17.1.2014
David Záruba

Pardubice nestačily na Spartu, lídr dominoval

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nestačili v utkání 39. extraligového kola doma na pražskou Spartu, vedoucímu celku tabulky podlehli 2:6. Oba góly domácích vstřelil Petr Sýkora. Čtvrtá prohra v řadě rozhodla o poklesu Pardubic na jedenácté místo extraligové tabulky.

Tipsport extraliga, 39. kolo, pátek 17.1.2014, ČEZ Arena Pardubice

2:6
0:3, 1:1, 1:2
Branky a nahrávky: 33:47 Sýkora (Somík, Píša; 5/4), 46:47 Sýkora (5/5) – 1:43 Pech (Kumstát; 5/5), 7:15 Buchtele (Kumstát, Pech; 4/5), 8:20 Hlinka (T. Rachůnek; 5/5), 30:07 Krejčík (Kumstát, Buchtele; 4/5), 42:03 Ton (Hlinka, T. Rachůnek; 5/5), 47:46 Sičák (Ton; 5/5). Rozhodčí: Čech, Šindler – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 13:12 (2:3, 3:4, 8:5), navíc Zohorna, Vašíček – Švrček, Krejčík 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 9032. Střely na branku: 28:38 (10:10, 9:12, 9:16). Srážky: 34:19. Vhazování: 43:30. Blokované střely: 6:10. Průběh utkání: 0:4, 1:4, 1:5, 2:5, 2:6. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Jan Buchtele.
Dynamo Pardubice: Salfický (8:20 Hudáček) – Ďaloga, Benák, Korím, Píša, Gregorc, Vašíček – Radil, Zohorna, Nosek – Sýkora, Cetkovský, Somík – Kolář, Nahodil, Tybor – Endál, Moučka, Semorád. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.
Sparta Praha: Novotný – Pilař, Krejčík, Sičák, Švrček, Kubát, Philipp, Polášek – Ton, Hlinka, T. Rachůnek – Kumstát, Pech, Buchtele – Klimek, Přibyl, I. Rachůnek – Bahenský, Simon, Forman. Trenéři: Josef Jandač a Zdeněk Moták.

Po delší zápasové odmlce se do branky postavil zkušený Dušan Salfický, ale návrat to nebyl šťastný. Pardubice toužily poprvé v sezoně Spartu udolat, v úvodu však trpce kousaly dominanci soupeře.

Sparťanská smršť omráčila domácí. Radilovu střelu zastavila tyč

Statistika střel po první třetině hlásila vyrovnaný stav, ovšem v produktivitě byl mezi soupeři veliký rozdíl. Už v první šanci zápasu se přesně pod horní tyč trefil Lukáš Pech, jehož zpoza branky oslovil Kumstát. Rozhodčí si nebyli jistí a nechali dění pokračovat. Po minutě a půl plynulé hry přišla na řadu kontrola videa a čas se musel vracet – 0:1.

Pardubicím se nedařilo oklepat bázlivost a proti suverénnímu lídrovi tabulky tropily další hrubky. Zatímco domácí kratičkou přesilovku nevyužili, Sparta stejně dlouhou početní výhodu využila. Kumstát zpoza branky narýsoval další perfektní pas a Jan Buchtele okamžitě zacílil – 0:2.

Že může být pro Pardubice ještě hůř, se ukázalo za šedesát pět vteřin. Domácí hráči nedokázali pokrýt víření sparťanských hokejistů v útočném pásmu a Jaroslav Hlinka sám před Salfickým přidal třetí gól – 0:3. Rozmrzelý gólman pak přenechal své místo Hudáčkovi.

Nový muž v masce se okamžitě zahřál, domácí byli tříbrankovou smrští viditelně zaskočení a dlouho jim trvalo, než se rozjeli. Ve druhé polovině první části už si ale zákroky začínal čárkovat i Novotný. Pořádně štiplavou ránu vyslal Sýkora, Tyborův průnik skončil faulem pardubického útočníka. V závěru zastavila Radilovu chytrou střelu tyč.

Petr Sýkora se konečně trefil. Sparta držela náskok

Sparta i do druhé části vlétla s ofenzivní chutí a brzy mohla navýšit skóre. Hlinka ani Buchtele však nedokázali před Hudáčkem přesně usměrnit kotouč, netrefil se ani kanonýr Ton v přesilovce. Hudáčkova jistota posilovala i sebevědomí pardubických hráčů směrem dopředu. Další prudký, ale neúspěšný pokus vyslal Sýkora.

Přesto další změnu skóre měli na svědomí hosté. Při hře čtyři na čtyři se nic zvláštního neudálo, avšak Sparta pak měla k dispozici další krátkou přesilovku. A tu využil Jakub Krejčík, který se vrátil z trestné lavice přímo před branku a na druhý pokus dorazil puk do sítě – 0:4.

Jindy zakletá početní výhoda pak přispěla k dobru i domácímu týmu. Po rychlém přečíslení nasměroval Somík kotouč na Petra Sýkoru, který z voleje propálil Novotného – 1:4. Kanonýr Východočechů se trefil po 12 zápasech.

To už byl pro pardubické hráče pořádné povzbuzení a hned po buly se hra zase přenesla před branku Sparty. Dobrý pohyb a důraz na brankovišti dokázali ve dvě šance přetavit Nosek s Radilem. Ani jeden pokus si ale cestu do branky nenašel.

Sýkora znovu skóroval, na zvrat to ale bylo málo

Malou, ale přesto stále existující naději Pardubic na zvrat v zápase zase o kousek snížil ve 43. minutě Petr Ton, který zakončil precizní kombinaci celého útoku – 1:5.

Ovšem ani za tohoto stavu to domácí nezabalili. Nalezenou střeleckou formu potvrdil Petr Sýkora, který si sám připravil pozici a propálil Novotného – 2:5. Pražané do minuty znovu gólově odpověděli. Vladimír Sičák vypálil od modré čáry a kotouč propadl až za záda Hudáčka – 2:6.

Od tohoto momentu začaly ubývat šance, naopak se na ledě pořádně jiskřilo. Názorně to dokumentovali ve férovém pěstním souboji Zohorna a Švrček, poté si to rozdali i Vašíček a Krejčík. V prvním případě měl mírně navrch hostující bek, druhý souboj jasně ovládl pardubický ranař. Čtyřgólový náskok Sparta udržela. Po odpískání se do sebe ještě pustili Píša a Forman, to už ale nic neřešilo.

Zdeněk Venera (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Sparta vyhrála zaslouženě, neboť byla po celý zápas lepší. Přehrávala nás, hráči soupeři hýřili sebevědomím, což se projevilo v proměňování šancí. K tomu, co říkal trenér Jandač, se vyjadřovat nebudu.“

Josef Jandač (HC Sparta Praha): „Vítězství jsme si zajistili třemi brankami v první třetině. Pak už jsme si náskok hlídali a nenechali soupeře zdramatizovat závěr jako v minulém zápase. Ve třetí třetině se utkání trochu zvrtlo, ale dokázali jsme si s tím poradit. Byli jsme na to připravení, týmy vedené panem Venerou jsou tím pověstné. Krejčík má zlomený nos.“