13.11.2014
Lukáš Štěrovský

Mladší dorostenci vydřeli na ledě Hradce Králové bod

PARDUBICE — Těsnou porážku 2:3 v prodloužení si v extraligovém utkání v Hradci Králové připsali mladší dorostenci HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Hosté pod Bílou věží dokázali po brankách Filipa Zadiny a Michala Žouželky dvakrát vyrovnat a urvat bod.

ELIOD extraliga mladšího dorostu, 15. kolo, čtvrtek 13.11.2014, Zimní stadion Hradec Králové

Mountfield HK

3:2p
0:0, 1:0, 1:2 – 1:0
Branky a nahrávky: 29:34 Štohanzl, 50:56 Maršík, 60:19 Štohanzl – 46:36 Zadina, 53:10 Žouželka (Machala). Rozhodčí: Martinek – Karlík, Votroubek. Vyloučení: 4:2. Využití: 2:2. Diváci: 193. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2.
Mountfield HK: Vomáčka – Gaspar, Jonáš, Krištof, Lelek, Muška, Pohl, Šalda, Voňka – Dvořák, Hašek, Havelec, Hladík, Jirásek, Maršík, Matouš, Mazura, Pažourek, Sajdl, Síla, Štohanzl.
Dynamo Pardubice: Jánský – Dubovči, Javůrek, Mert, Rudy, Sýkora, Žouželka – Blümel, Černý, Machač, Machala, Matýs, Pochobradský, Ružička, Svatoš, Zadina, Zahradník.

Do utkání, které bylo současně východočeským derby a nepřímým bojem o první místo v tabulce skupiny Střed, vstoupily oba týmy velmi aktivně. K vidění bylo velké množství hitů a dalších drobných roztržek, vše však v rámci pravidel.

Z počátku se nedalo jasně určit, kdo je lepším mužstvem. Puk doslova létal z jedné strany hřiště na druhé, hrálo se ve vysokém tempu. Od půlky třetiny ale začali Hradečtí svého soupeře dostávat stále více a více pod tlak.

V rozmezí pěti minut pardubické hráče dokonce hned dvakrát zachránila branková konstrukce. A právě druhá střela, končící na břevně, byla dosavadní největší šancí domácích. Šalda samostatně přešel přes střední pásmo a od modré čáry poslal puk do břevna Jánského branky. Po zbytek třetiny, kterou Hradec strávil převážně na půli Pardubic, se už větší šance nenaskytla.

Do druhé části vstoupili lépe hosté. Ti si byli schopni vytvářet trvalejší tlak, který gradoval v druhé přesilové hře, která se Pardubicím naskytla ve 28. minutě. Jenže na ni by určitě hosté zpětně rádi zapomněli. Domácí kapitán Martin Štohanzl totiž k jejímu konci dobrým napadáním dostal pod tlak obrannou dvojici před brankářem Jánským, chytře vložil hůl do přihrávky, a sám vstříc Jánskému nakonec dokázal šťastně skórovat. Puk totiž skončil v Jánského náruči, ten se ale zpětným kopírováním Štohanzlova pohybu dostal až za brankovou čáru.

Druhou půli prostřední třetiny si byli Lvi schopni opět držet soupeře dále od těla a hrát svoji hru, kterou potřebovali. Pardubice zahrozily jen sporadicky a o osudu utkání tak měla rozhodnout poslední perioda.

Ani ta však nakonec nerozhodla, i když v ní padly hned tři branky. Hradci vydrželo vedení do 47. minuty, kdy srovnal skóre zápasu Filip Zadina pohlednou technickou střelou. Jenže Lvům se předchozí vedení líbilo, a tak si ho vzali zpátky. Po necelých pěti minutách vypukla ohromná radost na domácí střídačce znovu, o vedení svěřenců Tomáše Martince se postaral, taktéž přesnou střelou, Václav Maršík – 2:1.

Utkání, které po celý svůj průběh nabízelo kvalitní hokejovou podívanou, přineslo v základní hrací době ještě jednu branku, a to vyrovnávací. V 54. minutě využil přesilovou hru Michal Žouželka, jenž překonal Vomáčku ze střední vzdálenosti – 2:2.

I když do vypršení šedesáti minut už moc času nezbývalo, šancí na rozhodnutí zápasu přišlo dost. A to především ze strany Hradce. Tomu byla v 59. minutě nabídnuta přesilová hra, již si přenesl do prodloužení.

Uteklo 19 vteřin z nastavení a bylo rozhodnuto. Filip Jirásek se obtočil na brankovišti a pohotově z dorážky poslal puk do sítě potřetí. Rozhodčí sice evidentně před zakončením zapískal a přerušil, přesto tento moment uznal jako gólový.