6.1.2015
David Záruba

Pardubice proti Vítkovicím tratily v oslabení

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice prohráli v utkání 35. kola Tipsport extraligy s Vítkovicemi 1:6. Ostravané využili v ČEZ Areně čtyři přesilovky, ty je nasměrovaly k výhře. Jediný gól Východočechů vsítil na začátku druhé části hry Jakub Gašparovič, jenž se trefil poprvé v naší nejvyšší soutěži.

Tipsport extraliga, 35. kolo, úterý 6.1.2015, ČEZ Arena Pardubice

1:6
0:3, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 22:12 Gašparovič (Gregorc, Čáslava; 5/5) – 4:57 Szturc (Vandas; 5/5), 11:05 Burger (Olesz, Svoboda; 4/5), 17:27 Svačina (Roman, Zíb; 4/5), 30:53 Huna (Zíb, Svačina; 4/5), 37:46 Huna (Roman, Svačina; 4/5), 57:27 Kovář (Burger; 4/4). Rozhodčí: Hodek, Polák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 10:4 (3:0, 5:1, 2:3), navíc Cetkovský (Pardubice) 10 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 0:4. Diváci: 6845. Střely na branku: 26:25 (6:10, 14:10, 5:1). Srážky: 20:9. Vhazování: 30:29. Blokované střely: 10:8. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:6. Nejlepší hráči: Jakub Gašparovič – Vladimír Svačina.
Dynamo Pardubice: Kristan – Gregorc, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Čutta, Korím – Sýkora, Zohorna, Cetkovský – Radil, Nahodil, Tybor – Gašparovič, Marcinko, Starý – Půhoný, Kaut, Semorád – Moučka. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Vítkovice: Dolejš – Kovář, Kudělka, Zíb, Malec, Pastor, Šenkeřík, Bail – Svoboda, Burger, Olezs – Huna, Roman, Svačina – Vandas, Húževka, Szturc – Káňa, Hlinka, Kucsera – Kolouch. Trenéři: Ladislav Svozil a Jakub Petr.

Před začátkem utkání byl oceněn pardubický útočník Petr Sýkora, který v zápase s Libercem vstřelil 300. extraligovou branku. Cenu mu předal bývalý vynikající střelec Richard Král, jenž má na kontě ještě o 67 přesných tref více.

Pardubicím se lehce vyprázdnila marodka, takže do zápasu už mohli nastoupit útočníci Zohorna s Tyborem. Poprvé od 14. 12. se do branky Východočechů postavil Robert Kristan.

Vítkovice povedeným nástupem zaskočily domácí

Pro slovinského brankáře to ale byl hodně trpký návrat. Vítkovice byly v počátku nažhavené do útoku a Kristan musel tahat jeden jistý zákrok za druhou. Špičkou lapačky odrazil střelu Hlinky, Svačinu zase dobře vystál. Rána Olesze z dobré pozice se mezi tři tyče nevešla. Ojedinělou šanci Pardubic nevyužil osamocený Radil.

Vítkovice slavily první gól až po nenápadné akci, kdy se před pardubickou brankou prosadil důrazný Roman Szturc – 0:1. Další branku mohl přidat vzápětí Svoboda, ale Kristanovo rameno bylo proti.

Další zásahy si nadšeně hrající hosté schovali až do přesilových her, ve kterých byli stoprocentní. Olesz krásným pasem napříč útočnou třetinou vybídl Jiřího Burgera a ten ranou z první zavěsil – 0:2. Při další výhodě si přebrala taktovku druhá lajna, ale na pardubickou obranu vyzrála naprosto totožnou akcí. Po příhře Romana se trefil Vladimír Svačina – 0:3.

Pardubice přidaly, ale hosté nadále trestali fauly

O pauze jako by si týmy vyměnily role a najednou to byly Pardubice, které častěji tlačily před Dolejše. Brzy také vstřelily kontaktní gól, když Gregorcovo nahození dorazil svým prvním extraligovým gólem Jakub Gašparovič – 1:3.

Trochu netradiční situace dala ve 28. minutě domácím velkou výhodu. Rozhodčí zároveň nařídili trestné střílení pro podraženého Tybora a vyloučili Romana za další faul. Jenže Tybor Dolejšovy betony neprostřelil a následnou přesilovku brzy ukončil faul Zohorny.

A když přišla na řadu zkrácená přesilovka Vítkovic, bylo to znovu o tři góly. Rudolf Huna se okamžitě zorientoval na brankovišti a dorazil Zíbovu střelu – 1:4.

Vítkovice pak měly k dispozici dokonce dvojnásobnou přesilovku, která trvala téměř minut a půl, avšak nevyužily ji. Gólovou radost si hostující hráči schovali až do klasické podoby přesilovky, kdy se z prostoru mezi kruhy trefil znovu Rudolf Huna – 1:5.

Zázrak se nekonal

Hned zkraje mohli domácí vykřesat naději v přesilové hře, Malcův faul ani přes slušný tlak nepotrestali. Další nahánění velké ztráty přibrzdil Cetkovský, který k menšímu trestu vyfasoval i penalizaci do konce zápasu. Vítkovice tak v poklidu držely čtyřgólový náskok.

Změnu nepřinesla ani další výhoda, při které pardubičtí hráči sice přesně kombinovali, ale na Dolejše nevyslali jedinou nebezpečnou střelu. Když pak čtyři minuty před koncem vyfasoval menší trest Gašparovič, bylo prakticky rozhodnuto. Šestou branku Vítkovic přidal v závěru při hře čtyři na čtyři Lukáš Kovář, který se z mezikruží trefil přesně do horního rohu branky – 1:6.

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Od nás to byl katastrofální výkon, zejména v první části, která rozhodla. Soupeř hraje to, co mu dovolíte a my jsme dneska Vítkovice nechali hrát. Na začátku druhé třetiny jsme se nadechli, dali gól na 1:3, měli nájezd a přesilovku, ale výsledkem byly jen naše fauly, které soupeř potrestal a byl z toho debakl. Třetí třetina už byla o ničem.“

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): „Po takovém výsledku jsme samozřejmě spokojení. Měli jsme výborný vstup do utkání, kdy jsme si připravili několik solidních šancí, ale já bych hlavně vyzdvihl organizaci a defenzivní stránku hry. Je to několikátý zápas, ve kterém jsme inkasovali jediný gól, což je základ, od kterého se chceme odrážet. Hráči to konečně pochopili. Klíčová byla druhá třetina, ve které soupeř neproměnil trestné střílení a ujel do brejku.“