24.10.2014
David Záruba

Zápas blbec. Všechno špatně…

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice sehráli proti Mladé Boleslavi nejhorší zápas sezony, se Severočechy prohráli 3:8. O výsledku rozhodla už první třetina, ve které domácí čtyřikrát inkasovali.

Tipsport extraliga, 15. kolo, pátek 24.10.2014, ČEZ Arena Pardubice

Mladá Boleslav

3:8
0:4, 1:2, 2:2
Branky a nahrávky: 26:20 Zohorna (Sýkora; 4/4), 41:57 Benák (Radil; 5/4), 43:22 Benák (Tybor, Radil; 5/4) – 1:58 Pacovský (Vrbata, Látal; 5/5), 2:49 Mikulík (Broš, Klimenta; 5/5), 6:59 Vrbata (Lenc, Látal; 5/5), 9:46 Pacovský (Klimenta, Broš; 4/5), 27:42 Vrbata (Výborný; 5/5), 31:31 Klimenta (Mikulík, Broš; 5/5), 42:35 Výborný (Jarůšek, Kučný; 5/5), 57:42 Hyka (Hruška; 5/5). Rozhodčí: Horák, Úlehla – Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:6 (1:2, 2:1, 1:3). Využití: 2:1. Diváci: 7450. Střely na branku: 27:32 (7:11, 14:11, 6:10). Srážky: 23:12. Vhazování: 21:38. Blokované střely: 8:12. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:6, 3:6, 3:8. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Dominik Pacovský.
Dynamo Pardubice: Kristan (6:59 Halász) – Ščotka, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Gregorc, Kočí – Sýkora, Špaček, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Marcinko, Cetkovský – Endál, Kaut, Voženílek. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Mladá Boleslav: Málek – Trška, Stříteský, Kučný, Hruška, Vidmar, Robar, Čermák – Klimenta, Broš, Mikulík – Pabiška, Výborný, Jarůšek – Látal, Vrbata, Pacovský – Lenc, Musil, Hyka. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

Domácí trojboj odstartovali pardubičtí hokejisté proti Mladé Boleslavi. Do souboje s nováčkem se mohl po zranění vrhnout i Jiří Cetkovský, který se postavil do třetí formace k Marcinkovi a Kolářovi.

Boleslavská smršť zaskočila domácí

Pozor, Mladá Boleslav venku umí. V tomto duchu mluvili Pardubičtí před zápasem. A v jeho první desetiminutovce se o tom dostatečně přesvědčili. V čase 9:46 totiž svítil na kostce stav 0:4.

Boleslav začala sebevědomě, což úvodním gólem vyjádřila na konci druhé minuty. Přihrávku zpoza branky uklidil k tyči Dominik Pacovský – 0:1. Ani ne za minutu dojel Kristanem vyražený kotouč Milan Mikulík a snadnou dorážkou zvýšil – 0:2.

Pardubickým hráčům úplně ztuhli ruce, k brance Romana Málka, který chytal za Boleslav poprvé od začátku utkání, se nemohli vůbec dostat. A tak znovu udeřilo na druhé straně. David Vrbata sice zakončoval z ostrého úhlu, ale přesto zamířil přesně – 0:3. To už bylo moc na Kristana, který přepustil své místo Halászovi.

Ani nový muž v masce nevydržel s čistým kontem dlouho. Při přesilovce tečoval Klimentovo nahození Dominik Pacovský a svou druhou brankou dal Středočechům luxusní náskok – 0:4.

Až od této chvíle se do hry dostali i pardubičtí hráči, ale proti lehkonohému soupeři to měli nesmírně těžké. V přesilovce se vůbec neprosadili, jindy neškodně kroužili útočnou třetinou. Jedinou vážnější šanci měl osamocený Radil, který však trefil pouze vyjetého Málka.

Zohornova trefa nepomohla, hosté znovu odskočili

Zkraje druhé části byl při zkrácené přesilovce domácích v nadějné pozici Zohorna, avšak nedokázal přetlačit Málkův beton. Boleslav hrozila zejména při přečísleních a byla velmi nebezpečná. Důkazem byl průnik Jarůška, jemuž scházely centimetry, aby po objetí branky zasunul kotouč za čáru. Střela Kučného se zase odrazila od úzkého držadla Halászovy hole.

I za výrazně nepříznivého stavu pro svůj tým ukázal smysl pro fairplay pardubický útočník Petr Sýkora, který rozhodčím přiznal, že nebyl faulován, a ti tak odvolali již udělený trest.

A za svůj čin byl Sýkora odměněn. Při hře čtyři na čtyři sice neproměnil samostatný únik, ale po jeho další střele se k dorážce protlačil Tomáš Zohorna a svou první brankou v sezoně snížil – 1:4.

Vzepětí domácího týmu nemělo dlouhého trvání. Po obrovské chybě za brankou předložil Výborný kotouč Davidu Vrbatovi a ten měl sám před nepřipraveným Halászem lehkou pozici – 1:5.

Pardubický brankář si trochu spravil chuť, když zastavil trestné střílení Michala Broše. Šesté branky ale hosté přece jen dosáhli. Bekhendový pokus Tomáše Klimenty se odrazil pro hosty tak šťastně, že doskákal až za brankovou čáru – 1:6.

Manko už bylo příliš velké

Že žádná ztráta ještě není fatální, chtěli ukázat pardubičtí hráči v závěrečné dvacetiminutovce, ve které potřebovali smazat pětibrankové manko. A nezačali špatně. Při přesilovce si pro přihrávku Radila sjel Václav Benák a prudkou ranou z kruhu mířil přesně – 2:6.

Podobný rukopis nesla i branka za necelou minutu a půl. Další přesilovka a znovu rána, tentokrát ukrytá za beky, v podání Václava Benáka – 3:6. Hostující trenéři zareagovali oddechovým časem a tento tah se jim vyplatil. Za 13 vteřin totiž dostal prostor před brankou David Výborný a vrátil Středočechům klid – 3:7.

I nadále se bylo na co dívat. Výlet Gregorce skončil nevyzpytatelnou střelou, kdy puk poskakoval jen kousek od tyče boleslavské branky. Změnu skóre nepřinesla ani přesilová hra v podání jednoho či druhého týmu. Pardubice těžko hledaly síly na zvrat, Boleslav bohatý náskok udržela až do konce. V 58. minutě završil povedené představení svého týmu Tomáš Hyka – 3:8.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Podali jsme jednoznačně nejhorší výkon v sezoně. Nechtělo se nám bránit, všechny naše činnosti byly příliš komplikované. Ve druhé třetině jsme zkusili stáhnout hru na tři formace, ale nepomohlo to, a tak jsme se ve třetí části vrátili ke čtyřem útokům. Boleslav byla jasně lepší a ukázala nám, že máme rozhodně na čem pracovat.“

František Výborný (BK Mladá Boleslav): „Utkání se pro nás vyvíjelo od začátku výborně, přesto jsme si uvědomovali sílu Pardubic. Vedení ještě nic neznamenalo, což se potvrdilo ve třetí třetině, kdy dal soupeř dva rychlé góly a byl ve hře. Podali jsme disciplinovaný výkon, vycházela nám střelba i dorážky. Pardubice musely otevřít hru, takže jsme měli i další šance. Body se odsud vozí těžko, proto jsme za ně moc rádi.“