3.8.2007

Pardubice vstoupily do poháru vítězně. Pokousaly Bílé Tygry

AKTUALIZOVÁNO O FOTOGRAFIE! Vítězně dopadla premiéra pardubických hokejistů ve znovuobnovené letní soutěži. Na téměř zaplněném chrudimském stadionu HC Moeller Pardubice porazil Bílé Tygry Liberec 2:1. Ke třetímu vítězství v přípravě vedla aktivnější hra „domácích“. Pardubické hokejisty poslal v úvodu utkání do vedení Dušan Andrašovský. V prostřední dvacetiminutovce zvýšil náskok Moelleru útočník Petr Koukal. Liberec ve třetí třetině snížil využitou přesilovkou, ale Moeller přes power play soupeře uhájil těsné vítězství.

THC 1, pátek 3.8.2007, Zimní stadion Chrudim

2:1
1:0, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 6:38 Andrašovský (Havíř), 32:07 Koukal (Havel) – 48:08 Klimenta (Jiruš). Rozhodčí: Kubeš – Kis, Špringl. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 1120. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Dynamo Pardubice: Hylák – Posmyk, Linhart, Snopek, Havíř, Čech, Richter, J. Nakládal, M. Šeda – Sýkora, Rolinek, Hlinka – Andrašovský, Pucher, Pivko – Haluza, Blažek, Ondřej – Havel, Koukal, Cetkovský. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička – Žabka, Zíb, Krstev, Hunkes, Kočí, Holub, Jiruš, Derner – Rýgl, Kašpařík, Špaček – Klimenta, Plodek, Víšek – Vantuch, Bezděk, Kopic – Procházka, Dušek, Hruška. Trenéři: Dušan Gragor, Vladimír Čermák a Miroslav Kapoun.

Oba celky vstoupily do utkání velice aktivně, divák na chrudimském zimním stadionu rozhodně nesledoval ležérní podívanou. Naopak od prvního vhazování se bavil pohledným hokejem, ve kterém si oba soupeři nic nedarovali. Do první vážnější šance se dostal „domácí“ celek – hned ve 2. minutě se Libor Pivko dostal k odraženému puku před Milanem Hniličkou, ale trefil pouze libereckého gólmana.

V 5. minutě našel Peter Pucher zadovkou z rohu ideálně mezi kruhy Dušana Andrašovského. Pardubický forvard minul branku. O jedno střídání později si hráč s číslem 69 na zádech spravil chuť po parádní příhře od Davida Havíře. Rychle využitý brejk v přesilovce znamenal pardubický náskok 1:0.

Do první vážnější šance se dostali hosté ve 13. minutě, kdy si pěkně mezi kruhy najel obránce Angel Krstev. Alexandr Hylák v pardubické brance ale jeho střelu efektně lapačkou chytil. O chvíli později promarnil velkou šanci Tomáš Blažek. Tak dlouho míchal pukem před libereckou brankou, až touš netrefil tak, jak chtěl.

Že se pohárová utkání nehrají v rukavičkách, všechny přítomné přesvědčila 15. minuta. Po brejku Lukáše Havla, po němž nadějně pro domácí pálil Petr Koukal, se strhla mela u libereckého brankoviště. Potrestáni byli domácí Jiří Cetkovský a hostující Stanislav Procházka s Lukášem Zíbem. Výsledkem byla dvouminutová výhoda pro Pardubice. Ta ale zůstala nevyužita.

Trvalá územní převaha domácích pokračovala i v prostředním dějství. Ve 27. minutě ujel všem kanonýr Petr Sýkora, ale jeho střelu chytil beton libereckého brankáře. O tři minuty později nebezpečně dorážel v nepřehledné situaci Jan Snopek. Neúspěšně.

Ve 33. minutě si zase povzdechli Liberečtí. Kapitán Stanislav Procházka ujel do brejku a ač byl tísněn pardubickým zadákem, dostal se do zakončení. Alexandr Hylák ale jeho příležitost vykryl.

A tak udeřil tým z Pardubic. Jiří Cetkovský z rohu přihrál před bránu Lukáši Havlovi. Jeho střela nebyla úspěšná, ale vše napravil všudybyl Petr Koukal, jehož gólová dorážka zvýšila pardubické vedení – 2:0.

To ale neznamená, že se Liberečtí nedostávali do šancí. Ve 36. minutě pozlobilo pardubického gólmana nahození Václava Kočího, pak ujel Tomáš Klimenta. S oběma situacemi si Alexandr Hylák dokázal poradit.

Poslední vážnější šanci ve druhé dvacetiminutovce měl HC Moeller Pardubice. Dušan Andrašovský poslal do akce Petera Puchera, ale jemu bekhend nevyšel. Milan Hnilička byl úspěšnější.

Severočeši se ale za nepříznivého stavu nevzdávali. Naopak. Ve třetí třetině zvýšili svou aktivitu a odměnou jim bylo snížení z hole Tomáše Klimenty. Ten dorazil přesilovkou střelu Valdemara Jiruše – 2:1.

Domácí trenéři stáhli hru na tři formace, snažili se udržet nadějný stav. Naopak hostující mužstvo se více snažilo tlačit do útoku.

Třeba 54. minuta pořádně pocuchala nervy oběma mužstvy. Nejprve Tomáš Klimenta dostal parádní nahrávku na modrou čáru, jeho samostatný únik ale Alexandr Hylák chytil. Na druhé straně prakticky ihned na to musel zasahovat Milan Hnilička po průniku Petra Sýkory po levé straně.

Domácí hokejisté v napínavém závěru dokázali dovést zápas přes power play soupeře do vítězného konce a připsali si tři body do tabulky Tipsport Hockey Cupu.

Pavel Rohlík (HC Moeller Pardubice): „Byli jsme mile překvapeni přístupem hráčů, hlavně jejich nasazením do hry. Byli jsme dva týdny na soustředění v Přerově, kde kluci opravdu dostali zabrat. Hráči dnes hráli disciplinovaně, plnili pokyny, podali velice dobrý výkon. Byl to kvalitní zápas. Dnes hrálo naše silnější mužstvo, mladíci po dvou zápasech v Přerově odpočívali. Byli jsme až mile překvapeni, že se hrálo v tempu, kontaktní hokej. Byl to možná kvalitnější zápas než některá utkání v extraligové sezoně.

Dušan Gregor (Bílí Tygři Liberec): „Možná to bude vypadat zvláštně, ale přestože jsme prohráli, tak bych naše mužstvo pochválil. Včera jsme sehráli náročné utkání na ledě pražské Sparty, dnes jsme hráli jen s osmi hráči základní sestavy. Po dvě třetiny nám chyběl pouze krůček, v posledním dějství naše mužstvo ukázalo morálku a charakter, rvalo se o vítězství až do samého konce. Náš výkon byl sympatický, pochválil bych oba týmy, zápas měl velice slušnou úroveň.“