2.9.2016

Junioři si na úvod vezou výhru ze sparťanského ledu

PRAHA — Vstup do nové sezony se juniorům Dynama povedl na výbornou, pardubičtí mladíci zvítězili v hale pražské Sparty 3:2, o branky Východočechů se podělili Ondřej Trejbal, David Voženílek a Jakub Martinec. Jedenačtyřicet střel domácích zneškodnil výborně chytající Milan Klouček.

DHL extraliga juniorů, 1. kolo, pátek 2.9.2016, Tipsport arena (Praha)

Sparta Praha

2:3
0:0, 1:2, 1:1
Branky a nahrávky: 34:18 Maršoun, 48:56 Wojnar (Safin, Jandus) – 22:14 Trejbal (Zukal, Hoskovec), 29:00 Voženílek (Hoskovec), 53:47 Martinec (Faltys, Rohlík). Rozhodčí: Vengřín – Hodek, Lhotský. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 67. Střely na branku: 43:35. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
Sparta Praha: Wolf – M. Jandus, Janda, Eliáš, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Sedliský – T. Jandus, Svoboda, Seniov, Kadlec, Maršoun, Safin, Kulda, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar.
Dynamo Pardubice: Klouček – Trejbal, Žouželka, Faltys, Kučera, Šklíba, Mert, Zukal – Roubal, Hoskovec, Paliesek, J. Martinec, Dušek, Voženílek, Rohlík, Petrus, Kubišta, Štefka, Bureš.

V úvodním kole nové sezony Sparta doma přivítala východočeské Pardubice. Od samého začátku mělo utkání výborný spád a elektrizující náboj, který přinesl několik tutovek na obou stranách. Ihned zkraje zápasu se domácí prezentovali velmi povedenou akcí, který však neskončila gólem, nýbrž kotouč si nenašel cestu do soupeřovy klece. Skóre dnešního duelu tedy zůstalo bezbrankové. Poté byla sparťanům nabídnuta přesilová hra, která také ke vstřelené brance nevedla, jelikož borci v bílých dresech převážně kombinovali a neodhodlali se k vícero střelám, přestože hosté byli pod velkým tlakem. Když pražský celek nedokázal se svojí šancí správně naložit, tak vystrčily růžky Pardubice. Jeden z hostujících hráčů dorážel z předbrankového prostoru a trefil tyč!

Oba týmy předvedly svůj hlad po gólech, a tak v tomto pořekadlu pokračoval forvard Ostap Safin. Sparťanský šikula se tlačil do branky po levé straně mantinelu, ale ani on nedokázal prostřelit brankáře Kloučka. Od té doby byli Pražané nepatrně lepším mužstvem a jenom důkazem toho byla povedená rána z hole Sebastiana Jandy od modré čáry, který svou bombou orazítkoval jen Kloučkovy betony, a tak na světelné tabuli stále svítil stav 0:0. Necelé tři minuty před koncem prvního dějství se ocitl v gólové šanci opět Ostap Safin. Sedmnáctiletý útočník přesně trefil svojí střelou jen úplný střed branky, kde stál připravený Milan Klouček. Do konce této části hry se už nic podstatného nestalo, a tak se šlo do šaten na nerozhodného stavu.

Do druhé třetiny nastoupili hosté s poměrně větší aktivitou a tímto počinem si vykoledovali dvojnásobnou přesilovou hru. V ní jsme mohli vidět pohlednou kombinaci hostí, která směřovala k překonání domácího muže s maskou, nicméně Wolf tento pokus zneškodnil. Na další pardubický nápor byl už ale krátký. Po výměně kotouče na modré čáře se do puku opřel Ondřej Trejbal a střelou nad lapačku nedal brankáři Wolfovi sebemenší šanci. Poté však zaúřadovala Safinova lajna, která se postarala o menší závar před hostujícím mužem s maskou. Nic z toho ale nebylo a bohužel pro sparťanské příznivce ani z obrovské tutovky Vojtěcha Kuldy. Sparťan s číslem 18 na zádech z bezprostřední blízkosti prověřil vyrážečku Kloučka a nechal vyniknout samotného hrdinu Pardubic. Maskovaný muž v brance Východočechů nyní sklízel ovace z publika.

Sparťané svoje šance na vyrovnání nevyužili, a tak si do předbrankového prostoru najel David Voženílek a přisoudil svým spoluhráčům dvougólové vedení. A pro Spartu mohlo být ještě hůře! Jiří Hoskovec mol navýšit vedení Dynama už na 3:0, ale svoji příležitostí nemilosrdně pohrdl.

Běžela 35. minuta s holešovická parta se dočkala snížení. Do mezikruží si vybruslil Petr Maršoun a nekompromisní ranou pokořil hostujícího gólmana. Následně ale byli hráči s velkým "S" na prsou dvakrát vyloučeni, hosté cítili možnost odplaty a snažili se svého soupeře dostat do kolen. Zde jsme čítali celkem tři střelecké pokusy včetně dělovky Jakuba Martince, kterou Wolf netradičně vyrazil lapačkou. Do konce druhé periody jsme ale žádné další rozruchy nezaznamenali, a tak gólový účet 1:2 hovořil pro hosty.

Do závěrečné dvacetiminutovky dostali svěřenci trenérského dua Geffert - Kočí jasný pokyn. Vyrovnat a předčít svého protějška zejména herní aktivitou. A toto se týmu z hlavního města dařilo. Jenomže po dalším závaru před brankou Pardubic se jednička ve skóre na dvojku neproměnila. Až v 49. minutě se stal spasitelem Sparty Jakub Wojnar a zařídil kýžené vyrovnání pražského velkoklubu v zápase.

Ale poté bohužel přišel pro domácí bohužel v 54. minutě trest v podobě inkasovaného gólu. Ve skrumáži před Wolfovou svatyní dopravil touš do sítě Jakub Martinec a hokejisté v červeném rázem opět vedli. Do konce celého utkání si ještě připsali dva velmi slibné pokusy sparťanští hráči Kulda s Jandou, ale hostující Klouček vše pochytal a hlavně jeho zásluhou si mohly Pardubice odvézt z Prahy tříbodovou a velmi cennou výhru. První střetnutí v nadcházejícím ročníku DHL Extraligy juniorů mělo neskutečné tempo a bylo jen otázkou, kdo nakonec rozhodující branku vstřelí.

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): „Prohráli jsme, dali jsme jenom dvě branky. Nevyužili jsme spoustu šancí a měli jsme spoustu zbytečných vyloučení. Bohužel to dopadlo tak, jak to dopadlo. Hrajeme jako tým. Prohráli jsme jako tým nebo příště vyhrajeme jako tým.“

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „Myslím si, že to bylo slušné utkání na to, že to byl první zápas v sezoně. Mělo to dobrý pohyb. Samozřejmě ve třetí třetině nás Sparta dostala pod tlak, ale já jsem s naším výkonem spokojený. Myslím si, že jsme byli o ten gól asi lepší.“