3.9.2009

Generálka na extraligu se vydařila, Eaton v pohodě přehrál Mountfield

PARDUBICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice vyhráli ve svém posledním přípravném utkání na novou sezonu nad soupeřem z Českých Budějovic 5:1. Ty sice vedly 1:0, ale poté skórovali pouze Východočeši.

přát., čtvrtek 3.9.2009, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

5:1
1:1, 2:0, 2:0
Branky a nahrávky: 19:38 Pivko (Zohorna), 21:38 Klejna (Somík), 32:57 Starý (Nakládal), 53:26 Koukal (Kolář I, Špirko), 54:48 Somík (Špirko, Klejna) – 18:06 Sailer (Poživil, Hudec). Rozhodčí: Úlehla – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:4, navíc Kotrla (České Budějovice) 5 minut a osobní trest do konce utkání bodnutí špičkou hole. Využití: 3:0. Diváci: 800. Průběh utkání: 0:1, 5:1.
Dynamo Pardubice: Růžička – Richter, Kočí, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Zukal, Šeda – Zohorna, Divíšek, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Klejna, Špirko, Somík – Bláha, Semorád, Rákos.
České Budějovice: Turek – Ptáček, Jank, Vydarený, Poživil, Snopek, Havran, Gřegořek, Macháček – Hřebejk, Vak, Gulaš – Sailer, Šimánek, Hudec – Veselý, Huml, Rod – Kotrla, Mertl, Melichárek.

Úvod utkání byl opatrnější, rozčíslo ho až vyloučení Tomáše Mertla. Velikou šanci v této přesilovce měl útočník Jan Kolář, jenž si hezky najel mezi kruhy, ale brankáře Turka nepřekonal. Na druhé straně měli Jihočeši zajímavé šance při Pivkově vyloučení, ale rovněž neuspěli.

První změnu skóre tak přinesla až 19. minuta, Michal Hudec vyhodil po mantinelu puk, ten si vzal Petr Sailer a z pravé strany prostřelil Martina Růžičku mezi betony – 0:1.

Hokejisté HC Mountfield však jednobrankové vedení dlouho neudrželo. Dvaadvacet sekund před koncem první třetiny se z otočky při signalizované výhodě prosadil Libor Pivko – 1:1. První dějství se hrálo velmi rychle, hokejisté měli třetinu odpracovanou za 26 minut.

Nástup do prostřední části se více povedl domácímu Eatonu. Rychlou akci ze 22. minuty zakončil po přesné Somíkově příhře přesnou střelou Michal Klejna – 2:1. Vedení nalilo Východočechům krev do žil. Zatímco v první třetině byl aktivnější celek z jihu Čech, po této brance se situace otočila.

Ještě radostněji bylo na domácí střídačce po využité přesilovce ze 33. minuty. Na trestné lavici seděl Petr Macháček za nedovolené bránění, rozhodčí Úlehla signalizoval další trest, ale k jeho udělení nedošlo, neboť Jan Starý s bravurou zakončil přesilovkovou spolupráci – 3:1.

Českobudějovičtí hokejisté se ve třetí třetině snažili s nepříznivým stavem něco udělat, ale naráželi na konsolidovanou defenzívu domácích v čele s brankářem Růžičkou, jenž zaskočil za absentujícího Dominika Haška.

Velkou šanci měli Jihočeši ve dvou spojených přesilovkách se vzájemným průnikem 40 sekund, ale nevyužili je. V první výhodě měl obrovskou šanci Tomáš Vak, ale vychytal jej brankář Pardubic.

Další přesilovku pět na tři si hosté zahráli na začátku závěrečné desetiminutovky, jenže s touto nadějí naložili prachbídně. Série vyloučení v tomto období dospěla k zajímavé situaci, že se 14 sekund hrálo tři na tři.

Definitivní konec českobudějovickým nadějím znamenal faul Jindřicha Kotrly v 53. minutě, jenž byl vyloučen za bodnutí koncem hole na 5 minut a do konce utkání. Dohrávanou dvojnásobnou výhodu využil po obléhání Turkovy pozice Petr Koukal – 4:1. O chvíli později se po bravurním Špirkově pasu nádherně pod víko trefil Radovan Somík – 5:1.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Jsme rádi po prohře s Kometou Brno, že jsme vyhráli. V tomto utkání jsme vedli 2:0 a prohráli 3:4. S Českými Budějovicemi jsme zahráli lépe, je dobře, že jsme vyhráli v souboji s kvalitním soupeřem. Na obou stranách chybělo pár hráčů, je pozitivní, že jsme dokázali vyhrát. Zápas rozhodly přesilovky, definitivně jsme odskočili při pětiminutovém vyloučení soupeře. Hodně nás podržel Martin Růžička, který kryl několik nebezpečných akcí soupeře za stavu 3:1. Nehráli jsme úžasné utkání, jak naznačuje výsledek. Sice jsme dali pět gólů, ale byly tam nedostatky, které nás musí před startem extraligy varovat. Do utkání se Zlínem nemůžeme jít s přehnaným sebevědomím.“