8.1.2012
Daniel Ježek, Jan Hrabal

Skvělá třetí třetina, Pardubice díky ní dokázaly otočit zápas v Třinci

TŘINEC — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice slaví, poprvé v sezoně totiž dokázali porazit mistrovský Třinec 3:1 na jeho ledě. Oceláři přitom využitou přesilovkou zkraje zápasu šli do vedení, Východočeši ale ve třetí třetině zlomili zápas na svou stranu, vítězný gól vstřelil 86 vteřin před koncem kanonýr Jan Starý.

Tipsport extraliga, 37. kolo, neděle 8.1.2012, Werk aréna

Oceláři Třinec

1:3
1:0, 0:0, 0:3
Branky a nahrávky: 4:43 Bolf (Bonk, Orsava) – 47:51 Somík (Zohorna, Benák), 58:34 Starý (Koukal, Kolář I), 59:32 Kolář I (Koukal, Sičák). Rozhodčí: Šindler, Šír – Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 2651. Střely na branku: 31:32. Průběh utkání: 1:0, 1:3. Nejlepší hráči: Lukáš Bolf – Martin Růžička.
Oceláři Třinec: Hamerlík – Zíb, Bolf, Lojek, Kania, Richter, Hudec, od 25. navíc Cartelli – Orsava, Bonk, Varaďa – Klimenta, Květoň, Hořava – Kohn, Polanský, Hrňa – McGregor, Mičulka, Rufer. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Benák, Sičák, Borer, Kolář II – Kolář, Koukal, Starý – Jánský, Kousal, Buchtele – Somík, Zohorna, Nahodil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nastoupili opět na tři formace a trpělivým výkonem dokázali Třinec poprvé v sezoně porazit. Oceláři dlouho drželi jednobrankové vedení, závěr zápasu ale patřil hráčům v bílých dresech.

Třinec využil druhou přesilovku

Do utkání vstoupili mnohem lépe domácí hráči, kteří od úvodního buly hýřili aktivitou. Hosté častokrát nestíhali, pomáhali si tak nedovolenými zákroky. Oceláři ještě přesilovku z 2. minuty proměnit nedokázali, tu následující již ano. V pásmu Pardubic kombinovala pětka vedená kapitánem Radkem Bonkem, který nakonec připravil gólovou nahrávku. Puk putoval zpoza branky na najíždějícího Lukáše Bolfa a ten svou střelou z voleje poslal Oceláře do vedení – 1:0.

Hosté mohli ještě do první sirény srovnat, když jim Bonk nabídl první přesilovku. V té se sice Východočeši tlačili do zakončení, Hamerlíka ale nepřekonali. Domácí fandy navíc potěšil obránce Jakub Kania, který učebnicovým bodyčekem složil jednoho z hostujících forvardů.

Pardubice se ve třech přesilovkách neprosadily

Také do prostřední části vstoupili lépe domácí a zaměstnávali brankáře Růžičku několika pokusy. V dobré šanci byl Miloslav Hořava, který mohl po Zíbově přihrávce pálit do poloodkryté branky. Hořava však mířil do středu, kam se stačil přesunout brankář hostů.

Poté mohli zahrozit hosté, když tři z nich rozebrali třineckou defenzívu. Na konci celé akce stál Somík, který však ztroskotal na pozorném Hamerlíkovi. Největší šanci měl však na své holi autor první branky, Lukáš Bolf.

Ve 29. minutě hráli Třinečtí přesilovku. Po akci Klimenty se k volnému puku dostal právě obránce Bolf. Ten vystřelil, jeho gólovou radost ale zmařila spojnice tyčí pardubické branky.

Východočeši mohli vyrovnat opět při své početní výhodě. Pardubičtí se rozestavili v třinecké třetině a dlouho drželi domácí pod tlakem. Na Hamerlíka šlo několik střel, strážce třinecké svatyně ale tlaku odolal. Na konci oslabení navíc mohli domácí zvýšit svůj náskok. Na zteč se vydali Hořava s Lojkem. Akci vedl Hořava, ten si počkal na z druhé vlny najíždějícího Lojka. Třinecký bek dostal puk ideálně mezi kruhy, jeho střela ale ztroskotala na brankáři Růžičkovi. Po čtyřiceti minutách tak Oceláři nadále drželi jednobrankové vedení.

Martin Růžička podržel hosty, ti pak třemi góly otočili zápas

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky měli domácí grandiózní šanci, jak navýšit své vedení. Na Růžičku postupně stříleli Klimenta, Hrňa a Richter, ani jeden ale nebyl schopný překonat pozorného brankáře hostů. A když o pět minut později neuspěla ani šance druhé pětky Ocelářů, dokázali se prosadit Východočeši.

Nejprve krásnou průnikovou přihrávku vyslal Václav Benák na rozjetého Tomáše Zohornu. Ten se neukvapil, zavezl puk hluboko do domácí třetiny, odkud naservíroval puk Radovanu Somíkovi. Slovenský útočník chytrou střelou do protipohybu brankáře Hamerlíka srovnal stav zápasu na 1:1.

Rozhodnutí mohla přinést čtyřiapadesátá minuta. Nejprve byli v tlaku domácí. Na Růžičku stříleli Hudec, poté i Polanský, ani jeden ale neprotlačil puk do sítě. Na druhé straně pak zahrozil útočník Kolář. Ten nahodil kotouč na branku, brankář Hamerlík ho se štěstím zastavil na brankové čáře. Kolář se pak ještě snažil dorážet na Hamerlíka, za což ho rozhodčí poslali na trestnou lavici za sekání. V nabídnuté přesilovce se domácí trápili s přechodem modré čáry. A když už se jim to povedlo, byla proti skórování hostující obrana.

Vítězná akce se tak zrodila v předposlední minutě. Ke kotouči se šťastně dostal Jan Starý, nejlepší střelec Pardubic v této sezoně parádní trefou pod horní tyč poslal hosty do vedení – 1:2.

Domácí hokejisté pak vrhli všechny síly do útoku, poslední minutu vylepšili o odvolání gólmana, ale Východočeši si cenné vítězství vzít nenechali. Třetí branku pak do prázdné klece přidal útočník Jan Kolář – 1:3.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec): „Měli jsme nehoráznou smůlu. Měli jsme dost příležitostí k tomu, abychom přidali za stavu 1:0 druhý gól, který by byl klíčový. Ale nakonec jsme ho nedali. Musím uznat, že pardubický brankář Růžička chytal opravdu výborně. Pochytal mnoho našich šancí, i těch nejvyloženějších.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Bylo to rychlé, bojovné, vyrovnané utkání. Naše vítězství bylo nakonec vydřené. Klasicky jsme dostali první gól a potom nás v zásadních a klíčových okamžicích podržel gólman Růžička. Máme radost, že kluci ukázali morálku a touhu vyhrát i za této situace.“