22.10.2013
David Záruba

Pardubice vyválčily bod, střeleckou smůlu ale neprotrhly

PARDUBICE — Výsledkově velice netradiční utkání zhlédli diváci v pardubické ČEZ Areně. Tradičně vypjatý boj s Kometou Brno totiž byl i v čase 65:00 vyrovnaný 0:0. Rozhodnout musely nájezdy, ve kterých se trefil pouze brněnský Mrázek. Pardubice po dvou prohrách získaly alespoň bod.

Tipsport extraliga, 14. kolo, úterý 22.10.2013, ČEZ Arena Pardubice

Kometa Brno

0:1sn
0:0, 0:0, 0:0 – 0:0 – 0:1
Branka: rozhodující samostatný nájezd Mrázek. Rozhodčí: Homola, Wagner – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8 (3:3, 1:1, 2:3 – 0:1), navíc Píša – Káňa, J. Svoboda 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 9116. Střely na branku: 27:23 (9:9, 7:8, 9:4 – 2:2). Srážky: 12:5. Vhazování: 38:23. Blokované střely: 13:13. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči: Václav Benák – Jan Hanzlík.
Dynamo Pardubice: Salfický – Píša, Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Čáp – Sýkora, Marha, Somík – Cetkovský, Nosek, T. Zohorna – Radil, Kousal, Starý – Tybor, Poulíček, Voženílek. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha ml.
Kometa Brno: Čiliak – Hanzlík, M. Hruška, Kempný, Kováčik, Žižka, Kuboš, Dujsík – H. Zohorna, Holec, J. Svoboda – Káňa, Němec, T. Svoboda – Burian, J. Hruška, Dočekal – Raška, Mrázek, Jenyš. Trenéři: Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Karel Beran.

Svůj první start v A týmu Pardubic si proti Kometě odbyl útočník Daniel Voženílek, věkem ještě starší dorostenec. Domácí toužili po dvou zápasech, ve kterých nevstřelili ani gól, konečně protrhnout smůlu v zakončení.

V prvním dějství vládli brankáři, Píša se popral s Káňou

A za tímto cílem se vydali už v prvním střídání. Petr Sýkora vlétl do pásma a prudkou ranou přivítal brankáře Čiliaka. Zároveň jej fauloval Hanzlík, takže domácí mohli formovat řady na přesilovku. V té dvakrát nebezpečně nahazoval Benák, avšak tečující Ďaloga s Noskem neuspěli. Po vypršení svého trestu neuspěl v samostatném úniku Hanzlík.

Už při hře pět na pět mohl po bleskové akci Kousala otevřít skóre Starý, ale Čiliak se proti jeho ráně z první přesunul včas. Na brněnského strážce branky nevyzrál ani Nosek, který dorážel bombu Sýkory. Salfického z klidu vytrhla nenápadná, zato prudká rána Žižky, jež se otřela o boční síť. Krátký úprk na druhé straně nezakončil přesně Somík.

Dění na ledě se pak trochu uklidnilo. Pořádný rozruch přinesla až rozmíška Píši s Káňou, kterou odstartoval neodpískaný faul na pardubického beka. Píša v souboji ukázal zkušenosti a o poznání mladšího kolegu přemohl. Oba raubíři vyfasovali 2+2 minuty za hrubost a osobní desetiminutový trest.

Čekání na první gól pokračovalo, blíže byli domácí

Na pořádnou šanci se ve druhé části čekalo poměrně dlouho, ale Kousalova nepřesná dorážka po ráně Vašíčka odstartovala velice vzrušivou část zápasu. Pěknými kličkami kolem padajícího Vašíčka se blýskl Němec, poté však nevyzrál na Salfického. Jistotou oplýval i maskovaný muž Komety, jenž zneškodnil ránu Radila.

Při Kometě stálo i obrovské štěstí. To když si Kousal v nájezdu dvou proti jednomu vyměnil kotouč s Radilem, jenže pak nedokázal v krkolomné pozici zasunout touš do prázdné branky. Hra se přelévala ze strany na stranu, takže bylo stále na co koukat.

Svižnou akci Komety zakončoval sám před Salfickým Burian, který obratným manévrem zamířil do protipohybu pardubického brankáře, ale už nestihl usměrnit kotouč mezi tři tyče. Zacílit do vyhrazeného prostoru se sice v závěru třetiny povedlo Radilovi, ale puku v cestě za čáru stál jeden z brněnských obránců, jenž svým tělem odvrátil změnu skóre.

0:0! Pardubice nápor v závěru třetiny nevyužily

Rozetnout nerozhodný stav pak mohly oba celky při zkrácené přesilovce. Ani jednomu ze soupeřů se v ní však příliš nedařilo. Pardubické akce často režíroval aktivní Zohorna, jeho dva střelecké pokusy ale na Čiliaka neplatily.

Při další početní výhodě si Kometa dokázala vypracovat soustavný tlak, díky kterému přikovala domácí čtveřici k vlastní brance. Po sérii nahrávek pálil prudce Tomáš Svoboda a Salfický musel povolat do zbraně svou masku, kterou odrazil puk do bezpečí.

Atmosféra na ledě v závěru pořádně zhoustla, každá chyba už mohla rozhodnout. Pardubice byly směrem dopředu přece jen o něco snaživější. Navíc jim pomohla přesilovka po faulu Kováčika, při které domácí spustili intenzivní palbu směrem na brněnskou branku. Marek Čiliak ale udržel šance Komety na bodový zisk.

Domácí promarnili přesilovku, v nájezdech rozhodl brněnský Mrázek

Hned v počátku prodloužení mohl rozetnout zápas Jakub Svoboda, který rychle našlápl, ale až k zakončení nedoputoval. O něco dále se dostal Holec, jehož ránu z dobré pozice vyrazila pardubická obrana. Domácí zahrozili až v přesilové hře, kdy Benákovo nahození tečoval Cetkovský, avšak Čiliak udržel puk mezi nohama.

I nájezdy byly stejně jako celý zápas chudé na góly, jeden přesto padnout musel. Hned v první sérii se trefil Brněnský útočník Petr Mrázek a přisoudil svému týmu bod navíc, neboť nikdo z domácích na Čiliaka nevyzrál.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Samozřejmě jsme chtěli získat více než jeden bod, ten je pro nás málo. Nacházíme se v období, kdy nedáváme góly. Nepadá nám to tam. Pokud by se nám podařilo dát první gól, tak by se možná utkání vyvíjelo jinak, ale to se nám nepovedlo. Musíme se s tím nějak porvat, prokousat se tím a dostat se zpět do střelecké pohody.“

Vladimír Kýhos (HC Kometa Brno): „Přijeli jsme si sem alespoň pro bod a máme dva, takže jsme spokojeni. Zápas se podle toho odvíjel. Hlavně v první třetině, kdy byl opatrný z obou stran. Ve druhé byl úsek deseti minut, kdy byly Pardubice lepší. My jsme kluky nabádali k tomu, aby více bránili. Hrál se takový hurá hokej, bez zajištěné obrany. Paradoxně jsme při tlaku domácích měli vyloženou šanci, Burian mohl dát gól. Do třetí třetiny jsme šli s tím, abychom neinkasovali a uhráli nerozhodný výsledek, což se nám povedlo. Penalty jsou vabank. Poslali jsme tam našeho benjamínka a udělal to pěkně. Společně s Márou Čiliakem nám zajistil dva body.“