5.10.2013
Rudolf Bernart, Jan Hrabal

Starší dorostenci měli Hradec Králové na lopatě, konec však zpackali

HRADEC KRÁLOVÉ — Mohli si připsat první skalp rivala, místo toho zpytovali po zápase svědomí. Starší dorostenci vedli po dvou trefách Martina Hlaváčka a po jedné Miroslava Rohlíka s Radkem Velínským v Hradci Králové 1:4, jenže domácí celek dokázal čtyřmi brankami otočit zdánlivě ztracený zápas.

Extraliga staršího dorostu, 12. kolo, sobota 5.10.2013, Zimní stadion Hradec Králové

Mountfield HK

5:4
1:1, 0:3, 4:0
Branky a nahrávky: 2:14 Bažant (Šeda, Gančarčík), 44:34 Hronek (Čech), 46:14 Havránek (Hronek, Gančarčík), 52:12 Bažant (Hronek, Zahradník), 57:35 Zahradník (Bažant) – 12:24 Rohlík (Franc, Vyskočil), 22:59 Hlaváček (Havrda, Procházka), 35:47 Hlaváček (Rohlík), 39:36 Velinský (Procházka, Martinec). Rozhodčí: Veinfurter – Novák, Šmika. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 100. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 5:4.
Mountfield HK: Petric (40:00 Černý) – Bažant, Čech, Havránek, Luštinec, Vacek, Veselý – Drašnar, Exner, Gančařík, Hnik, Hofman, Hronek, Chalupa, Malinský, Miškář, Šeda, Voříšek, Zahradník.
Dynamo Pardubice: Červený – Budík, Franc, Kučera, Procházka – Benýšek, Havrda, Hlaváček, Hylena, Jajcay, Kusý, Martinec, Musil, Rohlík, Velinský, Vyskočil.

Zápas začal lépe pro domácí. Patrik Červený si ještě ani pořádně nesáhl na puk a už ho lovil ze své sítě! V přesilové hře totiž na modré napřáhl Matěj Bažant a jeho střela doplachtila až do brány – 1:0.

Po inkasovaném gólu se Pardubičtí snažili o rychlé vyrovnání a vytvořili si několik zajímavých šancí. Po křižné Hlaváčkově přihrávce přes útočné pásmo se ke střele dostal Hylena, ale Petric měl lapačku na svém místě. Bývalý brankář Pardubic a nynější gólman hradeckého dorostu odolal i proti dalším nájezdům svých loňských spoluhráčů.

Zahanbit se ale nenechal ani jeho protějšek Červený. S přečíslením dva na jednoho si poradil bravurně. Stav hovořil ve prospěch domácích do 13. minuty, kdy se v prakticky totožné situaci jako při domácím gólu prosadil Miroslav Rohlík, který tečoval střelu France – 1:1. I tento gól padl v přesilové hře.

Do prostředního dějství vstoupil lépe Hradec, který měl možnost přesilové hry. Jenže důrazné napadání jeho rivala vyústilo v přečíslení dva na jednoho, ve kterém se po přihrávce Havrdy střelou z první prosadil Martin Hlaváček. Pardubický forvard našel v oslabení skulinku mezi betony Petrice a hosté otočili skóre – 1:2.

Královští lvi poté nenacházeli recept na disciplinovanou pardubickou obranu v čele s jistým Červeným. Pro oko diváka se ve druhé třetině nehrál úplně pohledný hokej. Efektivnější ale byli hosté z města perníku. Ve 36. minutě se produktivní Martin Hlaváček dostal ke střele, kterou Petric neviděl kvůli skrumáži v jeho brankovišti. Musel tak lovit puk ze své sítě již potřetí – 1:3.

I když se Lvi dostávali k šancím, byla to opět pardubická střídačka, kdo zvedal ruce nad hlavu. Zbývalo pouze několik vteřin do konce druhé třetiny, když od modré vystřelil Procházka, jehož střelu tečoval Radek Velinský, a obstaral tak svému týmu komfortní tříbrankový náskok – 1:4.

Domácí vystřídali brankáře. Mezi tyče hradecké branky se postavil Roman Černý. Dlouho však nemusel zasahovat, protože Královští lvi ukazovali, že zdánlivě ztracený zápas rozhodně nemají v plánu vzdát.

Od začátku poslední části hry se usadili v obranném pásmu Pardubic a dobývali Červeného branku. První náznak na obrat přišel ve 45. minutě zápasu, kdy z mezikruží vymetl horní růžek Filip Hronek – 2:4.

O necelé dvě minuty už přiblížil Hradecké na dostřel Štěpán Havránek, který zužitkoval Hronkovu přihrávku zpoza brány a z ostrého úhlu trefil nad Červeného rameno – 3:4.

No a v 53. minutě už bylo na světě to, po čem domácí tolik toužili, když po závaru v brankovišti dotlačil puk za brankovou čáru Matěj Bažant. Pardubičtí se snažili rozhodnutí sudího reklamovat, ale nebylo jim to nic platné – 4:4.

Pardubičtí byli zaskočeni ztrátou luxusního náskoku a jejich střely končily pouze na hokejkách hradeckých obránců nebo na výstroji Romana Černého. Dvě a půl minuty před třetí sirénou pak byl neuvěřitelný obrat dokonán. Gólman Červený vyrazil střelu Bažanta z rohu kluziště pouze na hokejku připraveného Tomáše Zahradníka. To už hradecká střídačka nadskočila metr vysoko – 5:4.

Hosté se snažili o vyrovnání v power play, která byla ještě vylepšená vlivem hradeckého vyloučení. Přesilovku šest na čtyři ale nevyužili.

Miroslav Vybíral (Královští lvi Hradec Králové): „Nástup do utkání se nám oproti minulému utkání povedl, od začátku jsme byli aktivní. Poté jsme se ale dopustili dvou nebo tří chyb, kdy jsme neodtlačili hráče před bránou v oslabení. To nám dělalo problémy celý zápas, Pardubice to hrály dobře přes vršek našeho obranného pásma. Před třetí třetinou byla v kabině bouřka, stáhli jsme hru na dvě lajny. Nechali jsme hrát ty, kteří v zápase chtěli nejvíc. Samozřejmě jsme potřebovali i trochu štěstíčka, ale tomu jsme šli naproti a vůlí a srdcem ten zápas otočili. Zápasy s Pardubicemi jsou vždycky emotivní a já chci hráčům poděkovat, že se zvedli z prachu a dotáhli utkání do vítězného konce.“

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vyhraný zápas jsme ztratili ve třetí třetině, kdy jsme se začali bát o výsledek. Hradec nás dobře napadal a forčekoval, a to nás stálo výsledek.“