23.3.2005
Vladimír Gregor

I druhý zápas zvládnut na výbornou!

I své druhé semifinálové vystoupení na domácím ledě zvládli pardubičtí hokejisté na výbornou! Na rozdíl od úterního duelu diváci nemuseli na vítěze čekat až do prodloužení, neboť na konci třetí třetiny ujel při vlastním oslabení kapitán Dopita a mezi Hniličkovy betony zpečetil pardubické vítězství. O velikonočním víkendu se série stěhuje na led Liberce, který bude usilovat o první výhru v sérii.

Tipsport extraliga, SF2, středa 23.3.2005, ČEZ Arena Pardubice

3:1
1:0, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 3:29 Bulis (Novotný, Havíř), 26:00 Novotný, 56:59 Dopita – 28:14 Podkonický (Vaic). Rozhodčí: Mikula, Smeták – Rittich, Guth. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 36:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Dynamo Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Rozsíval, Linhart, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Rolínek. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Bílí Tygři Liberec: Hnilička - Klouček, Fischer, Šmíd, Jiruš, Hanzlík, Modrý, Duben, Jareš - Vrbata, Kotalík, Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, Novák - Rozsíval, Víšek. Trenéři: Josef Paleček, Karel Dvořák a Miroslav Kapoun.

Pardubice nastartovala využitá přesilovka

Utkání začalo hodně ofenzivně a tak diváci nemuseli na první tutovku dlouho čekat. Hned v první minutě se natlačil před Lašáka Čermák, ale skulinku mezi jeho betony nenašel. Z obrátky pálil z pravé strany do boční konstrukce Hejduk a mezi diváky to jen zašumělo. Vzápětí šel na trestnou lavici pykat liberecký Hanzlík a svůj trest si odsedět celý nestihl. Překrásnou kombinaci na jeden dotek zakončil nechytatelnou střelou do šibenice Bulis – 1:0. Opaření Tygři mohli inkasovat podruhé z hole Dopity, ale jeho prudkou střelu nad lapačku dokázal Hnilička zázračně vytěsnit nad. Domácí tým byl hodně nažhavený, Koukal si vynutil faul Vrbaty a ještě v signalizované výhodě Pardubice hosty řádně sevřely. V polovině přesilovky ale naprosto zbytečně fauloval Novotný a síly na ledě se srovnaly. Krásný hokejový moment předvedl na počátku 12. minuty Milan Hejduk, který si pohrál se třemi hostujícími hráči a ještě dokázal střelou mířenou mezi betony vyděsit Hniličku. Liberec měl příležitost vyrovnat. Procházka se protáhl do útočné třetiny, jeho pokus Lašák pouze vyrazil a dorážející Vrbata kotouč naštěstí posunul jenom do tyče. Po zalehnutí Mikesky v obranném pásmu Liberce dostali domácí k dispozici třetí přesilovku, ale i přes řadu slibných šancí se gólově neurodilo. Již při hře v plném počtu se vyřítil na Hniličku Hemský, ale jeho tradiční blafák do bekhendu úspěch tentokrát neslavil. Na druhé straně ukázal svou rychlost Vrbata, jehož nabídku vzduchem Kotalík sice mezi tyče hezky usměrňoval, ale Lašákova lapačka byla rychlejší. V závěru třetiny sudí doslova darovali Liberci 51 vteřin dlouhou přesilovku 5 na 3, po běžném zákroku napadajícího Bulise. Největší šanci si vytvořil šikovný Vrbata a kotouč po jeho pokusu poskakoval po brankové čáře.

