20.1.2005
Vladimír Gregor

Litvínov prodloužil sérii bez výhry

Ani navrátilec Ivo Prorok nepomohl Litvínovu ukončit dlouhou sérii bez vítězství, která se tak na východě Čech prodloužila již na 11 utkání v řadě. Chemici nesehráli v Duhové aréně špatné utkání, ale řadu jejich příležitostí zmařil výborný Lašák a důležité tři body tak zůstávají v Pardubicích.

Tipsport extraliga, 41. kolo, čtvrtek 20.1.2005, ČEZ Arena Pardubice

4:2
0:0, 3:2, 1:0
Branky a nahrávky: 20:44 Hejduk (Bulis, Mikeska), 25:15 Novotný (Hejduk, Bulis), 30:06 Blažek (Dopita), 45:51 Hemský – 21:46 Čaloun (Gombár), 36:46 Hübl (Buzek, Čaloun). Rozhodčí: Homola – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 8 823. Střely na branku: 44:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Mudroch, Novotný, Pácal, Linhart, Čáslava, Vyhlídal - Lubina, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, Rolínek, Korhoň - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Litvínov: Fiala - Šlégr, Škoula, Ťupa, Buzek, Kroupa, Skuhrovec, Klobouček - Čaloun, Reichel, Gombár - Zálešák, Martinec, Balázs - Trávníček, Hübl, Prorok - Jánský, Kubinčák, Sklenička. Trenéři: Vladimír Jeřábek a Petr Rosol.

Šancí spousta, branka žádná

Úvodní oťukávání obou celků ukončila nová akvizice černožlutých Ivo Prorok, který jedovatou ranou vystrašil Lašáka v brance domácích. Iniciativnější Litvínov mohl do vedení poslat důrazný Balázs, ale jeho střelu do prázdné branky zablokovala v poslední chvíli pardubická hůl. Ještě blíže ke skórování měl o několik vteřin později Trávníček, ale ani natřikrát nedokázal přehodit Lašákův volně položený beton. Domácí zvedla až souhra jejich nejúdernější formace, ale Fiala v hostující kleci zasahovat nemusel. Na šance bohatou pětiminutovku uzavřelo podklouznutí Rozsívala, po němž zůstal sám před pardubickým brankářem Martinec. Svou možnost však trestuhodně zahodil. Na druhé straně vyšperkoval krásnou akci Mikeskovy řady Novotný, po jehož lahůdkové přihrávce patičkou pardubický centr jen těsně minul Fialovu branku. Prvním vyloučeným zápasu se stal na sklonku 12. minuty ke značné nevoli publika domácí obránce Snopek a trestat mohl po pěkné kombinaci Čaloun. Hosté v přesilovce dokonce vstřelili branku, ale bohužel pro ně jí předcházelo atakování Lašáka v brankovišti a bylo po radosti. Závěr třetiny patřil pardubickým hráčům, kteří si před Fialou otevřeli střelnici. Útočnou lavinu domácích však přibrzdilo druhé vyloučení Snopka, kterému ale v obtížné situaci nic než faul nezbývalo.

Brankostroj se rozjel hned po přestávce

Do druhé části vstoupili domácí v početní výhodě, při dohrávané přesilovce z úvodní třetiny. V té se sice nic neurodilo, ale hned po jejím skončení vyhrál Mikeska buly na Bulise, ten puk posunul k Hejdukovi a Fialovy betony sklaply příliš pozdě – 1:0. Úsměv ale vydržel pardubickým hráčům na tváři pouze minutu. O tom, že nedostatek důrazu před vlastní brankou se nevyplácí, přesvědčil lehkou dorážkou skórující Čaloun – 1:1. Rychlý hokej se spoustou šancí zvedal diváky ze sedadel a když se opět po vyhraném buly dostal k tvrdé ráně od modré čáry Novotný, vylétlo do vzduchu téměř devět tisíc párů rukou přihlížejících diváků – 2:1. Ještě hůře bylo s hosty v polovině utkání. Ti sice nejprve s vypětím všech sil ubránili Balázsovo vyloučení, ale jen naskočil potrestaný hráč na led, tak Blažek přeci jen procedil kotouč z bezprostřední blízkosti skrz Fialovy betony – 3:1. Litvínov přestal držet nervy na uzdě a začal zbytečně faulovat. Hodně hloupý útočný zákrok předvedl nesmyslným najetím do Lašáka Jiří Šlégr, jenž mohl být rád za pouze dvouminutový trest. Hodně vzruchu přinesla patnáctá minuta, kdy si nervově labilní Šlégr vyšlápl na Koláře, ale nad rozhodnutím sudího Homoly kroutila hlavou celá aréna. Početní výhoda byla totiž překvapivě přiřknuta Litvínovu. Snížit mohl ve velké šanci Čaloun, ale Lašák výtečně zasáhl betonem. Potřebné štěstí ho ale opustilo při střele Buzka od modré čáry, kterou dokázal vyrazit pouze na hůl hlídkujícího Hübla – 3:2. Definitivně mohla vrátit do hry hosty další přesilová hra, ale skóre již zůstalo po 40. minutách nezměněné.

Výhru posvětil Hemský

S cílem vyrovnat vlétli na led chemici jako roj vos, ale otevření hry se jim mohlo stát osudným hned po dvou minutách třetí třetiny. Sýkora však z očí do očí Fialovi zamířil jen do vyrážečky. Ďábelské tempo z druhé třetiny přesto poněkud opadlo a začalo se více taktizovat. Potřebný klid dodal domácím pěknou individuální akcí Aleš Hemský, když si vybruslil od mantinelu až před Fialu a vymetl pravý horní růžek jeho branky – 4:2. Litvínov se snažil o kontaktní gól za každou cenu, ale Gombárovo evidentní držení pardubického brankáře nemohlo rozhodčímu uniknout. Vteřiny ubíhaly jako splašené a naděje na body se Litvínovu stále vzdalovala. Zvláště, když se ke koncovce dostávali hlavně pardubičtí hráči. Ojedinělou příležitost Litvínova neproměnil čtyři minuty před závěrečnou sirénou Hübl a domácí obrana už hostům do konce zápasu mnoho nepovolila. Pardubice si za potlesku nadšeného publika důležité vítězství již vzít nenechaly.

Jiří Šejba (Pardubice): „V první třetině měli vyloženější šance hosté. Naše vedení ve druhé třetině nám pokazila druhá branka, kterou jsme dostali, kdy jsme hráli v obraně lehkovážně. Ve třetí třetině jsme si dávali pozor, abychom nikde nepropadli a důležitý byl gól Aleše Hemského, který byl takovou pojistkou na vítězství.“

Vladimír Jeřábek (Litvínov): „Proti tak silnému soupeři jsme podali výborný výkon. Odskok domácích na tři jedna už ale byl dost velký. Myslím, že tam ale byly věci, které to ovlivnily, a to jsou góly, které padly, když byli hráči v brankovišti. Kluci ale bojovali a víc k tomu dál říkat nebudu. Kdo hokeji trochu rozumí, tak to musel vidět. Pokud jde o Roberta Reichla, vypadá to, že se Albimu přetrhl úpon v lokti, se kterým dlouho laboroval. Moudřejší budeme po zítřejší rezonanci.“