29.11.2018
Michal Samiec

Jeden gól v Třinci nestačil

TŘINEC — Hokejisté Pardubic prohráli v předehrávce 23. extraligového kola v Třinci 1:4. Jedinou branku hostí vstřelil v samém závěru Dávid Skokan v přesilovce.

Tipsport extraliga, 23. kolo, čtvrtek 29.11.2018, Werk aréna

4:1
1:0, 3:0, 0:1
Branky a nahrávky: 5:55 Martin Růžička (Roberts Bukarts, D. Musil; 5/5), 26:55 Cienciala (M. Doudera, Kváča; 5/5), 31:19 Gernát (Werek, Polanský; 5/4), 36:33 Hrňa (Martin Růžička, Marcinko; 5/5) – 59:36,2 Skokan (Štindl, Welsh; 4/5). Rozhodčí: Hejduk, Obádal – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 2:6 (0:1, 0:3, 2:2), navíc Wishart (Dynamo Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 4281. Střely na branku: 26:23 (8:7, 9:7, 9:9). Srážky: 6:3. Vhazování: 26:31. Blokované střely: 8:10. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči: Martin Růžička – Tomáš Rolinek.
Oceláři Třinec: Kváča – Adámek, Gernát, D. Musil, Galvinš, Roth, M. Doudera – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski – Hladonik.
Dynamo Pardubice: Kacetl (31:19 Klouček) - Hrabal, Děrvuk, Cardwell, Wishart, Štindl, Mikuš – Vondráček, Marosz, Machala – M. Procházka, Welsh, Rolinek – Skokan, Bubela, Treille – Mandát, Dušek, Perret.

Úvod zápasu mezi Třincem a Pardubicemi, tedy dvěma týmy, které tahají dlouhé série – Oceláři výher a Dynamo porážek – byl ve znamení zvýšené aktivity hostujícího týmu. První gól zápasu ale padl do branky Kacetla, což je brankář pardubického Dynama. Martin Růžička obkroužil útočné pásmo, nabil na vrcholu kruhu stojícímu Musilovi. Střelu třineckého beka ještě zintenzivnil svým zásahem Bukarts a možná díky této teči puk prošel Kacetlovi. Z brankoviště za čáru ho následně dorazil třinecký střelec s číslem 27.

Vyrovnáno mohlo být v jedenácté minutě – třinecká obranná dvojice střídala příliš pomalu a z pravé strany, tedy ze strany od trestných lavic, najížděl na Kváču Hrabal. Na druhé straně mohl vedení Třince navýšit Chmielewski, polský reprezentant ale trefil po obloučku, který s pukem na holi udělal mezi modrou čárou a kruhy, pouze tyč Kacetlovy branky. Oceláři neznásobili své vedení ani v jediné početní výhodě úvodní části hry, byť většinu času strávili v útočném pásmu. A když nevyrovnal ani zhruba 70 sekund před koncem Marosz, který si pohlednou stahovačkou přesunul puk na čepel a vystřelil po ledě těsně vedle, platilo po první dvacetiminutovce skóre stanovené Růžičkovým gólem z šesté minuty.

Třinečtí začali prostřední hrací dobu tlakem v útočném pásmu Pardubic. Dokázali si posouvat kotouč několik desítek sekund bez ohledu na to, která útočná formace Ocelářů se nacházela na ledě. To ale neznamená, že Pardubičtí neměli šance. Naopak – v páté minutě mohl vyrovnat Vondráček, který byl sám před Kváčou a do nebezpečného prostoru mu poslal puk Marosz. Hosté zaznamenali šance také při druhé přesilovce Třince po vyloučení Treilleho – nejprve Marosz vybojoval puk v rohu a zkoušel to dát před Kváčovu branku na Mandáta, následně ujel Werekovi Skokan a jeho bekhendové zakončení musel zlikvidovat domácí gólman. Třinečtí se prosadili až po skončení přesilovky, když David Cienciala zkoušel z levé strany najít najíždějícího Chmielewského. Do přihrávky vložil hůl Štindl a znesnadnil situaci nešťastnému Kacetlovi, kterému se pak puk přes lapačku svalil do branky. U Ciencialovy branky si asistenci připsal ve svém druhém startu za Oceláře i brankář domácích Petr Kváča.

Hosté ale nic nevzdávali – snížit zpět na rozdíl jediného gólu mohl Rolinek, který se dostal do samostatného úniku. Kváča ale zůstal stát a Rolinkovu kličku do forhendového zakončení sledoval betonem, až se pardubický kapitán ocitl s pukem za brankou. Po vyloučení Pardubic, jež poměrně dlouhou chvíli bránily před Kacetlem s šesti hráči v poli, skórovali Oceláři potřetí. Přesilovku využil již po pěti sekundách střelou od modré Martin Gernát. Bomba slovenského beka vyhnala z klece Kacetla a od dvanácté minuty druhé třetiny čelil domácím hráčům Klouček. Lahůdku pak nabídli třinečtí hráči svým divákům tři a půl minuty před koncem třetiny. Marcinko zastavil útok Dynama, rychle obrátil hru, vysunul Růžičku a ten naservíroval Eriku Hrňovi puk tak přesně, že třinecká osmaosmdesátka mohla pouze nastavit hůl a bylo to 4:0! Po gólu ještě volalo víření Polanského formace a bomba Adamského z první z vrcholu pravého kruhu. Proti této ráně se fantasticky vytáhl Klouček.

Třetí část hry zahájilo aktivně Dynamo. Drželo poměrně dlouhou pasáž hry Třinecké před Kváčou a první branku svého týmu mohl zaznamenat Welsh, který zkoušel poslat do branky od zadního mantinelu odraženou střelu od modré. Domácí odpověděli tlakem kombinované první formace, kde nastoupil Hladonik a právě na třineckého odchovance poslal zpoza branky puk Růžička. Hladonik ale před Kloučkem zakopl a z šance na premiérový gól v extralize nic nebylo. Šance byly k vidění při první pardubické přesilovce, která přišla na program zápasu až jedenáct minut před koncem. Nejprve jeli dva Třinečtí na jediného bránícího hráče Dynama, ale Adamskému v rozhodném okamžiku před Kloučkem kotouč přeskočil hůl. Obrovskou šanci měly i Pardubice, když se na hraně brankoviště zjevili sami ve dvojici, Kváča ale výborně kryl. Oceláři pak nevyužili dvě přesilovky, naopak první extraligové čisté konto vzal domácímu brankáři v přesilovce v samotném závěru Dávid Skokan.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Věděli jsme, že to musíme zvládnout za tři body. To vítězství se nerodilo lehce. Pardubice měly ze začátku šance, podržel nás ale brankář Kváča. My jsme se nemohli dostat do tempa, ale pak jsme ve druhé třetině dali góly, které nám pomohly. Gól na 2:0 nás uklidnil a zvýšili jsme ještě skóre. Nebylo to naše nejlepší utkání, ale jsme rádi, že jsme vyhráli a máme tři body do tabulky.“

Břetislav Kopřiva (HC Dynamo Pardubice): „Utkání mělo podobný průběh jako naše předchozí zápasy. Hra mužstva není úplně špatná, ale blokují nás góly, které my nedáváme. Co jsme dneska nedali šancí, to je neskutečné. Za pozitiva považuju, že jsme udrželi tak silné přesilové hry Třince, sami jsme ze dvou dali jeden gól a ani ta druhá přesilovka nebyla špatná.“