22.10.2010

Fantastická šňůra se přetrhla, Eaton i tak vydoloval na Spartě bod

PRAHA — Na šesti se zastavila vítězná série hokejistů HC Eaton Pardubice v zápasech se Spartou Praha. I v utkání 14. kola Tipsport extraligy Pardubice vedly po Mezeiově ráně, Sparta však dokázala v závěru základní hrací doby vyrovnat a utkání otočit v samostatných nájezdech.

Tipsport extraliga, 14. kolo, pátek 22.10.2010, Tesla arena

2:1sn
0:0, 0:1, 1:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 57:46 Smoleňák (Kůrka, Výborný), rozhodující samostatný nájezd Výborný – 32:20 Mezei (Koukal, Kolář I). Rozhodčí: Husička, Polák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 6132. Střely na branku: 25:36. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
Sparta Praha: Pöpperle – Vykoukal, Gulaši, Philipp, Jan Hanzlík, O’Brien, Salcido – Ton, Broš, Bartánus – Kůrka, Výborný, Hromas – Pacovský, Koreis, Smoleňák – od 40:00 navíc Karpov. Trenéři: Miloš Holaň a David Volek.
Dynamo Pardubice: Růžička (65:00 Svoboda) – Nakládal, Kaberle, Jillson, Mezei, Píša, Kočí – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Špirko, Somík – Pineault, Zohorna, Pivko – Radil, Rákos, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Pardubice přijely s touhou natáhnout vítěznou sérii a potvrdit svou výbornou bilanci na kluzištích soupeřů. Eaton získal bod, což vzhledem k vývoji utkání lze považovat spíše za ztrátu.

V první třetině kralovaly obrany

Od začátku utkání se obě mužstva plně soustředila na bránění, útočníci se prosazovali spíše z větších vzdáleností. Hra se přelévala ze strany na stranu. Větší rozruch před brankářem Pardubic vzbudil až v deváté minutě Radek Smoleňák.

Ve druhé části první třetiny se Sparta nečekaně rozstřílela, ke gólu to ale nevedlo. Úvodní dějství bylo velmi disciplinované, rozhodčí nemusel vylučovat. Mírně aktivnější v seznamovací dvacetiminutovce bylo domácí mužstvo, odrazilo se to i v počtu střel na branku – 10:6.

Pecka z hole Branislava Mezeie poslala Pardubice do vedení

Druhá část začala náporem Pardubic. Jejich tlak ještě umocnilo první vyloučení zápasu z řad Sparty. Hokejová veřejnost si začala zvykat, že Sparta často chybuje.

Další trest přišel za hru v šesti hráčích tři minuty po tom prvním. Obě oslabení Sparta dobře ubránila, dokonce mohla srazit tlak hostů úvodní brankou. V přečíslení však Ton zvolil přihrávku na Smoleňáka, která neprošla přes padajícího obránce. Minutu na to napřáhnul Branislav Mezei až ke stropu pražské arény a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 0:1.

Sparta tedy už podeváté za sebou dostala první gól v zápase. Sparta mohla v zápětí odpovědět, když na trestné seděl hostující Zohorna. Ale z jediné střely na bránu přesilovka opravdu využít nejde. Růžička v brance hostí tak nekapituloval ani ve druhé dvacetiminutovce.

Sparta šťastně vyrovnala v závěru

Po druhé přestávce byl k vidění stále stejný obraz hry – marná snaha Sparty a klidná hra Pardubic ze zajištěné obrany. Hrálo se na obou stranách poměrně vlažně, hosté Spartě nepůjčovali puk a hráli svoji hru.

Dvě minuty před koncem se po Kůrkově střele dostal k puku Radek Smoleňák, který s notnou dávkou štěstí uklidil puk do odkryté klece – 1:1.

Sparta po nepříliš zářivém výkonu vyrovnala skóre a poslala zápas do prodloužení.

Prodloužení nerozhodlo, až sparťanská produktivita v nájezdech

Pětiminutové nastavení začalo vyloučením domácího kapitána Výborného a skončilo trestem pro pardubického Pivka. Gól nepadl, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy.

Spartu, proti které se postavil brankář Adam Svoboda, poslal do vedení David Výborný, na druhé straně vychytal Buchteleho Pöpperle. Druhá série byla neúspěšná pro oba exekutory – Bartánuse a Kaberleho. Jako třetí se rozjel kanonýr Ton a Svobodu blafákem do bekhendu vyškolil. Sparta tak získala bod navíc.

David Volek (HC Sparta Praha): „Naše situace se ještě zhoršila, neboť ráno se nám na tréninku zranil Yorick Treille, což zasáhlo i do našich plánů ohledně sestavy na zápas. Chtěli jsme hrát na čtyři útoky, nakonec jsme hráli jen na tři. Pardubice jsou mužstvem, které má hru založenou na velice dobré, organizované obraně a zatím dostaly nejméně branek v extralize. Nám se tu obranu nedařilo po celé utkání přehrát nebo si vypracovat vážnější šanci. Počet příležitostí i střel vyzněl pro soupeře. Na tom, že jsme se mohli vrátit do zápasu, má velký podíl Tomáš Pöpperle, který nás držel. Na samostatné nájezdy máme velmi kvalitní hráče, což se potvrdilo.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Nehodnotí se mi to jednoduše, protože si myslím, že jsme dva body ztratili. Zápas jsme měli vcelku pod kontrolou, ale bohužel jedna jediná chyba nás stála to, že Sparta vyrovnala. Z tohoto pohledu nemůžeme být spokojeni. Co se týká předvedené hry, tak myslím, že jsme hráli dobře. Dobře jsme bruslili a hráli na čtyři útoky s tím, že budeme Spartu napadat, což se nám dařilo a byli jsme aktivní. Vytvářeli jsme si šance, ale pořád nemáme potřebný důraz před brankou. Ne jeden gól se těžko vyhrává, i když dnes se to mohlo povést.“