25.11.2007
Michal Vilím, Jan Hrabal

Pardubice vyrovnaly dvougólovou ztrátu, překvapení nezabránily

Třetí výhru v řadě si Moeller nepřipsal. V dnešním utkání 25. kola naší nejvyšší hokejové soutěže prohrál vicemistr z Pardubic s nováčkem z Ústí nad Labem 4:5 po prodloužení. Ústecké Lvy sice domácí přestříleli, ale hostům náramně vycházely přesilové hry. Ústí nad Labem vedlo ve třetí třetině už 4:2, ale Pardubice mohutným finišem v závěru po gólech Jana Snopka a Daniela Rákose dokázaly srovnat. Pardubické góly dále vsítili Zdeněk Ondřej a Marek Posmyk. O tom, že si Ústí odveze z Pardubic dva body rozhodl Václav Novák výpadem do obrany Moelleru.

O2 extraliga, 25. kolo, neděle 25.11.2007, ČEZ Arena Pardubice

Ústí nad Labem

4:5p
1:1, 1:2, 2:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 7:39 Ondřej (Koukal), 30:13 Posmyk (Koukal), 51:38 Snopek (Havíř), 56:39 Rákos (Píša) – 3:14 Šaffer (Martinec), 24:43 Špirko (Klobouček), 29:54 Šaffer (Martinec), 44:09 Vágner (Janků), 61:48 Novák. Rozhodčí: Polák – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 6:10, navíc Klobouček (Ústí nad Labem) 10 minut osobní trest. Využití: 3:3. Diváci: 8340. Střely na branku: 53:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, Kolář II – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Somík, Pucher, Tvrdík – Starý, Koukal, Ondřej – Zohorna, Rákos, Bláha. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Ústí nad Labem: Přikryl – Zeman, Vágner, Novotný, Hořava, Pojkar, Zápotočný, Ficenc, Gýna – Janků, Pazourek, Klimt – Novák, Martinec, Šaffer – Šagát, Špirko, Klobouček – Heřman, Přeučil, Hašek. Trenéři: Vladimír Evan, Miroslav Mach a Josef Březina.

On line přenos Statistiky zápasu Zápis o utkání Referát ČTK

Přesilové hry přinesly branky do obou sítí

K souboji s Pardubicemi nenastoupila za extraligového nováčka dlouhodobě zraněná bývalá opora domácích Jan Čaloun. Přesto utkání začalo aktivním pohybem hostujícího celku, který ihned testoval soustředění Jána Lašáka.

Zvýšenou možnost získání vedení měli Lvi ve čtvrté minutě, kdy byl poslán za katr Píša, jenž fauloval mladíka ve žlutém dresu Přeučila. Ústí nabídnutou přesilovku bleskově využilo. Tomáš Martinec rozehrál akci na Adama Šaffera, který zcela nehlídaný před Lašákem zdatně přizvedl puk do růžku jeho branky – 0:1.

Moeller se soupeřova vedoucího gólu nezalekl a brzy dostal možnost odpovědět. Opět to bylo v přesilových hrách, nejdříve byl vyloučen ústecký Špirko a po skončení jeho trestu ještě expardubický Vágner. Pardubice ale vyslaly na Petra Přikryla pouze dvě střely v podání Ondřeje. Jeho přiklep ještě skórem nepohnul, ale když se domácím podařilo rozestavět hráče v útočném pásmu vypálil od modré Linhart, puk se zamotal mezi bruslemi ústeckého hráče a právě tam jej sebral Zdeněk Ondřej a lehkou střelou nachytal Přikryla – 1:1.

Ve zbytku třetiny se hrál spíše opatrný hokej z menším počtem šancí, jelikož oba týmy poměrně pečlivě bránily. K vývoji mohlo dojít snad jen po střele domácího Sýkory, který ale nepropasíroval puk mezi tyčí a Přikrylem a ve hře čtyři na čtyři, kdy byli za potyčku vyloučeni domácí Zohorna a hostující Šagát.

Pardubice mohly jít do vedení, ale příhra Snopka, přes Sýkoru, na Rolinka skončila jeho tečí vedle Přikrylovi klece. Poté byl vyloučen hostující Přeučil, ale domácí výhodnou převahu čtyři na tři nezužitkovali. Do pozice, která volala po brance se dostal Rolinek, ale pozorná obrana hostů mu jeho počínání znemožnila.