Dvoubrankové vedení Pardubice neudržely

Liberec v úvodu druhé třetiny dohrával ještě 55 vteřin početní výhody, ale půlené přesilovky většinou brankou nekončí, stejně jako tentokrát. Hosté každopádně zvýšili obrátky, ale Jiruš ani Kotalík slibné šance neproměnili. Ani před Hniličkou nebylo klidno. Hokejový génius Hemský svými kličkami ničil libereckou obranu, ale jeho střela z ideální pozice skončila těsně vedle pravé tyče. Lépe už se zadařilo jeho spoluhráči Novotnému, ke kterému se po závaru před Hniličkou odrazil puk těsně za kruhy a pardubický obránce tvrdým příklepem nad Hniličkovo rameno podruhé rozvlnil síť – 2:0. Tygři ale nesložili zbraně a po chvilce hry bylo vyrovnáno. Nedůslednost v pardubické obraně potrestal Podkonický, který našel volný prostor nad Lašákovou vyrážečkou – 2:1. V čase 33:00 rozhodčí signalizoval vyloučení Koukala, ale krom něj se po menší potyčce poroučeli z každé strany na trestnou lavici ještě dva další hráči za hrubost. Domácí se statečně bránili a nedovolili Tygrům kombinovat v Lašákově blízkosti. Dvoubrankové vedení mohl na sklonku třetiny vrátit domácím Bulis, který z hranice brankoviště neprotlačil Průchovu nabídku za záda libereckého brankáře. Pět vteřin před koncem byl ještě potrestán jeden z řady zákroků hostujících hráčů, a tak se mohli pardubičtí těšit na přesilovou hru.

Kapitán rozhodl v oslabení

V dohrávané přesilové hře měl obrovskou šanci Dopita, který zůstal sám u pravé tyče liberecké branky, ale nepovedlo se mu dostatečně zvednout kotouč. Po hezké kombinaci Koukalovy formace se vzápětí zjevil sám před Hniličkou Průcha, ale ani skulinku ve výstroji libereckého brankáře nenašel. Aktivnější domácí měli více ze hry a byla na nich znát vůle po vstřelení třetí branky. Po nedorozumění Hemského a Linharta v rozehrávce měli hosté obrovskou šanci vyrovnat. Lašák pochytal několik těžkých střel, ale na ránu Podkonického už stačit nemohl. Liberecký útočník však naštěstí namířil svůj pokus pouze do břevna. Pojistku měl na hokejce kanonýr Hejduk, jenž dostal pěknou přihrávku mezi kruhy od Divíška, ale jeho pokus šel nad. Na ledě se přiostřilo, rozhodčí pustili několik ostřejších zákroků. Pardubice se začaly soustředit na obranu, ale do rychlého brejku se prodral Průcha s Hemským, který byl ale krosčekován libereckým obráncem a nemohl se tak pokusit o zakončení. Na druhé straně naopak zastavil Koukal nechtěným faulem vysokou holí Čermáka a vyfasoval dvojitý menší trest. Dlouhý part v oslabení zvládly pardubické bránící čtveřice na výbornou a prakticky nepovolily Liberci jedinou vážnější šanci. Minutu před koncem oslabení se naopak nadechl k velkému sólu kapitán Dopita, přebruslil celou délku hřiště a mezi betony prostřelil Hniličku – 3:1. Domácí si již nenechali výhru uniknout a za bouřlivého skandování tribun dovedli utkání až do vítězného konce.

Vladimír Martinec (HC Moeller Pardubice): „Obě utkání byla kvalitní, hrálo se nahoru dolu, oba celky měly šance. Dnes jsme začali slušně, ale ve druhé třetině jsme se nemohli dostat do hry. Pak už se to zvedlo a myslím si, že i ten závěr, kdy jsme hráli čtyři minuty v oslabení, jsme zvládli slušně.“

Josef Paleček (Bílí Tygři Liberec): „Sice prohráváme 0:2 na zápasy, ale samozřejmě nic nevzdáváme. Máme před sebou dva zápasy u nás. Zaspali jsme začátek, byli jsme v útlumu a nechali jít soupeře do vedení. Od druhé třetiny jsme se zvedli a dovolím si tvrdit, že jsme byli lepší. Bohužel jsme neměli štěstíčko v závěrečné fázi a možná to bylo i tím, že jsme museli hrát na tři útoky. Nemáme lidi, hráči jsou zranění a už nemáme koho do čtvrté lajny postavit.“