21.3.2008
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Neproměněné šance mrzely, Pardubice nestačily doma na Zlín

PARDUBICE — Smolný zápas sehráli v dnešním 7. kole nadstavby hokejisté HC Moeller Pardubice. Ti prohráli s celkem RI Okna Zlín v domácí hale 2:3. Východočeši doplatili zejména na špatnou koncovku, nedokázali využít ani těch největších šancí. Moeller sice dostal Jiří Cetkovský ve 13. minutě do vedení, ale poté Zlínští třemi brankami otočili skóre. Domácí sice poslal do naděje minutu a půl před koncem Libor Pivko, ale na plichtu Moeller přes půlminutovou hru bez brankáře nedosáhl.

O2 extraliga, UDR7, pátek 21.3.2008, ČEZ Arena Pardubice

2:3
1:1, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 12:10 Cetkovský (Semorád), 58:11 Pivko (Koukal) – 12:49 Hlavačka (Okál), 32:11 M. Pšurný (Lučka), 43:13 R. Pšurný (Hlavačka). Rozhodčí: Hribik – Kis, Padevět. Vyloučení: 7:10. Využití: 0:2. Diváci: 2110. Střely na branku: 42:23. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.
Dynamo Pardubice: Hylák – Snopek, M. Šeda, Koma, Havíř, Linhart, Nikolov – Tvrdík, Rákos, Rolinek – Cetkovský, Semorád, Somík – Pivko, Koukal, Starý – Kolář I, Blažek, Bláha. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
Berani Zlín: Murín – Hamrlík, Lučka, Nosek, Ďurák, Hlavačka, Klouček – Balaštík, Leška, Rachůnek - Okál, Mokrejš, Andrašovský – Stejskal, Balán, Záhorovský – M. Pšurný, R. Pšurný, Kubiš Trenéři: Rostislav Vlach a Stanislav Přikryl.

Vstup do utkání měli lepší Okenáři, kteří hned v první minutě rozpohybovali několika ranami Alexandra Hyláka. Dále se už hrálo spíše podle pardubických not, navíc domácím pomohla série přesilových her, kdy hned v 5. minutě hry dostali k dispozici od sudího Hribíka 41 vteřin dvojnásobné přesilovky. Krom dvou pokusů od modré čáry se ovšem nic světoborného neudálo.

Moelleru to přesto stačilo k rozehřátí a Murín se měl co ohánět. Proti Linhartovi mu pomohla tyč, Snopkovi s Rákosem chyběly ke skórování centimetry. Pak už se sympaticky neustále povzbuzující ochozy dočkaly. Semorád našel zpoza branky kanonýra posledních týdnů Cetkovského a ten v pádu propasíroval kotouč mezi Murínovými betony – 1:0.

Radost vydržela Pardubicím pouhých 39 vteřin. Hlavačka vypálil do skrumáže a nadvakrát tečovaný puk si to namířil přesně mezi chrániče přesouvajícího se Hyláka – 1:1. Početní převahu si mohli vyzkoušet i hosté. Nejprve zahrál nedovoleně holí Hylák, 12 vteřin před vypršením trestu navíc fauloval Rákos a Zlín měl dobrou příležitost. Moravanům se ovšem vedlo stejně nedobře jako předtím domácím.

Pardubice navíc hned záhy dostaly na revanš dalších 92 vteřin luxusní výhody dvou mužů v poli a gól visel na vlásku. Cetkovský svůj blafák ale nedotáhl, Rolinek zblízka přestřelil. Jestli byli domácí v první třetině v aktivnější, tak v prvních deseti minutách druhé části hry nepůjčili soupeři prakticky puk. Do tyče pálil Nikolov, po rozborce zlínské obrany vytáhl Murín Pivkovu střelu hřbetem lapačky. V další tutovce nepřehodil ležícího gólmana hostí ani Rákos.

Zlínu musela k náznaku šance pomoci nakonec chyba. Nikolov ztratil puk a M.Pšurný nechal vyniknout také Hyláka. Odpověď Moelleru byla rázná. Tečovaná střela Cetkovského znovu lízala tyč, Koma po slalomu mezi protihráči pálil zblízka nad a další závar nezužitkoval Rolinek s Tvrdíkem. Přišel tak zákonitý trest. Při vyloučení Rákose nechala pardubická obrana dokonale zakrýt výhled Hylákovi a M.Pšurnému stačilo zamířit do volného koutu – 1:2.

Možnost vyrovnat měli domácí jak jinak než ve dvojnásobné přesilovce, tentokrát dokonce dvouminutové. Ani to ovšem dokonale impotentním střelcům Pardubic nestačilo. Pivko sice orazítkoval břevno, to ale byla z celé přesilovky jediná skutečně branková příležitost.

To Okenáři se ukázali být skromnější, zároveň ale mnohem efektivnější. Klasickou výhodu 5 na 4 při vyloučení Komy potrestal vteřinu před návratem hříšníka na led hbitou tečí Hlavačkovy rány druhý z bratrů Pšurných Roman – 1:3. Tempo hry poté poněkud opadlo, na vině byla i série vyloučení, která hru zbytečně kouskovala. Zlínští začali kontrolovat hru a Pardubice se najednou nedostávaly do střeleckých pozic.

Hostům navíc hrála do karet nedisciplinovanost mladých pardubických hráčů, kteří prakticky znemožnili svým spoluhráčům usilovat o kontakt. To se povedlo až dvě minuty před třetí sirénou Liboru Pivkovi, jenž střelou po ledě k tyči zužitkoval tandem Koukala a přeci jen zdramatizoval koncovku utkání – 2:3. Víc už domácí nestihli a pouze tak potvrdili letošní neoblíbenost slavícího soupeře.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Dostali jsme lekci z produktivity. Zlín ukázal, jak se proměňují šance, a dával góly. Ukázalo se, že někdy optická převaha neznamená úspěch. My jsme o jednogólové vedení lehkovážně přišli a nevyužili jsme ani dvouminutovou přesilovku pět na tři. A to se většinou pak nevyhrává.“

Rostislav Vlach (RI Okna Zlín): „Bylo to otevřené utkání, zpočátku měly více šancí Pardubice, které ale neproměňovaly svoje šance. My jsme naopak z naší strany vytěžili maximum příležitostí, a proto jsme vyhráli. Byl to vyrovnaný zápas a my jsme dnes měli i víc štěstí.“