Ústí vyučovalo v přesilovkové produktivitě

V úvodu druhé třetiny byl oceněn tradičním dresem bývalý vynikající útočník Pardubic Robert Vršanský. Se střelbou, ale opět začali hosté. Jmenovitě to byla posila Lvů Novák, jenž mířil ke vzdálenější tyči za Lašákem, ale naštěstí pro domácí netrefil.

Ústí na Labem v této fázi začalo diktovat děj utkání. Potvrzením jejich aktivity byl i vedoucí gól, kdy opět v přesilovce předvedli učebnicovou kombinaci. Klobouček od pravého mantinelu adresoval puk Rastislavu Špirkovi, který trefil přesně a upravil vedení hostů již na 1:2.

V čase 29:25 byl vyloučen domácí Linhart a Lvi vstřelili svůj třetí přesilovkový gól. Z pravého kruhu vypálil mezi betony Lašáka příklepem Adam Šaffer a svou druhou brankou potvrdil vedení hostů – 1:3.

A rozhodčí Polák trestal nedovolené zákroky dál… Tentokrát pobýval na trestné ústecký hráč a hned po vítězném vhazování Koukala se otevřela před Markem Posmykem od modré až k brance taková dálnice, že měl dost času váhat se střelou a později s klidem namířit švihem puk za Přikryla – 2:3.

Později byl za brankou napaden rozehrávající Lašák Kloboučkem. Ten navíc inkasoval osobní desetiminutový trest. V následné převaze zahrozil dvakrát Posmyk, jenže později byl vyloučen domácí Ondřej. V rozehrávané přesilovce Lvů sebral puk jejich obránci Sýkora a ač znovu sražený, zvedl se a vystřelil na Přikryla. Ten byl však již poněkolikáté v tomto duelu úspěšnější.

Jiskru pro domácí vykřesal Rákos

Ve druhé minutě třetí třetiny byl vyloučen bývalý pardubický obránce Andrej Novotný a následně do samostatného úniku pelášil Rolinek. Jeho pokus však Přikryl pokryl a vyraženou střelu nedokázal z vynikající pozice usměrnit bek Havíř.

Ve 43. minutě mohl pláč pardubického publika propuknout naplno. Ústecký matador Janků narýsoval křížnou přihrávku na Martina Vágnera, odchovance Východočechů, který švihem i přes stínování Starého zvýšil na nevídaných 4:2 z pohledu hostů.

Tento gól přinesl naprostý zmar a zmatení na hole hráčů Moelleru. Vyloučen byl Sýkora a chvilku na to se na Lašáka řítil sám Janků. Svou vteřinu slávy si však nezopakoval.

Domácím se povedlo snížit až díky naprosto nečekané náhodě. Jan Snopek rozehrával snad až od vlastní modré čáry a plachtící kotouč se dvakrát odrazil o led a k všeobecnému údivu skončil za jinak pozorným Přikrylem – 3:4.

Čtyři minuty před koncem byl vyloučen host Janků a začaly se dít věci. Osud domácích mohl být zpečetěn, když ústečtí i v oslabení málem skórovali – zcela volný puk skotačící na brankové čáře zajistil až Píša. Píša s tímto pukem dojel až za červenou, nastřelil jej na Přikryla, jenž pouze vyrazil k Danielu Rákosovi, zakončujícího poprvé v extralize – 4:4.

Ústecký Novák rozhodl

V prodloužení byli aktivnější hosté. Za domácí se snažil zlomit utkání Rolinek a na druhé straně za Janků. Misku vah převážil na svou stranu až Václav Novák, který švihem zavěsil za Lašákova záda a zajistil tak hostům zasloužené vítězství.

Miloš Říha (HC Moeller Pardubice): „My nemůžeme být spokojeni, i když musím pochválit soupeře za to s jakým hrál nasazením, euforií a disciplinovaně v obraně. My jsme k utkání přistoupili pod dojmem dvou vyhraných utkání a říkali si, že se nám nemůže nic stát. Naše burcování bohužel nepomohlo, nevzbudila se ani jedna naše základní pětka. Myslím si, že ti naši mladí, které jsme tam nasadili, hru oživili, dali tam ten správný impulz a bylo jen otázkou času, kdy se zápas zlomí. Bohužel jsme zase udělali fatální chybu, po které jsme vlastně ztratili bod.“

Vladimír Evan (HC Slovan Ústečtí Lvi): „Podali jsme stejně kvalitní výkon jako ve Zlíně jen s tím rozdílem, že dnes jsme dali čtyři góly. Za stavu 4:2 jsme tam měli prázdnou branku a mohli přidat pátý gól. Se dvěma body jsme ale samozřejmě spokojeni. Sahali jsme však po třech a byli k nim velice blízko.“