16.12.2011

Pouze jeden gól. Špatná koncovka Pardubic zhatila vídeňský sen

SALCBURK — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli ve čtvrtfinále turnaje Red Bulls Salute s pořádajícím Salcburkem 1:2. Východočeši doplatili na mizernou produktivitu, bojovný rakouský celek pořádně podržel brankář Marty Turco. Toho překonal pouze Petr Koukal.

European Trophy, RBS, pátek 16.12.2011, Eisarena Salzburg

Salcburk

1:2
0:0, 1:2, 0:0
Branky a nahrávky: 37:49 Koukal (Starý, Borer) – 34:19 Williams (Glenn, Aubin), 38:35 Redenbach (Schlacher). Rozhodčí: Boman, Lepaalho (oba Fin.) – Siegel, Zehenthofer (oba Rak.). Vyloučení: 9:8. Využití: 0:1. Diváci: 1580. Střely na branku: 47:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči: 1. Marty Turco (Salcburk), 2. Martin Růžička (Pardubice), 3. Ryan Glenn (Salcburk).
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Elkins, Somík – Nahodil, Kousal, Buchtele – Šagát, Zohorna, Semorád. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Salcburk: Turco – Kavanagh, Lynch, Glenn, Schachler, Aliu, Davison, Reitz, Pallestrang – Regier, Abid, Bois – Aubin, Earl, Barney – Kristler, Redenbach, Williams – Brucker, Schiechl, Puschnik. Trenéři: Pierre Pagé, Kent Nilsson a Reijo Ruotsalainen.

V pardubické sestavě se ve čtvrtfinále Red Bulls Salute objevil po dlouhé pauze zaviněné zraněním útočník Radovan Somík. Ten se vrátil do druhé formace ke Coreymu Elkinsovi a Martinu Bartekovi.

Eisarena viděla ostrý hokej

První zápas Pardubic na Red Bulls Salute začal ve velmi svižné tempu. Pardubičtí hokejisté chtěli na soupeře vlétnout, hráči Salcburku se tak v prvních minutách prali s nepříjemným napadání hráčů v červených dresech, kteří byli podle protokolu zápasu domácími.

Úvodní desetiminutovka ale nepřinesla vážnější gólovou šanci na jedné ze stran, Pardubicím ani Salcburku nepomohla ani vyloučení Roberta Kousala a Roberta Earla, po nichž hrály oba týmy takřka dvě minuty ve čtyřech.

Východočeský celek měl v 16. minutě výhodu přesilové hry po sekání Daniela Boyse. Tenhle borec ale vydržel na trestné lavici celé dvě minuty, přestože Aleš Píša se od modré čáry pokoušel překonat brankáře Turca nebezpečnými střelami. Obrana hokejistů v bílých dresech ale pardubickému náporu odolala.

Postupem času se začali více prosazovat do útočných akcí hokejisté Salcburku. Ti se dokonce v čase 17:54 radovali z vedoucího gólu, jeden z hráčů pořádajícího klubu však dopravil kotouč evidentně vysokou holí, což potvrdil rovněž videorozhodčí.

Závěrečné minuty prvního dějství byly doslova energické díky aktivitě hokejistů Red Bullu. Obránce Jan Kolář seděl na trestné lavici za podražení a gólman Růžička se musel otáčet, co to dalo. V jedné chvíli dokonce ztratil hůl, nebezpečné manévry zámořských hráčů ve své obraně ustál. A to i přes menší bitku, která se semlela po jeho zákroku v čase 19:29.

Petr Koukal srovnával, Pardubice stav 1:1 neudržely

Salcburk začal druhou třetinu s převahou jednoho hráče, obránce Kolář ale nesledoval vzrušivé momenty v pardubické obraně. Východočeši se pak častěji tlačili do šancí a Salcburk hokejově přehrávali. V koncovce ale nebyli produktivní.

Třeba ve 28. minutě volala po gólu akce dvojice Casey Borer – Lukáš Nahodil. Kanadský bek našel v situaci dvou na jednoho třebíčského rodáka u levé tyče, jenže pardubický útočník minul ve velké šanci kotouč. Blízko vstřelení branky byl i Radovan Somík po Koukalově pasu, navrátilec do sestavy vystřelil přesně, ale svou vyrážečkou zneškodnil tuto šanci brankář Turco. Povedenou pasáž ze strany Pardubic zakončila přesilovka, kdy první formace Východočechů strávila v pásmu devadesát sekund, ale neuspěla.

A tak přišel krutý trest! Lukáš Nahodil šel v čase 33:46 na trestnou lavici za podražení a z ní sledoval pohlednou akci Red Bullu, po které se Eisarena radovala z první branky. Ryan Glenn vyslal do akce Jeremyho Williamse a ten se trefil přesně nad Růžičkovu vyrážečku – 0:1.

Ke srovnání zavelel Petr Koukal. Pardubický kapitán se po vpádu do pásma zmocnil kotouče a dostal jej za brankáře Salcburku, trefil se z prostoru mezikruží – 1:1.

Pardubice mohl poslat do vedení po zajímavé akci Václav Benák, důrazný obránce ale zakončil svou akci těsně vedle Turcovy branky. Poslední slovo ve druhém dějství měl Salcburk. Markus Schlacher zpoza branky nahrál Tyleru Redenbacherovi a ten šestaosmdesát sekund před druhou sirénou opět rozjásal domácí stadion – 1:2.

Salcburk ubránil těsnou výhru

Pardubice se v úvodu třetí třetiny bránily v oslabení, když za nedovolené bránění byl vyloučen Jan Semorád. Rodák z Trutnova ale pobyl mezi trestoměřiči celé dvě minuty, protože „hosté“ toho v pásmu Pardubic mnoho nevymysleli.

Pořádně horko bylo Pardubicím v Eisareně po vyloučeních Aleše Píši a Vladimíra Sičáka. Salcburk hrál dvanáct sekund proti třem, spojené přesilovky využil k obrovskému tlaku. Východočeši ale odolali jen díky obrovské vůli a Martinu Růžičkovi v kase.

Následné minuty patřily Pardubicím, ty měly početní výhodu po Redenbachově hákování, v přesilovce se zjevil sám před brankou Martin Šagát. Z ostřejšího úhlu však trefil pouze dobře postaveného gólmana Salcburku.

Východočeši se v závěru pokusili vyrovnat, vrhli všechny svoje síly do útoku, ale bojovníci ze Salcburku odolali i třiadvacetivteřinové power play „domácího celku“. Závěr opepřila bitka v čase 59:44, ta ale výsledek zápasu nezměnila.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Jsme nespokojeni, prohráli jsme 1:2 a holt budeme hrát o horší umístění. Utkání bylo celkem vyrovnané, možná jsme se přizpůsobili hře nahoru dolů, což jsme samozřejmě nechtěli. Občas nás soupeř přečísloval, neproměňovali jsme střelecké příležitosti, které jsme měli.“