17.11.2017

Perfektní práce! Dynamo nadělilo Liberci „bůra“

PARDUBICE — Potlesk vestoje, mexické vlny a oslavné chorály lemovaly závěr utkání 22. kola Tipsport extraligy, v němž pardubičtí hokejisté přehráli Bílé Tygry. Jedno z nejlepších hokejových představení v poslední době sledovalo v Tipsport areně 8032 fanoušků, červenobílý kotel dotlačil Dynamo k výhře 5:1. Pardubicím pomohly dvě využité přesilovky, v nichž se prosadili Rostislav Marosz a Petr Sýkora, další přesné zásahy přidali Tomáš Rolinek, Sacha Treille a Matěj Beran při power play soupeře. Cenný zisk tří bodů jistil Ondřej Kacetl, který byl podruhé v řadě vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

Tipsport extraliga, 22. kolo, pátek 17.11.2017, Tipsport arena

5:1
2:0, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 10:27 Marosz (Trončinský, Cardwell; 5/4), 19:11 P. Sýkora (Marosz, Rolinek; 5/4), 20:29 Rolinek (Trončinský; 5/5), 53:20 Treille (Tomášek; 5/5), 58:23 Beran (Dušek, Kaut; 5/6) – 22:41 Jelínek (Kvapil; 4/5). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Pražák – Klouček, Pešek (všichni ČR). Vyloučení: 6:8 (3:2, 3:3, 0:3). Využití: 2:1. Diváci: 8032. Střely na branku: 22:36 (9:18, 7:13, 6:5). Srážky: 4:7. Vhazování: 26:33. Blokované střely: 12:9. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1. Nejlepší hráči: Ondřej Kacetl – Petr Jelínek.
Dynamo Pardubice: Kacetl – Čáslava, Trončinský, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Holland, Ščotka – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – Treille, Tomášek, Perret – Beran, Dušek, J. Sýkora – Vondráček, Poulíček, M. Kaut.
Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Havlín, Šmíd, Jánošík, Derner, Kolmann, Pyrochta – L. Krenželok, P. Jelínek, Jašek – M. Kvapil, Bulíř, Bakoš – Ordoš, Redenbach, Lakatoš – J. Vlach, J. Stránský, Bartovič.

Pardubice ve středu získaly dva body v Brně a velmi cenný zisk chtěly potvrdit doma proti Liberci, který v minulých dnech posílil o útočníka Kvapila, navíc vyhrál tři zápasy v řadě.

Dynamo ubránilo přesilovky a dvakrát udeřilo

Bílí Tygři rozjeli zápas hodně sebevědomě a už v prvním střídání měl slušnou šanci Bulíř, jenže z vrcholu kruhu netrefil, přesto i další minuty patřily hostům. Dynamo pykalo za fauly a Liberci se nabídla možnost hrát více než minutu a půl v přesile pěti proti třem. Hned kraje přesilovky Kacetl vychytal střelu Jelínka do protipohybu a následně si poradil i se Šmídovou bombou od modré.

Liberec zdařile kombinoval, ale když se neujala ani příležitost Bakoše, bylo po přesilovce. Hráči si pak zkusili i hru ve čtyřech na obou stranách a před Kacetla se cpal Ordoš, kotouč do branky však neprotlačil. S blížící se polovinou první třetiny pak Dynamo zabralo a postupem času bylo lepší. Velmi tomu pomohla první přesilovka a gól Rostislava Marosze, který ranou z mezikruží se štěstím procedil puk skrz Willovy betony – 1:0.

Změnu v rozložení sil na ledě mohl vzápětí potvrdit unikající Cardwell, jenže Will tentokrát perfektně zasáhl. Při dalších dvou velkých šancích měl liberecký gólman trošku štěstí. Jak Tomášek, tak Ján Sýkora totiž po vyjetí mezi kruhy mířili těsně vedle. Druhým gólem Dynama tak skončila až parádní přesilovková kombinace, na jejímž konci byl Petr Sýkora, který zakončoval do prázdné – 2:0.

