25.10.2011

Neskutečný závěr s Kladnem. Devět sekund do konce a aréna pukla!

PARDUBICE — Tohle nebylo pro slabší povahy… Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice rozhodli o výhře v dohrávce 10. extraligového kola devět sekund před koncem! Vladimír Sičák totiž od modré trefil puk ideálně pod víko a zařídil Pardubicím všechny body.

Tipsport extraliga, 10. kolo, úterý 25.10.2011, ČEZ Arena Pardubice

Rytíři Kladno

3:2
0:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 24:15 Buchtele (Kousal, Nosek), 34:18 Koukal (Kolář I), 59:51 Sičák (Koukal) – 21:30 Kuchler (Hovorka), 45:59 Kalla (Toman). Rozhodčí: Hradil, Šír – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:2, navíc Procházka (Kladno) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváci: 7757. Střely na branku: 36:31. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Lukáš Cikánek.
Dynamo Pardubice: M. Růžička – Píša, Kolář II, Sičák, Kočí, Benák, Boser, M. Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Zohorna, Somík, Bartek – Sim, Elkins, Rákos – Kousal, Nosek, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Rytíři Kladno: Cikánek – D. Růžička, J. Drtina, Lepine, Toman, Procházka, Piskáček, Majeský – Bicek, Patera, Kuchler – Hovorka, Melka, Kalla – Eberle, Knotek, Bílek – Valský, Diviš, Kafka. Trenéři: Zdeněk Vojta, Petr Tatíček a Jiří Kopecký.

Pardubice sehrály s Kladnem jubilejní dvoustý vzájemný zápas v naší nejvyšší soutěži. Východočeši nastoupili poprvé doma v této sezoně bez Jakuba Nakládala, naopak svou extraligovou premiéru prožil Tomáš Nosek. Nový obránce Ufy obdržel od vedení pardubického klubu dres na památku.

Střelecká převaha ke gólu nevedla

Pardubičtí hokejisté vstoupili do utkání velmi aktivně. V prvním dějství přestříleli svého soupeře 17:7, přes velké množství zajímavých příležitostí se ale neprosadili. První vážnější příležitosti měli ale hosté, Richard Diviš ale trefil pukem tyčku po nepřehledné situaci v pardubickém brankovišti.

V 6. minutě ujela dvojice Jonathan Sim – Corey Elkins. Prvně jmenovaný řešil situaci „evropsky“, přihrávku však zablokoval jeden z hostujících beků. O šest minut později měl obrovskou šanci Radovan Somík, ten se ocitl na chviličku sám před kasou, ale bekhendem bv těžké pozici šťouchnul pukem pouze do Cikánkova pravého betonu.

Velikou parádu předvedl o pár momentů později Tomáš Nosek. Ten při svém prvním startu za A tým Pardubic obratně projel až do zakončení, ale při něm trefil jen kladenského gólmana.

Domácí hokejisté pak v závěru úvodní dvacetiminutovky promarnili početní výhodu po sekání Davida Růžičky. Pardubice se sice dostaly k několika nebezpečným střelám, ale to bylo vše.

Dva góly padly v oslabení

Rytíři vstoupili do další části hry zostra. Východočeši měli sice další přesilovku po vykázání téhož hráče, ale naložili s ní velmi špatně. Zaváhání v rozehrávce domácích využil Marek Hovorka, ten vysunul do akce Jiřího Kuchlera a ten neváhal s řešením: prudkou peckou poslal Kladno do vedení 0:1.

Pardubice odpověděly pohlednou gólovou kombinací čtvrté formace. Puk putoval po trase Tomáš Nosek – Robert Kousal – Jan Buchtele. Poslední jmenovaný prostřelil gólmana Cikánka mezi betony – 1:1.

Hosté pak měli možnost dvou přesilových her. Nejprve se držením provinil Aleš Píša, poté Pardubice špatně střídaly. V obou případech si ale Pardubičtí s kladenskou převahou poradili, i když Pavlu Paterovi vzal gól perfektním zákrokem Martin Růžička! Po něm se krásným kouskem prezentoval útočník Jan Kolář, ten v oslabení obešel čtyři (!) protihráče a diváci mu hlasitě tleskali, přestože v zakončení neuspěl.

Radovan Somík pak sice vyhozením puku poslal domácí celek opět do oslabení, ten se ale po proměněném brejku radoval z nabytého vedení. Dvojčata Jan Kolář – Petr Koukal předvedla skvělou souhru, ten mírně starší poslal lobem kapitána do brejku a hráč s číslem 42 se trefil parádně o tyčku – 2:1. A to ve 39. minutě trefil asistent této branky tyč! A nebyla poslední…

V čase 39:30 došlo k velmi nepříjemnému momentu na pardubické útočné modré čáře. Libor Procházka nedovoleně kolenem fauloval Radovana Somíka při snaze o brejk. Pardubického útočníka museli spoluhráči transportovat do kabiny, tam odešel i obránce Kladna po pětiminutovém trestu.

Sičákova pumelice v samotném závěru rozhodla!

Dlouhou přesilovku pět na čtyři Pardubice nevyužily. Největší šanci měl Corey Elkins, ten ve 43. minutě tečoval kotouč pouze do tyčky! Chvilku po něm pálil Jan Starý do připraveného brankáře Rytířů.

Středočeši pak použili moment překvapení. Po Tomanově nahrávce se nenápadnou střelou prezentoval Jaroslav Kalla a protože ji gólman Růžička viděl na poslední chvíli, tak byla gólová – 2:2.

Pak šance střídaly šanci. ČEZ Arena byla svědkem oboustranně útočné podívané v závěru utkání. Třeba Jan Eberle v 51. minutě neuspěl v nájezdu proti gólmanovi Růžičkovi, ten vytěsnil nebezpečný pokus betonem, o tři minuty později trefil opět tyč útočník Jan Kolář.

V poslední minutě zápasu tlak Pardubic kulminoval. Tlakový hrnec u Cikánka nakonec prasknul v čase 59:51. Po dlouhém obléhání obrany Středočechů Vladimír Sičák obrovskou ránou od modré čáry proměnil arénu v ohniště exploze – 3:2!

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Dnes bereme šťastné tři body po špatném výkonu. Jsem zklamaný z naší předvedené hry. Naše první třetina, to je platonické hraní, pak dostaneme gól v naší přesilovce. I když jsme utkání poté otočili, dostaneme laciný druhý gól, zblázníme se a začneme vyrábět neskutečné chyby. Nakonec jen díky tomu, že soupeř nestačil vystřídat, že jsme ho tam uvařili, se štěstí přiklonilo na naši stranu. Těšit nás mohou jen ty tři body.“

Jiří Kopecký (Rytíři Kladno): „Utkání se mi špatně hodnotí, když dostanete rozhodující gól deset vteřin před koncem. Dvě třetiny byly Pardubice lepší, třetí třetina byla hodně vyrovnaná a obě mužstva měla hodně šancí zvrátit výsledek na svou stranu. V závěru se nám nepodařilo vystřídat a jak to dopadlo jste viděli. Pardubice nás zatlačily a je škoda, že jsme těch deset vteřin neudrželi, protože v prodloužení i penaltách nevíte, jak to dopadne.“