6.2.2011

Pardubice umlčely brněnské Rondo!

BRNO — Poprvé od návratu Komety Brno do extraligy dokázali hokejisté HC Eaton Pardubice naplno bodovat v jihomoravské metropoli. A v pravý čas! Východočeši sice prohrávali v Brně 0:1, ale koncentrovaným výkonem dokázali zápas otočit a vyhrát 4:1. Eaton tak posílil své naděje na přímý postup do play off.

Tipsport extraliga, 49. kolo, neděle 6.2.2011, Hala Rondo

Kometa Brno

1:4
1:1, 0:2, 0:1
Branky a nahrávky: 11:43 Stehlík (Koreis) – 13:38 Pineault (Špirko, Buchtele), 30:16 Nakládal (Starý), 36:46 Kočí (Bartek, Píša), 47:11 Somík (Zohorna, Bartek). Rozhodčí: Müller, Országh (oba Slovensko) – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 7:7, navíc Pineault (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 0:2. Diváci: 7200 (vyprodáno). Střely na branku: 24:30. Průběh utkání: 1:0, 1:4. Nejlepší hráči: Petr Hubáček – Martin Růžička.
Kometa Brno: Trvaj – Mojžíš, Malec, Houdek, Bičánek, Stehlík, Kempný, Protivný, Zubíček – Erat, Širokovs, Hubáček – Balej, Hruška, Kvapil – Jakub Svoboda, R. Procházka, Brabenec – Veselý, Koreis, Dlouhý. Trenéři: Ladislav Lubina a Svatopluk Číhal.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Kolář II, Jillson, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Somík, Kousal, Bartek – Kůrka, Zohorna, Rákos – Buchtele, Špirko, Pineault. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.

Pardubičtí hokejisté přicestovali do jihomoravské metropole bez Branislava Mezeie, ten kvůli druhému vyššímu trestu v sezoně nuceně absentoval.

Na gól Komety odpověděl Adam Pineault

Hodně brněnských fandů přitom dávalo do dnešního utkání poslední naděje. A hráči Komety tak také začali. Pomohl k tomu i faul Koláře, který Brno nastartoval. Jenže vytvořené šance domácí neproměnili. Dvakrát u toho mohl být Širokovs. Jenže napoprvé mu nedokázal před bránu přihrát Erat a napodruhé trefil lotyšský útočník jen boční síť.

Přesto šli hráči města pod Špilberkem do vedení. Ve dvanácté minutě se hodně šťastnou trefou od modré čáry prosadil obránce Richard Stehlík – 1:0.

Ovšem domácí vedení netrvalo moc dlouho. Dříve zmiňovaný Širokovs špatně rozehrál v obranném pásmu, z čehož nakonec vyplynula vyrovnávající branka Adama Pienaulta. Americký útočník kotouč trefil před prázdnou branou kotouč ze vzduchu a srovnal na 1:1.

Do konce první části byly nebezpečnější hosté. Ovšem, do povědomí zapsaný jako výborný střelec, Jan Starý selhal ve dvou výborných pozicích na pravém kruhu. Podobně jako Starý se svými šancemi naložili na začátku druhé třetiny i Brabnec, Veselý nebo Kvapil.

Pardubice v přesilovkách odskočily

Vůbec první desetiminutovka prostřední části Brnu vyšla. Jenže znova tu byla stará bolest, a tou je nedávání branek. Jako zákonitý trest se dostavila druhá branka pardubického Eatonu. Jakub Nakládal od modré čáry v přesilovce propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:2.

Pardubice díky druhé brance dostaly Kometu tam, kde ji chtěly mít. Na kolena. Poslední výsledky z předešlých utkání Brňanům sebevědomí příliš nezlepšily. Stejně tak jim tedy nepomohla ani druhá, nakonec rozhodující, branka dnešního utkání. Když na ni Eaton v 37. minutě navázal další přesnou trefou v přesilovce Václavem Kočím, naděje Komety padly k bodu mrazu – 1:3.

Jiskřičku naděje mohl před koncem čtyřicáté minuty vykřesat kapitán Brabenec. To by však musel z dobré pozice namísto Růžičkova betonu trefit bránu. Po dvou třetinách Pardubice vedly v Brně 1:3, což byl pro domácí výsledek ještě stále hratelný. I když velmi obtížně.

Pozorná hra a Somíkova branka dovedly zápas do pohodové výhry

V posledním dějství Pardubice nastoupily s jasnou taktikou. Nehnat se dopředu a pozorně bránit. Dařilo se jim to na jedničku. Útoky Komety troskotaly většinou již ve středním pásmu.

Navíc to byli znova hráči z města perníku, kteří udeřili. Přečíslení tři na dva zakončil dorážkou do prázdné brány slovenský útočník Radovan Somík – 1:4.

Diváci ve vyprodané hale Rondo již tušili, že z tohoto stavu se jejich oblíbený tým nejspíše nedostane. Chvíli po neproměněném samostatném úniku Radka Dlouhého před koncem zasypali brněnští fandové led několika desítkami konfet a hra musela být zcela zbytečně přerušena.

Naděje Komety zahrát si play off po dnešní prohře totiž znova klesly, vyprodané Rondo své hráče mohutně vypískalo. Naopak Eaton posílil své postavení v elitní šestici.

Ladislav Lubina (HC Kometa Brno): „Pouze v první třetině jsme byli schopni dodržovat stanovenou taktiku. Konečně jsme se dostali po několika zápasech do jednogólového vedení a bylo to znát na zlepšené psychice. Bohužel jsme doplatili na chybu v rozehrávce, dostali jsme gól a další v přesilovkách po zbytečných faulech. My jsme přesilovky nevyužili. Přesto, že jsme se jim věnovali, tak jsme je hráli špatně. Porážku bych nesváděl na obránce. Po dvou třetinách jsme začali hrát na tři pětky, s cílem vstřelit kontaktní gól. Bohužel jsme udělali další chybu a inkasovali čtvrtý gól.“

Pavel Hynek (HC Eaton Pardubice): „Domácím patřil úvod zápasu, v němž byli aktivní. Přečkali jsme oslabení ve hře tři na čtyři. Po vhazování jsme inkasovali první branku, ale rychle jsme na gól odpověděli. Jsme rádi, že jsme získali body a napravili páteční ztrátu se Slavií. Zadařilo se nám dnes v přesilovkách, kdy vstřelili obránci Kočí a Nakládal důležité branky. V posledních zápasech doma se nám přesilovky tolik nedařily. Když na nás diváci zapískají, tak znervózníme.“