11.12.2004
Petr Novák, Jan Hrabal

Pardubice obrat nedokonaly

V předehrávce 32. kola hokejové extraligy se představili pardubičtí hokejisté před televizními kamerami v duelu s Plzní. Vyrovnaný zápas rozhodla přestřelka v úvodu třetí dvacetiminutovky, kdy domácí odskočili o tři branky. Snaha hostů zdramatizovat i za tohoto stavu zápas přinesla své ovoce, ale vyrovnat se již nepodařilo. Pardubice tak před reprezentační pauzou zůstanou mimo osmičku míst, slibujících účast v playoff.

Tipsport extraliga, 32. kolo, sobota 11.12.2004, ČEZ Arena Plzeň

Plzeň

5:4
1:1, 2:1, 2:2
Branky a nahrávky: 5:01 Martin Straka (Špaček), 21:37 Paroulek (Kudrna), 26:08 Cartelli, 43:41 Michal Straka (Trnka), 44:55 Martin Straka (Moravec) – 13:44 Hejduk (Hemský, Novotný), 25:41 Blažek (Snopek), 45:08 Divíšek (Vyhlídal), 49:04 Rolínek (Sýkora). Rozhodčí: Husička – Bláha, Charvát. Vyloučení: 6:8, navíc Cibák (PLZ) 10 min. os trest. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4796. Střely na branku: 38:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 5:2, 5:4.
Plzeň: Duba - Výtisk, Špaček, Cartelli, Trnka, Jindřich, Výborný, Pulpán, Klaus - Moravec, Mar. Straka, Cibák - Mrázek, Mich. Straka, Pospíšil - Paroulek, Kudrna, Matějovský - Adamský, Kracík, Důras. Trenéři: Miroslav Přerost a Jiří Kučera.
Dynamo Pardubice: Lašák (Kameš) - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Vyhlídal, Linhart, Mudroch, Pácal - Tvrdík, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Pištěk - Sýkora, Divíšek, Rolínek - Hemský, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.

Zbytečná branka v oslabení

Úvod utkání přinesl hned po několika vteřinách dobrou střelu Tvrdíka z pravého kruhu, ale stejný hráč po rychlém kontru soupeře musel zatáhnout za záchrannou brzdu a stal se prvním vyloučeným zápasu. Přesilovka větší šanci Plzně nepřinesla, naopak hned po jejím skončení se prodral do úniku Průcha, bohužel neměl na úspěšnou koncovku dostatek času. Výhodu početní převahy dostali záhy i hosté, potrestaný byl Mrázek po zápasnickém chvatu na Tvrdíka. Paradoxně však skóre zápasu otevřela Plzeň. Pardubice si nepohlídali našlápnutého Martina Straku a ten ze samostatného nájezdu nedal Lašákovi střelou nad rameno šanci – 1:0. Branka Plzeň pořádně navnadila a pardubický gólman musel zasahovat proti nebezpečným střelám Výborného, Kudrny a Matějovského. Navíc si o chvíli později pomohl proti dotírajícímu Moravcovi obránce Mudroch nedovoleným zákrokem a Pardubice šly znovu do čtyř. Domácí hráči však za celou přesilovku vůbec nevystřelili, pardubická obrana pracovala tentokrát na jedničku. Příležitost vyrovnat měl Pištek, ale geniální přihrávku od Hejduka bohužel nezpracoval. Stejný hráč vzápětí inkasoval od Mrázka ostrý zákrok loktem do obličeje, za který vyfasoval bývalý pardubický hráč 2+2 minuty. Radost hloučku hostujících fanoušků udělal hned v první části přesilové hry Milan Hejduk, který střelou mezi betony Duby zakončil akci Hemského – 1:1. Ve druhé části početní výhody mnoho nechybělo, aby Pardubice inkasovaly podruhé v oslabení Plzně. Matějovský s Kudrnou se probili až před pardubickou branku a tam bylo pořádně horko. Sudí Husička nadále pokračoval v přísném metru na obě strany, za běžný zákrok poslal na trestnou lavici Linharta za držení. Početní výhody jakoby byly pro Plzeň spíše za trest, pardubická obrana se příliš nenadřela. První poklidně hranou část utkání zakončil pokus Tvrdíka, který se ale ze sevření plzeňského obránce nevyháčkoval.