Bílí Tygři mohli ještě před pauzou snížit na rozdíl jediné branky, když v poslední minutě rozpoutali před brankou Dynama obrovský závar, ve kterém byl aktivní zejména Bulíř. Pardubický gólman ale přikoval svůj beton k ledu a kotouč za brankovou čáru nepustil.

Šance na obou stranách. Pardubice udržely náskok

Ofenzivní snaha neopustila hráče ani o pauze a dál bylo na co koukat. Už po půlminutě druhé třetiny se do samostatné akce pustil Rolinek, zbavil se obránce a po dlouhé kličce brankáři přesně zakončil – 3:0.

Liberec tentokrát dokázal prakticky hned zareagovat a snížit. Lakatošova šance ještě gólem neskončila, ale v přesilovce se kotouč dostal před branku na hůl Petr Jelínka a ten pohotovou střelou pod horní tyč zavěsil – 3:1.

Tříbrankový náskok mohl Dynamu vzápětí vrátit unikající Treille, který si troufl zakončit pěknou kličkou, ovšem branku o kousek přestřelil. Těsně mimo brankovou konstrukci za chvíli pálil z křídla také Petr Sýkora. Dynamo si následně zahrálo 73 vteřin ve dvojnásobné přesile, ale podobně jako Tygři v první třetině úspěšné nebylo.

Podobné také hned po dvojnásobné přesile následovala hra ve čtyřech, při které si do další šance najel Tomášek, ale jeho střelu srazil jeden z obránců do ochranné sítě. Unikajícího Jána Sýkoru připravilo o gól příliš složité zakončení.

V závěru druhé části začali zase zlobit hosté. Při tečovaném pokusu Bakoše měl Kacetl ještě štěstí, poté vytáhl skvělý zákrok při šanci Bulíře. Liberec chtěl ještě před pauzou snížit a v přesilovce uzamkl soupeře v pásmu. Pardubický brankář nejprve vyrazil těžkou Šmídovu střelu od modré, následně skvělým rozklekem sebral radost dorážejícímu Jelínkovi.

Razítko na výhru dali Treille a Beran

Nadějný náskok mohlo Dynamo vylepšit na začátku třetí třetiny při přesilovce. Dobře bránící Liberec pustil domácí jen k jediné vážnější šanci, kdy tvrdě pálil Petr Sýkora a Will skvěle zasáhl ramenem. Už v plném počtu hráčů na obou stranách zůstal osamocený na zadní tyči Rolinek, ale prudký pas neusměrnil do branky.

Dvoubrankový náskok dával Dynamu klid. Domácí hráči bez větších potíží zastavovali útočné pokusy Liberce a čas plynul, navíc po zbytečném faulu hráli domácí v přesilovce. Tu sice Bílí Tygři ubránili, ale krátce po jejím skončení si před branku na Tomáškovu přihrávku najel Sacha Treille a ranou z první zvýšil – 4:1.

Po čtvrtém gólu Pardubic bylo hotovo. Liberec se ještě snažil v závěru s výsledkem něco udělat, ale pozorná obrana Dynama nechtěla připustit drama. Už tři minuty před koncem zápasu obíhala arénou mexická vlna. Diváci si parádní zápas z obou stran se sladkým koncem pro domácí užili dosyta. Výhru ještě pečetil střelou do prázdné branky Matěj Beran – 5:1.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Odehráli jsme jedno z nejlepších utkání v letošní sezoně, navázali jsme na výhru v Brně. Ten výkon byl opravdu zodpovědný a fantasticky zachytal brankář Kacetl. Základ vítězství jsme položili už v první třetině, kdy jsme odehráli výborně oslabení ve třech proti pěti a následně i ve čtyřech proti pěti, poté si mužstvo začalo hodně věřit a týmovým a zodpovědným výkonem dotáhlo zápas do vítězného konce.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, ale neproměnili jsme několik šancí a nevyužili přesilovky pět na čtyři ani pět na tři. Kombinací našich velmi špatných statistik v oslabení s naší nedisciplinovaností jsme zápas nezvládli. Opět jsme dostali branky v oslabení, opět jsme nebyli schopni ani ty nejvyloženější šance do prázdné branky proměnit a domácí svým nadšením a efektivitou v přesilovkách zápas zaslouženě vyhráli.“