22.11.2009
Tomáš Vacho, Jan Hrabal

Rekordní výhra! Pardubice si otevřely v Třinci vlastní šestigólovou střelnici

TŘINEC — Luxusní práce v podání hokejistů HC Eaton Pardubice! Východočeši dokázali v oslabené sestavě vyhrát na ledě Třince nejvyšším rozdílem ve vzájemné historii – Slezanům nastříleli půltucet branek. Jednu z nich vsítil i Jan Buchtele, který tak vstřelil svůj první extraligový gól v kariéře. První čisté konto v sezoně vychytal Martin Růžička.

O2 extraliga, 26. kolo, neděle 22.11.2009, Werk aréna

Oceláři Třinec

0:6
0:2, 0:1, 0:3
Branky a nahrávky: 16:16 Cetkovský (Špirko, Somík), 16:46 Koukal (Zohorna, Havíř), 21:23 Zohorna (Kolář I, Nakládal), 50:30 Buchtele (Klejna), 53:32 Kousal (Pineault, Pivko), 59:46 Somík (Radil, Kočí). Rozhodčí: Hradil, Souček – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:8, navíc Havíř (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:1. Diváci: 3758. Střely na branku: 28:30. Průběh utkání: 0:6.
Oceláři Třinec: Hamerlík – Lojek, Malec, Zíb, Hrabal, Seman, Výtisk, Cartelli, Andersons – Květoň, Polák, Bonk – Kohn, Polanský, M. Růžička II – Balej, Peterek, Martynek – Hampl, Kanko, Pospíšil. Trenéři: Pavel Marek a Břetislav Kopřiva.
Dynamo Pardubice: M. Růžička I – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, MacKenzie, Kolář II – Cetkovský, Špirko, Somík – Kolář I, Koukal, Zohorna – Pineault, Kousal, Pivko – Klejna, Radil, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Pardubičtí sice pod Javorový dorazili oslabeni o čtyři hráče základní sestavy, ale žádná indispozice fyzických sil či kvality od začátku utkání znát nebyla. Naproti tomu v plné sestavě nastupivší Třinec si nejen úvodní dějství představoval naprosto jinak.

Dvě slepené góly posadily Eaton do sedla

Pohledný hokej se v průběhu první třetiny hrál jen do jedenácté minuty – velmi útočné pojetí hry obou mužstev přineslo několik zajímavých šancí, z těch třineckých jmenujme úprk Martynka a Peterka při vlastním oslabení, při kterém ale druhý jmenovaný na kotouč nedosáhl.

Na druhé straně se mohl v jedenácté minutě radovat Lukáš Radil, ale chybu střídajících obránců střelou vedle pravé tyče nevyužil. Zřejmě zlomová chvíle první dvacetiminutovky přišla v čase 12:15, kdy měli Třinečtí příležitost přesilové hry. Tu ale nevyužili dle představ, což viditelně nahlodalo jejich sebedůvěru a ke slovu se tak mohli dostat hosté. Ti převzali otěže do svých rukou a v sedmnácté minutě přišlo vyvrcholení v podobě dvougólové třicetisekundovky. V čase 16:16 svůj důraz přetavil v branku Jiří Cetkovský – 0:1.

O půl minuty později zafungovala spolupráce Tomáše Zohorny a Petra Koukala, který si skvěle sjel mezi kruhy – 0:2.

Pardubice jistě kontrolovaly nabyté vedení

Gólová přehlídka Eatonu pokračovala hned po první siréně. V čase 21:23 se nevídanou individuální akcí blýskl Tomáš Zohorna, když se jednoduchou kličkou zbavil obránce a přízemní střelou trefil přesně mezi betony – 0:3.

Ve čtyřiadvacáté minutě to mohlo být již o čtyři branky, kdyby Peter Hamerlík nepředvedl skvělý zásah proti střele Radovana Somíka, který se do své šance dostal po opakovaných problémech domácích při střídání. Východočeši věděli, že tento výsledek by již mohl stačit na bodový zisk, a začali se tedy více soustředit na defenzívu.