Divoká střelecká pětiminutovka

Druhou třetinu otevřela rychlá branka do sítě Lašáka, která patřila do kategorie těch lacinějších. Obránci nepokryli před brankou volné útočníky a Paroulek měl poměrně jednoduchou úlohu – 2:1. Trenér Martinec reagoval stažením hry na tři útoky, Hemský se posunul do druhé řady, sedět zůstalo trio Pištek, Koukal, Průcha. Obrovskou příležitost měla Plzeň po přihrávce Kracíka na volného Mrázka, ale toho pardubický brankář skvěle vychytal. Pardubice se dočkaly vyrovnání po nenápadné akci Snopka, po jehož tečované střele se dostal ke koncovce Blažek – 2:2. Radost pardubických hráčů vydržela jen několik vteřin, podobnou branku vstřelila i Plzeň. Cartelli zachytil puk na modré, nastřelil jej směrem na Lašáka a pardubický obránce Havíř usměrnil kotouč mimo dosah Lašáka – 3:2. Divokou přestřelku mohl vzápětí prodloužit Blažek, ale Duba mu v rozhodujícím okamžiku vypíchl puk. Důraz v obranném pásmu přehnal Čáslava a domácí hráči konečně předvedli povedenější přesilovku. Lašák v ohni střel odolal, při šanci Paroulka měl i štěstí. Hra se posléze přeci jen trochu uklidnila a dala tak trochu vydechnout i přihlížejícím divákům. Více ze hry měli domácí hokejisté, Lašák zasahoval proti tvrdé střele Martina Straky, v jeho lapačce skončil i pokus Pospíšila. Vlnu nevole na pardubické lavici zvedl výrok arbitra, kdy nejprve přehlédl ostrý zákrok na Rolínka a následně vyloučil Divíška za hákování. Plzeň dostala k dispozici na 34 vteřin dokonce výhodu dvou mužů v poli, poté co Čáslava úmyslně přikryl puk rukavicí. Případná branka by pravděpodobně hodně napověděla, kdo si připíše body, ale Pardubice naštěstí ubránily. Sudí Husička nadále pokračoval v sérii jednostranně posuzovaných zákroků, po přifilmovaném pádu Moravce poslal ven ještě před koncem druhé třetiny Havíře.

Vyrovnat se nepodařilo

Dohrávanou přesilovou hru Plzně pardubičtí bez problémů přežili a vrhli všechny síly do útoku. Místo vyrovnání přišlo ale další oslabení, po držení Novotného a domácí trestali. Trnkovo nahození zužitkoval pohotovou tečí Michal Straka po pěti vteřinách přesilovky – 4:2. Ještě hůře bylo o minutu později, rychlý brejk tří plzeňských hráčů na osamoceného Havíře zakončil do prázdné branky Martin Straka – 5:2. Jiskřičku naděje vykřesal hostům pohotovým sklepnutím Vyhlídalovy střely Divíšek – 5:3. Obě branky přitom dělilo pouhých 13 vteřin. Přesilovku dostali k dispozici i hosté, po faulu na Divíška odešel posedět k trestoměřičům Jindřich, ale skóre se nezměnilo. Drama ze zápasu stihl udělat Rolínek. Petr Sýkora se v rychlosti prodral obranou Plzně, stačil vystřelit a jeho kolega z útoku měl v dorážce snadnou pozici – 5:4. Vrátit dvoubrankové vedení mohl domácím Martin Straka, ale přestřelil prázdnou branku. Po ataku pardubického brankáře v jeho výsostném teritoriu dostali pardubičtí možnost další přesilové hry, vyloučen byl Adamský. Během ní nebezpečně pálil Čáslava, ale Duba domácí tým podržel. Západočeský tým byl v druhé části třetí třetiny pod velkým tlakem a z něho vyplynulo i další vyloučení po ukázkovém držení. Blízko vyrovnání byl Divíšek, Duba stihl vyrazit betonem. Pardubičtí hráči dřeli, bylo vidět, že do hry dávají i srdce, ale Plzeň zuby nehty své těsné vedení držela. Divíšek si tři minuty před koncem třetí třetiny vynutil faul Cibáka, který poté za protesty inkasoval navíc i „desítku“. Vyrovnání nepřinesla ani téměř minutová power – play bez brankáře, ale Plzeň se ubránila a dovedla zápas až do vítězného konce.

Miroslav Přerost (Plzeň): „Mrzí nás dvě individuální chyby, které dokázal soupeř potrestat a snížil na 5:4. K častému vylučování našich hráčů ve třetí třetině se dnes nesmím vyjadřovat. Byl to ale krásný zápas pro diváky. Padlo hodně gólů a navíc to bylo drama až do konce. Kdybychom závěr utkání nezvládli, asi bych nebyl tak spokojený.“

Jiří Šejba (Pardubice): „Zaspali jsme úvody třetin. Ve třetí části nám Plzeň odskočila až na rozdíl tří gólů. Pak jsme sice snížili až na 5:4, v závěru jsme ovšem předvedli svou střeleckou nemohoucnost. Nebyli jsme důrazní v zakončení a domácí si už vedení pohlídali.“