26.2.2016
David Záruba

Dynamo urvalo v těžkém boji tři body s Litvínovem

PARDUBICE — Veledůležitý zápas pardubičtí hokejisté zvládli, v Tipsport areně udolali Litvínov 2:1. Východočechy poslal do vedení využitou přesilovkou ve 13. minutě Tomáš Marcinko, po srovnání Vervy svým 332. extraligovým gólem Petr Sýkora bravurně provedeným samostatným únikem. Severočeši se v závěru tlačili za vyrovnání, obrana domácích v čele s Brandonem Maxwellem ale jejich náporu odolala.

Tipsport extraliga, 49. kolo, pátek 26.2.2016, Tipsport arena

2:1
1:0, 1:1, 0:0
Branky a nahrávky: 12:49 Marcinko (Redenbach; 5/4), 26:43 Sýkora (4/4) – 23:59 Hübl (Kubát; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Pešina – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:9 (1:3, 3:3, 0:3), navíc Kubát (Litvínov) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 7338. Střely na branku: 34:11 (14:3, 11:5, 9:3). Srážky: 8:19. Vhazování: 39:28. Blokované střely: 7:7. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Michael Petrásek.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Čáslava, Ščotka, Gregorc, Bokroš, Šeda – Sýkora, Nahodil, Marcinko – Monja, Redenbach, Orsava – Rapáč, Tomášek, Poulíček – Voženílek, Kaut, Beran. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.
Litvínov: Petrásek – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Gula, Frolo – Martynek, Hübl, Trávníček – Hořava, Reichel, Lukeš – Duda, Šimeček, Piroš – Jurčík, Válek, Gerhát – Jánský. Trenéři: Radim Rulík a Jiří Šlégr.

Dynamo už bez reálné šance na předkolo play off vyzvalo Litvínov, se kterým napřímo bojuje o co nejlepší postavení před blížícím se play out. Po jednozápasové přestávce se do pardubické branky vrátil Brandon Maxwell.

Dynamo udeřilo v přesilovce

Pardubice vlétly do zápasu s velkou chutí a litvínovský brankář Petrásek se měl hned co ohánět. Po minutě hry měl solidní šanci Orsava, jenže zblízka hostujícího gólmana neprostřelil. Na druhé straně bylo ke gólu blíže, když Martynek málem potrestal chybu v rozehrávce. Jeho střela skončila na tyči.

Konstrukce branky za chvíli zvonila i na druhé straně, když si při přesilovce Tomášek najel mezi kruhy a nebezpečně pálil. Už při hře pět na pět se před Petráska protáhl Nahodil, ale nezakončil dostatečně důrazně.

Při další početní výhodě už se domácí hráči radovali. Tomáš Marcinko si ve 13. minutě našel kotouč v prostoru před litvínovskou brankou a z otočky jej doklepl do sítě – 1:0.

Verva mohla srovnat při vlastním oslabení, kdy protiútok zakončoval Hübl, avšak Maxwell se stihl přesunout. V závěru první části pálil od modré Ščotka a kotouč se po teči znovu otřel o tyčku.

Sýkora netypickým zakončením vrátil domácím vedení

I druhou část začaly Pardubice obrovskou šancí. Nahodil vystihl rozehrávku Vervy a uháněl sám na branku, ovšem Petráska neprostřelil. Vzápětí sice vybojoval faul, ale přesilovka domácímu týmu vůbec nevyšla. Litvínovu se pak podařilo na delší dobu usadit ve třetina a následně i vyrovnat. Na brankovišti byl nejdůraznější Viktor Hübl a nadvakrát dostal kotouč do sítě – 1:1.

Radost hostů trvala ale jen necelé tři minuty. Nejprve sice Štajnoch při hře čtyři na čtyři neproměnil šanci, kdy byl osamocený před Petráskem, ale za chvíli si kotouč uzmul Petr Sýkora a svůj únik přes půl hřiště zakončit netypicky forhendovým blafákem – 2:1.

Verva po inkasované brance zabrala a v dalších minutách byla nebezpečnější. Jejich povedenou pasáž odstartovala tvrdá rána Kubáta, který mířil jen do Maxwella. V další šanci byl Trávníček, jenže nedokázal kotouč dotlačit za čáru. Podobně nepochodil ani Hübl. Dynamo se ze soustavného tlaku nemohlo dostat, ale těsný náskok drželo.

Pardubice důležitou výhru udržely!

Litvínov mohl umazat jednobrankovou ztrátu hned na začátku třetí třetiny, kdy nejprve pálil Lukeš a poté mohl do prázdné branky dorážet Jánský, jenže kotouč mu v kritické chvíli přeskočil hokejku. V protiútoku se hezky předvedl Sýkora, který se proháčkoval až k Petráskovi, ale tentokrát kotouč za litvínovského brankáře nepropašoval.

Důležitost zápasu si uvědomovaly oba týmy, a tak moc šancí k vidění nebylo. Klidně období prolomila až přesilovka domácích a hlavně šance Monji, který se zjevil mezi kruhy, ovšem Petrásek vytáhl vynikající zákrok. Dobrou možnost na vyrovnání měl v 53. minutě Hořava, jenže v kritické chvíli mu pod nohy padl Maxwell a kotouč ukryl.

Pardubicím pak vydatně pomohly dvě po sobě jdoucí přesilovky, při kterých se domácí soustředili hlavně na hlídání těsného vedení. Přesto si prostor ke střele znovu našel Sýkora a opět orazítkoval tyčku na Petráskem.

Litvínov zkusil 77 vteřin před koncem třetí části odvolat brankáře a jal se útočit se šesti polaři. Hosté se dvakrát dostali k zakončení, ale branku netrefili. Dynamo důležitou výhru udrželo a soupeři v tabulce odskočilo o další tři body.

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Jsme ve stejné situaci jako Litvínov. Jsem hlavně rád kvůli hráčům, že jejich práce má konečně nějaký výsledek a body zůstaly doma. Ověřili jsme si, že ne všechno, co děláme, je špatně. Jen by to chtělo, abychom v zápasech dokázali odskočit o více než gól. Pak se to táhne čtyřicet minut a při vedení o jedinou branku se stresujeme při každé střele. Měli jsme nějaké akce, po kterých jsme mohli navýšit vedení, ale ty zápasy asi opravdu budou takhle těsné.“

Jiří Šlégr (HC Verva Litvínov): „Zápas jsme začali zbytečně opatrně a v první třetině jsme měli jen tři střely na bránu, což není ideální. V kabině jsme si řekli, že musíme víc střílet, ale druhou část jsme chtěli začít úplně jinak, ne pustit soupeřova útočníka do brejku. Podařilo se nám vyrovnat, ale vzápětí Pardubice po nešťastné situaci, kdy obránci přeskočil kotouč přes hokejku, znovu skórovaly. Situace nebyla dobrá, neboť jsme museli dotahovat. Zkusili jsme i hru bez brankáře, ale bohužel to nevyšlo. Pro nás už začalo play out a v něm všechna utkání budou mít podobný charakter. Nebude padat hodně gólu, týmy budou stejně jako dnes hrát opatrně.“