Od poloviny utkání získali domácí mírnou optickou převahu – k brance, či alespoň výraznější šanci, to však nevedlo. Naopak ve třiatřicáté minutě se do brejku dostali Somík se Špirkem, ale zvolené zakončení Hamerlíka nepřekvapilo.

V závěru se málem mohli radovat domácí – Květoňovo nahození se od špirkovy brusle odrazilo tak nešťastně, že puk o pár centimetrů minul tyč branky hostů.

Zápas proměnil Eaton v jednostrannou exhibici

Po druhé přestávce se zdálo, že Oceláři nabrali druhý dech, ke gólovému zářezu jim ale nepomohlo ani několik slibných šancí ve formě přesilových her. Gól Třinečtí nevstřelili ani ve čtyřiačtyřicáté minutě – když už se zdálo, že puk doplachtí do brány, pardubický Růžička vytáhl pohotový zákrok a lapačkou ho zachytil.

A když domácí promarnili i dvojnásobnou přesilovku z šestačtyřicáté minuty, musel zákonitě přijít trest: Jednapadesátá minuta – Jan Buchtele dostal příliš mnoho prostoru a dokázal toho znamenitě využít – Hamerlíka v bráně doslova vykoupal a zavelel tak některým divákům k odchodu – 0:4.

Čtyřiapadesátá minuta – Robert Kousal z otočky vymetl pavučiny v domácí brance – 0:5.

Šedesátá minuta – Radovan Somík střelou z voleje zabil onen pověstný hřebík do třinecké rakve. Pardubice tedy v konečném součtu rozbily Třinec šestibrankovým přídělem a vyrovnaly bodový zisk Vítkovic na prvním místě extraligové tabulky.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): „Mužstvo Pardubic tady hrálo velmi dobře a já musím pochválit jejich hru – my jsme tím byli zaskočení. Chybělo nám především nasazení hráčů – chtěli jsme se dotáhnout na čelo tabulky, ale přístup hráčů a jejich nasazení tomu vůbec neodpovídalo – to bylo pro nás velké zklamání. Pak přišly branky – mužstvo se zvedlo až za stavu 0:3. Jenže když se s takovým mužstvem, jako jsou Pardubice, vrhnete do útoku a dopustíte se chyby, tak vás potrestá, což se taky nakonec stalo. Ten výsledek vypadá děsivě, jsme velmi zklamaní, ale jak jsem již řekl – jsme zklamaní hlavně z toho, jak mužstvo do utkání vstoupilo. Chtěli jsme také hrát z obrany, chtěli jsme si dát velký pozor na Pardubice, protože víme, jaké umějí dávat góly, ale nenechali jsme se poučit, dostali jsme tři góly a bylo po zápase.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „My jsme sem jeli s tím, že budeme hrát o hodně – bylo zde to hledisko dotáhnout se na špici, ale hlavně se díváme na tu šestku. Hlavním cílem bylo pokusit se zase trochu vzdálit sedmému místu. My jsme do utkání vstoupili takovou aktivní obranou, chtěli jsme eliminovat útok domácích, což se nám povedlo velmi dobře – dostali jsme se do dvoubrankového vedení. Myslím si, že rozhodla druhá třetina, kdy jsme ve druhé minutě dali gól na 3:0, což nás hodně povzbudilo. Pak přišla série oslabení, která jsme ubránili, čímž jsme začali věřit, že tady můžeme něco dokázat, což se nakonec povedlo dokonat v té třetí třetině. Já bych chtěl mužstvu poděkovat za výborný výkon, za to, že se dokázalo zase zmobilizovat – hráli jsme druhé utkání venku a dokázali jsme navázat na úspěch v Boleslavi. Samozřejmě skvělý výkon předvedl Martin Růžička, což byl základ pro to vítězství.“