23.10.2016
Martina Nová, Jan Hrabal

Dynamo na Spartě vyrovnalo jen na chvíli, v Praze prohrálo

PRAHA — Střelecký splín sice pardubičtí hokejisté setřásli, neproduktivity v koncovce se ale nezbavili. Dynamo nestačilo v utkání 15. kola Tipsport extraligy na ledě Sparty Praha, kde prohrálo 1:4. Jedinou branku Východočechů vstřelil ve druhé třetině David Tomášek, vyrovnaný stav ale trval pouze 59 sekund. Domácí rozhodli o své výhře dvěma slepenými brankami vzápětí v rozmezí jedné minuty. Čtvrtou branku vstřelili při přesilovkové power play Východočechů v závěru.

Tipsport extraliga, 15. kolo, neděle 23.10.2016, O2 arena

4:1
1:0, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 5:48 Čajkovský (Hlinka, Ihnačák; 5/3), 34:42 Kalina (Gernát, Hlinka; 5/5), 35:49 Kumstát (Čajkovský, Forman; 5/4), 56:54 Pech (4/6) – 33:43 Tomášek (Rolinek, Redenbach; 4/5). Rozhodčí: Hribik, Pražák – Komárek, Vondráček. Vyloučení: 7:7 (3:4, 3:2, 1:1). Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7983. Střely na branku: 34:26 (13:9, 15:10, 6:7). Srážky: 14:7. Vhazování: 34:40. Blokované střely: 7:10. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Nejlepší hráči: Michal Čajkovský – David Tomášek.
Sparta Praha: Pöpperle – Mikuš, Čajkovský, Gernát, Kalina, Barinka, Eminger, Piskáček – Ružička, P. Vrána, Uher – Klimek, J. Hlinka, Ihnačák – Kumstát, Pech, Forman – Černoch, Cingel, Kudrna. Trenéři: Jiří Kalous, Zdeněk Moták a Jiří Veber.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Ščotka, Čáslava, F. Novák, Bokroš, Leduc, Ovčačík – P. Sýkora, Redenbach, Hubáček – Zohorna, Nahodil, Rolinek – M. Kaut, Bárta, Tomášek – T. Kaut, Mallet, Panna – M. Rohlík. Šéftrenér klubu: Vladimír Martinec. Trenéři: Pavel Rohlík a Michal Mikeska.

Do utkání obě mužstva vstoupila s patřičným odhodláním a vervou, od prvních vteřin se hrálo do těla a nikdo nechtěl svému sokovi dopřát kousek místa na ledě. Nicméně i v důsledku toho se diváci první nebezpečnější situace dočkali až ve 4. minutě. Na modré čáře posunul Ihnačák puk na Klimka, který nahrál najetému Hlinkovi do útočné třetiny, a ten mu přihrávku oplatil. Klimek se pokusil zakončit, ale obětavost pardubické obrany mu to neumožnila. Poté ještě gólman Maxwell zůstal ležet otřesen na ledě, avšak se dokázal rychle oklepat a hra mohla pokračovat.

Na gól domácí publikum nakonec dlouho čekat nemuselo. Při dvojnásobné přesilové hře Hlinka poslal zadovkou kotouč na připraveného Michala Čajkovského v pravém kruhu pro vhazování a sparťanský bek bez kompromisů vypálil střelu zápěstím a vymetl levý horní růžek Maxwellovy brány – 1:0. Sparta byla v úvodu utkání střelecky aktivnější, nicméně Pardubice začaly postupně zvyšovat tempo a domácí měli v obraně plno práce. Příležitost vyrovnat dostal Zohorna poté, co se Tomáškova střela zprava nečekaně odrazila do mezikruží, pardubický útočník se natahoval po puku, aby mohl zakončit do poloodkryté klece, ale sparťanští hráči byli rychlejší a celou situaci úspěšně pokryli.

I další pokusy, které vyslali hosté na Pöpperleho, nebyly úspěšné a paradoxně jejich aktivitu uhasila přesilovka hostů, ve které sparťané úspěšně napadali. Ke konci třetiny ale Pardubice měly na hokejkách vyrovnání. Ve vlastním oslabení ujeli hosté dva na jednoho a střelou z mezikruží málem vyrovnali, nicméně v síti nakonec skončil jen bránící hráč s domácím gólmanem, jenž dokázal zabránit puku v přechodu přes brankovou čáru. Celou situaci potvrdil videorozhodčí.

