16.11.2004
Vladimír Gregor

Prokletí v prodloužení pokračuje

Pardubice se třemi navrátilci v sestavě nastoupily proti Karlovým Varům s odhodláním zvítězit, bohužel však zůstalo pouze u přání. Účelová hra západočechů přinesla své ovoce a lázeňský tým si tak z Duhové Arény odváží dva body za výhru v prodloužení. Hvězdou zápasu se stal se dvěma přesnými trefami hostující obránce Hlavačka.

Tipsport extraliga, 22. kolo, úterý 16.11.2004, ČEZ Arena Pardubice

Karlovy Vary

1:0, 1:2, 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 16:15 Hejduk, 36:04 Mikeska (Novotný, Hejduk) – 23:55 Kraft (Tomík), 30:03 Hlavačka (Tomík), 62:34 Hlavačka (Hurtaj, Tomík). Rozhodčí: Smeták - Lipina, Tošenovjan. Vyloučení: 3:7. Využití: 2:1. Diváci: 8123. Střely na branku: 41:27. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Pácal, Vyhlídal, Mudroch, Linhart, Havíř - Hemský, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, Divíšek, Tvrdík - Průcha, Koukal, Pištek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Karlovy Vary: Mensator - Bauer, Harant, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur, Polák - Procházka, Alinč, Dvořák - Hurtaj, Kraft, Tomík - Kumstát, Skuhravý, Kraus - Košťál, Lipianský, Krátoška. Trenéři: Pavel Pazourek a Radim Rulík.

Převahu domácích korunoval Hejduk

Po reprezentační pauze řádně nabuzení hokejisté i diváci mohli od úvodních vteřin sledovat rychlý a útočný hokej, zejména z domácí strany. V té došlo k několika změnám, veskrze příjemným. V centru prvé řady nastoupil uzdravený kapitán Jiří Dopita, obranu zpevnili David Havíř s Tomášem Linhartem. Časomíra zápasu odměřila pouhých 36 vteřin a Pardubice měly první vyloženou šanci. Bulis zabojoval u mantinelu, Hejduk posunul puk na rozjetého Mikesku, který se řítil zcela sám na Mensatora v brance hostí. Jeho pokus o parádičku v zakončení bohužel o centimetry minul pravou tyč karlovarské branky. Další šance na sebe nenechaly dlouho čekat, ale Divíšek, ani po něm Hemský zblízka nedali. Hosté poprvé vážněji zahrozili až na konci šesté minuty, kdy po závaru první karlovarské formace kotouč nebezpečně poskakoval v brankovišti. Poté si diváci mohli krátce vydechnout při pauze na čištění ledu a vedení pardubického hokeje tuto přestávku tribunám značně zpříjemnilo. Čtyři půvabné modelky ve žlutých bikinách nemohli nechat chladným snad žádného mužského příznivce ledního hokeje. Další vzrušení už patřilo hokejové akci, Hemský přebruslil zadáky soupeře, najížděl sám na Mensatora, ale v rozhodující chvíli byl podražen. Píšťalka sudího však zůstala trestuhodně tichá. Karlovarští rychle pochopili, že otevřeným hokejem v Duhové Aréně uspět nemohou, a tak se soustředili především na obranu. Útočná síla pardubických však patří k nejlepším v lize a tak šancí na straně domácích neustále přibývalo. Tvrdík už málem zvedal ruce nad hlavu, ale skvělý Mensator na brankové čáře kotouč stihl zastavit. Následně pálil z otočky Průcha, byl zezadu sražen a domácí hráli první přesilovou hru. V té se příliš nedařilo, západočeši dobře bránili a dovolili domácím pálit pouze od modré čáry. Prakticky hned po skončení Polákova trestu usedl za katr Kraus za držení a tentokrát se již domácím dařilo lépe. Milan Hejduk nejprve dorážel u levé tyče, poté s pukem na holi obkroužil celou branku a u druhé tyče pohodlně zasunul – 1:0. Výhody početní převahy se dočkali i hosté, Tvrdík zapomněl svou hůl na bruslích jednoho z karlovarských útočníků a putoval na trestnou lavici. Tu nesehráli hosté vůbec špatně, od modré tvrdě pálil Bauer, z ideální pozice mezi kruhy jen těsně přestřelil Tomík a v samém závěru třetiny, již v plném počtu domácích hráčů na ledě se Kutlák ocitl zcela sám u pravé tyče pardubické branky, ale Lašákův bleskurychlý skluz a zákrok vyrážečkou mu radost pokazil.

