1.4.2012

Pardubice zničily Liberec osmi góly a v sérii poprvé vedou!

PARDUBICE — Díky fantasticky sehrané první třetině vyhráli hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v pátém semifinálovém utkání proti Liberci 8:1. Dva góly v úvodním dějství, které domácí celek vyhrál 4:0, vstřelil Petr Koukal. Po skvělém hokejovém představení získaly Pardubice mečbol. ČEZ Arena slavila vysokou výhru vestoje!

Tipsport extraliga, SF5, neděle 1.4.2012, ČEZ Arena Pardubice

8:1
4:0, 2:1, 2:0
Branky a nahrávky: 11:28 Koukal (Starý, Kolář II), 17:07 Somík (Bartek), 17:30 Koukal (Kolář I), 18:08 Radil (Benák, Kousal), 22:19 Rákos (Zohorna, Kolář II), 37:25 Píša (Bartek, Somík), 54:27 Radil (Kousal, Kolář II), 56:05 Semorád (Zohorna) – 29:29 Víšek (Ulrych). Rozhodčí: Jeřábek, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:9, navíc David Štich (Liberec) trest ve hře. Využití: 3:0. Diváci: 10 050 (vyprodáno). Střely na branku: 38:30. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 7:1. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Jan Víšek. Stav série: 3:2.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal (40:00 Markovič), Starý – Bartek, Cetkovský, Somík – Semorád, Zohorna, Rákos – Radil, Kousal, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Bílí Tygři Liberec: Pinc (17:30 Vošvrda) – Trončinský, Derner, Čakajík, Výtisk, Roth, Holub, Ulrych, Štich – Bárta, Nedvěd, Bartovič – Bulíř, T. Urban, Vantuch – Klimenta, Vak, Víšek – Krejčík, Bortňák, Špaček. Trenéři: Jiří Kalous a Filip Pešán.

Pardubičtí hokejisté nikdy neprohráli pátou bitvu v historii play off hraných na čtyři vítězství za stavu 2:2 na zápasy. Vítkovice porazili ve čtvrtfinále 6:0, Liberec zneškodnili povedeným nástupem do utkání. Do pardubické sestavy se vrátil obránce Píša, v té liberecké chyběl potrestaný Jaroslav Kudrna.

Liberec neustál pardubický kolotoč

Pardubice se pustily do soupeře pěkně zhurta. Už ve 3. minutě vtipným pasem vyslal Petr Koukal na zteč útočníka Koláře. Ten si obratně prohodil puk mezi nohy, sám před gólmanem Pincem ale neuspěl.

Další příležitost pro domácí celek na sebe nenechala dlouho čekat. O čtyři minuty později ostře od modré čáry pálil obránce Kolář, puk nezkrotil brankář Pinc nejpřesněji, černá guma se nakonec došourala mimo nebezpečné území.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice vyjádřili gólově svou herní aktivitu v první početní výhodě. Útočník Starý svižně zpracoval přihrávku od beka Koláře, poslal do jízdy Petra Koukala. Pardubický kapitán se trefil přesně k tyči – 1:0.

Chvíli poté mohla skórovat slovenská dvojice Martin Bartek – Radovan Somík. Prvně jmenovaný v akci dvou na jednoho poslal gólový puk svému kolegovi, ten ale v těžší pozici nakonec minul Pincovu klec.

A pak přišla osudná minuta! Nejprve v čase 16:48 se podražením provinil Lukáš Krejčík, na trestné lavici pobyl chviličku. Hodiny ukazovaly 17:07 a Marek Pinc lovil podruhé puk ze své branky. Liberecký gólman chytil Bartekovu střelu, na Somíkovo hbité doražení ale nestačil – 2:0.

O třiadvacet sekund později se Marek Pinc z branky poroučel a nechal se vystřídat Tomášem Vošvrdou. Hokejová útočná dvojčata Jan Kolář – Petr Koukal totiž proměnila svůj brejk dvou proti jednomu. Pardubický kapitán dostal od svého parťáka ideální pas, který umístil do sítě – 3:0.

Takřka dvoumetrový brankář nevydržel dlouho bez inkasovaného gólu. V čase 18:08 jej překonal Lukáš Radil, když doklepl Benákovo nahození ze strany po předchozím obléhání hostující defenzívy – 4:0.