Sparťané zahájili prostřední třetinu ve čtyřech, ale hosté úvodní početní převahu nevyužili. Jenže Spartu sužovala vyloučení i v následujícím průběhu utkání. V další přesilovce Pardubických mohl srovnat skóre Nahodil. Ten se zjevil nepozorován před Pöpperlem, zpracoval přihrávku, puk poslal na překvapeného sparťanského brankáře, kotouč ale mířil nad břevno jeho brány. Po návratu Čajskovského z trestné ujeli do brejku jeho spoluhráči, jenže Kudrnova střela zleva šla těsně mimo bránu.

Pražanům se podařilo vyloučení ustát a po faulu hostů se navrátili do útočné akce. Ale jejich snažení utnulo další vyloučení, který již Pardubičtí využili. Ve 34. minutě zblízka vyrovnával David Tomášek pod břevno Pöpperleho brány – 1:1. Nicméně sparťané dokázali na inkasování hbitě odpovědět. Uzamkli hosty v jejich třetině, Petr Kalina propálil vše, co mu stálo v cestě, a dělovkou zakončil do levého rohu pardubické svatyně – 2:1.

Hostující celek byl poněkud zaskočen rychlou reakcí a dopustil se dalšího prohřešku, který Pražané s přehledem zužitkovali. Po pohledné přesilovkové kombinaci vypálil od modré čáry Čajkovský a před bránou clonící Petr Kumstát ještě usměrnil let kotouče a poslal svůj tým do vedení 3:1. Čtvrtou branku mohl vsítit Kudrna, jenže jeho pokus zleva po přihrávce Cingela vyčapal Maxwell, jenž se včas přesunul od tyči k tyči.

Sparta vstoupila do třetí části aktivněji a nebezpečněji, Pardubice se nedokázaly z druhé třetiny oklepat, a tak Pražané zatápěli jak hostující obraně, tak i brankáři Maxwellovi. Vše jen umocnilo další z vyloučení hostů, nicméně sparťané nebyli dostatečně důrazní a svůj náskok nenavýšili. Naopak po návratu Leduca z trestné lavice mohl snížit Nahodil, jenž zprava hledal místo mezi Pöpperlem a jeho tyčí, avšak nenašel.

V rychlém protiútoku na druhé straně zahrozil Kumstát z pozice na levé straně zblízka střelou nad vyrážečku, jenže gólman hostů včas zasáhl. Trenéři Pardubic se snažili své svěřence povzbudit, když si vzali oddechový čas. Krátce poté se do gólové pozice propracoval sparťan Cingel, nejprve vystřelil z mezikruží, poté ještě neúspěšně dorážel.

V závěru utkání se domácí museli trochu strachovat, aby neinkasovali. Hosté totiž sebrali zbytek sil a pokoušeli se ještě duel zdramatizovat. V přesilovce Pardubic se do dobré pozice dostal Tomášek, ale jeho střelu zprava ztečoval Pöpperle do ochranné sítě. Ani další Tomáškův pokus neuspěl, tentokrát pálil z první z prostoru mezi kruhy. Jenže po této akci se kotouče zmocnil Lukáš Pech, který přes celé hřiště trefil opuštěnou klec hostujícího mužstva a zpečetil konečné tříbodové vítězství Sparty gólem na 4:1.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Naše vítězství se nerodilo lehce. Utkání bylo poznamenané častými vyloučeními, na naší straně i na straně Pardubic. Musím říct, že s výsledkem jsme spokojeni.“

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): „Pro nás to byl další těžký soupeř. Věřil jsem, že nějaké body uděláme, ale nepodařilo se to. Trochu nás srazila dvě vyloučení do tří v první třetině, ve kterých jsme dostali i branku. Pak se nám v přesilovce podařilo vyrovnat, ale vzápětí jsme bohužel v prvním střídání dostali gól, i když jsem hráče upozorňoval, že musí být aktivní, protože Sparta se bude snažit vytvořit si tlak a rozhodnout. Jsem naštvaný, prohráli jsme, nemáme body a já jsem za to zodpovědný. Věřím ale, že se to otočí.“