k jeho smůle však puk proskákal vedle tyčky.

Brankář Pirátů měl ve třetí třetině kupu práce. Dvakrát rychlost jeho rozkleku zkoušel Petr Sýkora, hbitost vyrážečky zase ověřil Semorád. Pardubice v závěru nepustily soupeře k náporu a po třech porážkách v řadě konečně vyhrály.

Miloš Říha ml. (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání jsme začali dobře, prvních deset minut jsme měli tlak, ale ten postupně upadal, což vyvrcholilo ve druhé třetině dvěma inkasovanými góly. Až pak jsme začali hrát aktivně a skóre zase otočili. Poctivou prací jsme zápas dovedli do vítězného konce, za což jsme hodně rádi.“

Josef Turek (Piráti Chomutov): „Opět jsme sehráli dobré venkovní utkání. Myslím, že jsme byli vyrovnaným soupeřem, přestože měly Pardubice místy velký tlak. Celkově domácí vyhráli zaslouženě. Dvě a půl pětky výkonnost má, třetí ne, proto je Chomutov tam, kde je.“