Šťastná teč Mikesky

Aktivněji do druhé třetiny vstoupili znovu domácí a po zákroku na Hejduka měli možnost hrát třetí přesilovku v zápase. Dvě obrovské šance však byly k vidění na opačné straně. Nejprve ujel Kumstát a jeho bombu pod víko Lašák jen s obtížemi vytěsnil nad branku. Z následného vhazování pálil Lipianský a Jižní tribuna si pořádně oddechla, když puk těsně minul levou tyč domácí branky. Hosté se přeci jen branky ale dočkali. Tomík vystihl špatnou rozehrávku, přistrčil v pádu Kraftovi, který sám před Lašákem nezaváhal a vymetl mu pavučinky z horního růžku – 1:1. O rychlou odpověď se pokusila Průchova formace, ale jejímu centrovi snad gól není souzen. Karlovy Vary ale vycítily šanci, že by si mohly z pardubického ledu odvézt nějaký ten bod a byly domácím minutu od minuty nepříjemnějším soupeřem. Rychlý Kraft našlápl po křídle, našel v situaci 2 na 1 volného Hurtaje, ten však naštěstí z ideálního střeleckého úhlu sám vyjel. Stále se lepšící hosté dostali výhodu druhé přesilové hry a i oni ukázali, že početní výhody proměňovat dovedou. Hlavačkovo lehké nahozené od modré čáry skončilo ke zděšení domácích příznivců mezi betony Lašáka, který ale přes chumel hráčů před ním mnoho neviděl – 1:2. Velkou příležitost vyrovnat měl navrátilec Dopita, do Snopkovy střílené přihrávky pouze vložil hůl, ale kotouč do zcela odkryté branky neusměrnil. Snaha vozit kotouč za každou cenu do prázdné branky se domácím nevyplatila ani v další přesilové hře, při trestu pro hráčskou lavici, ale Bulisova ani Hemského šance změnu skóre nepřinesla. Vyrovnání se tak domácí příznivci dočkali až při trestu hostujícího Alinče. Novotný tvrdě pálil a vzduchem letící kotouč šťastně tečoval Mikeska – 2:2. Tribuny ožily a hned po vhazování ve středovém kruhu mohlo být ještě veseleji. Blažkovo backhandové zakončení však zlikvidoval výborný Mensator. Druhou třetinu zakončila akce Hemského a pohotová teč Blažka, operujícího v předbrankovém prostoru.

60 minut vítěze neurčilo

S odhodláním vstřelit vítěznou branku doslova vlétli domácí hráči na led a před Mensatorem bylo horko. Teč Dopity po Blažkově výzvě přeletěla horní tyč, Hejduk po individuální akci místo střely volil možná zbytečnou nahrávku. Na druhé straně vyzkoušel Lašáka povedenou ranou z levé strany Košťál. Rychlý hokej pokračoval. Bulisův prudký příklep vytěsnil Mensator ramenem, na druhé straně domácí brankář vychytal agilního Krafta. Ostrý zákrok loktem v obličeji Blažka hlavní rozhodčí původně trestat nehodlal, ale po domluvě s čárovým přeci jen poslal na dvě minuty za katr Krause za napadení. Pardubice rozpoutaly v brankovišti peklo, byly blizoučko brance, ale místo potrestání některého z řady faulů na pardubické útočníky vyloučil sudí Smeták nepochopitelně Divíška za sekání, čímž vyvolal značnou nevoli domácích příznivců. Domácí předvedli i ve 4 hráčích rychlou souhru, na jejímž konci byla neuvěřitelná pumelice z hole Hejduka, která notně pošramotila lak na spojnici tyčky a břevna Mensatorovy svatyně. Nerozhodným stavem nepohnula ani další početní výhoda domácích, kterou hráli při vyloučení Dvořáka. S blížící se 60. minutou zápasu hosté prakticky rezignovali na útočné snažení a stáhli se do obranné ulity. Akci dvojice Bulis – Hejduk zakončil druhý jmenovaný střelou do klína brankáře hostí, Kumstát na druhé straně po hezkém objetí branky netrefil z ojedinělé příležitosti mezi tři tyče. Když ani akce Blažka a dorážka Dopity gól nepřinesla, muselo na řadu přijít prodloužení.

Bod navíc si vyžádaly Vary

Nástavbu zahájil nebezpečnou střelou Alinč, ale dobře postavený Lašák stihl zakročit. O tom, že prokletí prodloužení nezlomí domácí ani v zápase s Karlovými Vary potvrdil po povedené akci a dobře povedeném blafáku svým druhým gólem v zápase Hlavačka a přibalil tak hostům na cestu domů extra bod.

Jiří Šejba (Pardubice): „Celý zápas se odvíjel od úvodní třetiny, v které jsme propásli šance, po nichž jsme klidně mohli vést 4:0. Potom jsme se dostali trochu pod tlak, začali jsme hrát složitě a zejména středem hřiště. I v prodloužení hráči musí dodržovat pokyny, a to se dnes nepovedlo.“

Radim Rulík (Karlovy Vary): „V úvodní třetině jsme se dostali pod tlak a jen díky Mensatorovi a také štěstí jsme inkasovali jen jednou. Pak se hra vyrovnala, dokázali jsme otočit skóre a v závěru jsme měli také kousek štěstí. To se k nám přiklonilo i v prodloužení.“