22.4.2010

Pardubice urvaly i čtvrtou výhru a slaví pátý mistrovský titul!

OSTRAVA — Hokejisté HC Eaton Pardubice to dokázali! Východočeši vyhráli i čtvrtý finálový duel a z Ostravy si vezou mistrovský pohár. Eaton to měl nahnuté, ale prokázal obrovskou vůli. Při power play poslal zápas do prodloužení Aleš Píša, aby Radovan Somík v čase 60:42 trefil titul!

O2 extraliga, F4, čtvrtek 22.4.2010, ČEZ Aréna Ostrava

0:1, 1:0, 1:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 39:37 Sičák (Kvapil, Barinka), 51:34 Barinka – 1:14 Rákos (Nakládal, Kolář II), 58:38 Píša (Pineault), 60:42 Somík (Špirko). Rozhodčí: Hradil, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 11:10. Využití: 2:1. Diváci: 9496 (vyprodáno). Střely na branku: 25:41. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči: Michal Barinka – Jakub Nakládal. Konečný stav série: 0:4.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Rehák, Sičák, Kuboš, Trnka – Klimek, Burger, Selingr – Kvapil, Vrána, Treille – Szturc, Štefanka, Krenželok – Ujčík, Hruška, Svačina. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, MacKenzie – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský, Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Freixenet

Hokejisté HC Eaton Pardubice nastoupili do čtvrtého finálového utkání s jedinou změnou v sestavě, Kevina Mitchella nahradil ve čtvrtém obranném páru Aaron MacKenzie.

Rákos udeřil hned na začátku při přesilovce

FreixenetNástup do zápasu se Pardubicím povedl přímo skvěle. Hned po devatenácti sekundách hráli Východočeši přesilovku, kterou přetavili v úvodní branku. Na modrou dostal nabito Jakub Nakládal, ten z voleje ostře vypálil, puk jemně tečoval Daniel Rákos a svým třetím finálovým gólem poslal Eaton do vedení – 0:1.

Pardubicím se první třetina povedla skvěle, takřka po celou dobu měli hosté puk na svých hokejkách, Eaton přestřílel svého soupeře v jasném poměru 18:7. Jakub Štěpánek v brance Vítkovic byl v plné permanenci, gólman Pardubic Dominik Hašek se oháněl při nebezpečných brejcích Ostravanů.

Až v 17. minutě měli domácí hokejisté vážnější šance ke vstřelení branky. Vítkovice hrály přesilovku po Havířově sekání, při níž nebezpečně z mezikruží pálil Jiří Burger. Povyjetý Hašek vše mistrně vyřešil.

V závěru třetiny najel vítkovický útočník Šedivý do pardubického gólmana po odpískání, což si samozřejmě statisticky nejlepší brankář play off podle brankového průměru nenechal líbit a rukama se spolu se svými spoluhráči snažil vítkovickému mladíkovi vysvětlit, že toto si opravdu líbit nenechá.

Vítkovice vyrovnaly v přesilovce

Ostravané od druhého dějství přidali na důrazu, to se rázně promítlo v obraze hry. Vyprodaná ČEZ Aréna viděla každou chvíli osobní souboj, mantinely v paláci jen duněly. Ve 26. minutě Strapáč ošklivě narazil Jakuba Nakládala, kterému museli pomoci na střídačku spoluhráči s lékařem. Pardubický bek však zápas dohrál.

V polovině zápasu se poprvé zajiskřilo mezi pěstmi. Po potyčce v ostravském brankovišti byli vyloučeni vítkovičtí Klimek s Barinka, na pardubické straně šli sedět Rákos, Buchtele a Nakládal. Vítkovice však přesilovku nevyužily, i když Vránův nebezpečný únik musel řešit pardubický brankář.

Východočeši měli velkou šanci utéci do dvougólového vedení ve 36. minutě, kdy hráli tři čtvrtě minuty proti třem, ale tuto zajímavou výhodu neproměnili. Dvakrát pálil nebezpečně Píša, jednou Sýkora, ale puky minuly ostravskou klec.

Domácí hokejisté se v závěru prostřední třetiny dočkali vyrovnání, Ostravané využili přesilovku po vyloučení Adama Pineaulta za sekání za devět sekund. Po vyhraném buly pálil Vladimír Sičák a pardubický gólman přes horu těl před sebou neviděl – 1:1.

Vítkovice vedly, pak měly penaltu, ale Pardubice srovnaly v power play!

Hned v úvodu třetí dvacetiminutovky se museli Východočeši bránit po Nakládalově hákování, obrana Eatonu v čele s Dominikem Haškem ale nátlak hráčů v bílých dresech bez větších obtíží ustála, při následné hře pět na pět střílel nebezpečně Tomáš Zohorna.

Další přesilovku však Vítkovice využily. Na trestné lavici pobýval Jakub Nakládal, ostravští hokejisté vytvořili v Haškově předbrankovém prostoru obrovský tlak, ten využil Michal Barinka ke gólové bombě od modré čáry – 2:1.

O chvíli později hrál Eaton přesilovku po faulu na Dominika Haška, hostující celek ale Strapáčovo podražení nepotrestal.

Další těžká chvíle pro Pardubice přišla v čase 56:44, kdy Václav Kočí fauloval uniknuvšího Hrušku a rozhodčí nařídil trestné střílení. Viktor Ujčík však na gólmana Haška nevyzrál, neboť po blafáku přestřelil.

Pardubice hrály od času 58:13 bez brankáře a dokázaly o pětadvacet sekund později vyrovnat. Po vyhraném buly napálil puk vší silou Aleš Píša a svým šestým gólem v play off poslal čtvrtý finálový duel do prodloužení.

Radovan Somík hned rozhodl!

Prodloužení se hrálo v ostravské ČEZ Aréně je chvíli, po dvaačtyřiceti sekundách se totiž dostal ke zlaté střele Radovan Somík – 2:3! Hádejte, kdo celou akci rozehrál od branky? Ano, Dominik Hašek.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Nejsem zklamaný. Druhé místo je krásný výsledek a je třeba vidět, že Pardubice ve finálové sérii prokázaly velkou kvalitu. Je škoda, že jsme neudrželi vedení v závěru normální hrací doby. Asi to tak ale mělo dopadnout. Série se Spartou a Slavií nás stály spoustu sil. Nejen fyzických, ale i psychických. To se nasčítalo, někteří hráči už toho měli opravdu plné zuby.“

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Rozhodně to bylo nejnáročnější utkání v sérii. Chtěli jsme, aby se série ukončila co nejdříve, protože každým zápasem by se psychická výhoda přesouvala na stranu soupeře. Začali jsem dobře, hodně aktivně a povedlo se nám dát rychlý gól. Trošku jsem se obával toho, že jsme z velké spousty šancí nedokázali využít další a odskočit. To se pak naplnilo. Vítkovice vyrovnaly, pak šly do vedení. Rozhodující moment byl, že Dominik chytil Ujčíkovi trestné střílení. Pak jsme vsadili vše na jednu kartu. Vyndali jsme gólmana, srovnali a v prodloužení jsme na to navázali.“