Východočeši sehráli parádní první třetinu, svého soupeře přestříleli 16:12. Šance Liberce likvidoval spolehlivý Martin Růžička, jeho spoluhráči v útoku naopak dokázali střílet branky.

Pardubická jízda ve vysokém tempu pokračovala dál

Pátý gól vstřelily Pardubice na začátku prostřední části hry. Puk po ráně obránce Koláře si našel Daniel Rákos a puk spěšně se štěstím poslal do sítě za Tomáše Vošvrdu – 5:0.

Vysoké vedení dovolilo Pardubickým předvádět pohledné akce, kterými bavili beznadějně vyprodanou ČEZ Arenu. Každá lajna ukázala něco pěkného ze svého umění, nadšení fanoušci odměňovali své miláčky bouřlivým potleskem a mexickými vlnami.

Hostující celek se dočkal čestného snížení v polovině střetnutí. Pardubická obrana si v ten moment vybrala krátké náhradní volno, které potrestal Jan Víšek. Ten se zjevil sám před kasou a překonal Martina Růžičku – 5:1.

O chvíli později přestála pardubická obrana těžké chvilky, když se musela popasovat se situací tři na čtyři. Celá tato početní nevýhoda trvala třiačtyřicet sekund, Liberec se do stoprocentní „gólovky“ nedostal.

Poslední slovo ve druhé třetině měly Pardubice, konkrétně Aleš Píša. Východočeši hráli pětatřicet sekund pět na tři a přesně na konci prvního trestu zacílil přesně nad lapačku zkušený zadák – 6:1.

Liberec si odvezl „osmičku“ a aréna se třásla

Na začátku třetí třetiny se Pardubice, které proměnily sestavu, v pohodě ubránily oslabení po Cetkovského hákování, hráč s číslem 94 pak mohlo skórovat v situaci dvou proti jednomu. Parádní pas mu poslal Radovan Somík, jenže Jiří Cetkovský trefil pouze přesunuvšího se brankáře Vošvrdu.

Liberec byl blízko snížení v 47. minutě, z ostřejšího úhlu trefil Michal Bárta tyč. Pardubice jinak kontrolovaly třetí třetinu, užívaly si páté semifinále, které se jim náramně povedlo.

V 53. minutě měl velikou šanci Jaroslav Markovič. Slovenský forvard dostal ideální pas do samostatného úniku, ten ale zakončil do horní tyčky Vošvrdovy klece. To ale domácím nevadilo, ti si spolu s poprvé v této sezoně vyprodanou ČEZ Arenou.

Zvláště když v 55. minutě dokonal pardubickou exhibici svým druhým gólem Lukáš Radil – 7:1. A ani to nebylo všechno!

Krátce na to se dostal do akce Jan Semorád a svým prvním gólem v letošní sezoně zakončil pardubickou exhibici – 8:1. To už ale aréna dávno procházela zatěžkávací zkouškou skákající desetitísícovce „Pardubáků“.

Závěr psychicky nevydržel liberecký obránce David Štich, po ledě jezdil smyslů zbavený, neudrželi ho ani vlastní spoluhráči. Za své řádění, kdy třeba před bránou nesmyslně srazil Daniela Rákose nebo napadl holí ochranné sklo pardubickou střídačky, dostal trest ve hře a Liberci bude chybět v následujícím utkání.

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Do zápasu jsme vstoupili trochu bázlivě, ale pak jsme zahráli vynikající druhou desetiminutovku první třetiny, která rozhodla o utkání. Pak už se jen nějakým způsobem dohrávalo a my jsme rádi, že jsme udělali další bod a vedeme 3:2. Rozdíl skóre není v play off důležitý, my na to musíme rychle zapomenout a v dalším utkání začít od nuly.“

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Utkání jsme bohužel prohráli velmi vysokým rozdílem. Myslím si, že nás dostaly dolů úvodní dvě branky, které Pardubice vstřelily z přesilové hry. Zbytečné fauly nás sráží dolů a vždy tím Pardubicím nabijeme. Není ale ještě konec série a já věřím, že ji ještě zdramatizujeme.“