13.8.2009

Vítězný vstup! Pardubice rozstřílely Ambrì-Piottu a zítra hrají o finále

LE SENTIER — Čtyři vstřelené góly v prostřední třetině poslaly hokejisty HC Moeller Pardubice do boje o první místo na turnaji Hockeyades. Východočeši porazili po povedeném výkonu ve svém úvodním utkání tým Ambrì-Piotta 6:1.

turnaj, čtvrtek 13.8.2009, Le Sentier

Ambrì-Piotta

1:6
1:1, 0:4, 0:1
Branky a nahrávky: 17:19 Westrum (Law, Kutlák) – 15:42 Havíř (Pivko), 22:21 Somík (Klejna), 29:13 Sýkora (Klejna, Píša), 34:16 Šeda (Píša), 34:52 Drtina (Klejna, Somík), 42:02 Klejna (Koukal). Rozhodčí: Koch – Huguet, Wermeille (všichni Švýc.). Vyloučení: 5:8, navíc Westrum (Ambrì-Piotta) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 429. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1.
Ambrì-Piotta: Croce – Monach, Schneider, Gautschi, Kutlák, Marghiola, Stephan, Zanetti, Bianchi – Law, Westrum, Walker – Duca, Demuth, Stirnimann – Botta, Murovic, Mattioli – Juri, Christen, Brunner.
Dynamo Pardubice: Hašek – Píša, Kočí, Mocek, Havíř, Šeda, Kolář II, Drtina – Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Rákos – Klejna, Zohorna, Somík – Cetkovský, Kousal, Buchtele.

Pardubičtí nastoupili do prvního utkání na turnaji Hockeyades aktivně. V sestavě chyběl Jan Starý, jenž povzbuzoval své spoluhráči z kotlíku pardubických fanoušků, kterých přijelo zhruba padesát do Le Sentier.

Na začátku utkání musel Moeller ubránit dvě oslabení, celek Ambrì-Piotta vyloučení Václava Kočího a Jana Koláře II nepotrestal. A tak udeřili Východočeši. V 16. minutě dostal nabito David Havíř a od modré čáry prostřelil vše – 1:0.

Z vedení se hráči v bílých dresech neradovali dlouho, o minutu a půl později dostal přihrávku mezi kruhy Erik Westrum a střelou do protipohybu Dominika Haška srovnal na 1:1.

Druhá třetina nabídla spoustu pardubických vyloučení a gólů. Celkem pětkrát museli hokejisté Moelleru putovat na trestnou lavici, dvakrát dokonce (dohromady 145 sekund) hráli ve třech. I tak si ale dokázali vybudovat rozhodující náskok.

Nejprve Radovan Somík tečovanou střelou ze 23. minuty vrátil Pardubicím vedení – 2:1, aby o chvíli později po úspěšně ubráněném oslabení ujel po straně Petr Sýkora a ve svém prvním zápase po návratu z Davosu skóroval – 3:1.

To nebylo vše! Michal Šeda se pak ve 35. minutě vrátil z trestné lavice, dostal rychlý puk a brejk využil parádně. Jeho střela nad lapačku pod víko znamenala vedení 4:1.

Neutekla ani minuta a z premiérového gólu v prvním mužstvu se radoval Marek Drtina. Tento bek si najel do předbrankového prostoru, získal kotouč a poslal je do sítě – 5:1.

Ve třetím dějství Východočeši kontrolovali jasné vedení. To navýšil na pětibrankové Michal Klejna mazácky provedeným samostatným únikem – 1:6.

Pardubicím se náramně povedl vstup do turnaje Hockeyades. Již zítra od 20.30 hodin je čeká zápas s celkem Fribourg–Gottéron. Pokud jej porazí, zahrají si finále.

Václav Sýkora (HC Moeller Pardubice): „V první třetině jsme nadělali dost chyb v obranném pásmu, kde jsme poztráceli dost puků. Soupeř měl v úvodu více šancí, to nás výborně podržel Dominik Hašek. Ujali jsme se vedení, soupeř pak srovnal. Ve druhé třetině přišla plejáda vyloučení z naší strany, ale oslabení jsme ubránili, což je největší klad, a dali jsme dvě důležité branky z brejkových puků. Za stavu 3:1 jsme už soupeře jasně přehrávali kombinační hrou. Bylo důležité, že jsme byli i produktivní, i když jsme další šance nevyužili.“