15.9.2009
Tomáš Pavlíček, Jan Hrabal

Eaton nedotáhl dvougólovou ztrátu v Liberci a poprvé nemá ani bod

LIBEREC — První porážku v základní hrací době si připsali hokejisté HC Eaton Pardubice. Ti nestačili v liberecké Tipsport areně na místní Bílé Tygry, kterým podlehli 3:4. Východočechům nepomohly ani dvě využité přesilové hry.

O2 extraliga, 4. kolo, úterý 15.9.2009, Tipsport arena

4:3
2:1, 2:1, 0:1
Branky a nahrávky: 4:03 Víšek (Bartovič), 12:45 Víšek, 23:38 Nedvěd (Klimenta, Hunkes), 36:04 Rýgl (Nedvěd, Klimenta) – 9:46 Kolář (Cetkovksý), 34:34 Pivko (Sýkora), 58:14 Divíšek. Rozhodčí: Husička, Hradil – Guth, Rittich. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 7014. Střely na branku: 29:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3. Nejlepší hráči: Jan Víšek – Tomáš Zohorna.
Bílí Tygři Liberec: Leinonen – Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Holub – Podkonický, Nedvěd, Klimenta – Víšek, Plodek, Bartovič – Špaček, Nedorost, Hlaváč – Blatný, Kašpařík, Ondřej – Dušek. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kočí Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Richter, Šeda – Sýkora, Zohorna, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Cetkovský, Špirko, Somík – Klejna, Divíšek, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Dominik Hašek zůstal na střídačce, do branky nastoupil Matin Růžička

Pardubičtí byli od začátku o něco pasivnějším celkem a také za to řádně zaplatili. V 5. minutě rozčísl obranu hostí Bartovič a po jeho vskutku zdařené příhře trefil Jan Víšek šibenici – 1:0.

Hosté si však celou třetinu nahradili ve čtyřech minutách početní výhody, které úderná formace Eatonu pokaždé sehrála grandiózně. Uzdravený Leinonen se musel mezi svými tyčemi přemisťovat levitačni technikou a i přesto mu jeden kotouč proklouzl za záda. Dorážkou vlastní střely ho pokořil obránce Jan Kolář – 1:1.

Vedle tradičního vysílače Ještěd se ale úterní večer objevil na libereckém nebi i jiný zářný bod, byla to hvězda Jana Víška. Libereckému odchovanci zas po dlouhé době pořádně zasvítila, a tak mu do Růžičkovy brány mohl spadnout i skrytý bekhendový pokus umístěný přesně k tyči – 2:1.

Liberec trpělivě držel vedení

Do prostředního dějství si hokejisté v červeném vzali s sebou na led několik rad trenéra Sýkory a hned se Leinonen musel více hýbat. Jmenovec hlavního kouče Petr ale při svém křídelním ataku netrefil bránu, a tak opět zahřmělo na druhé straně.

Puk vyhozený z obranného pásma objevil u mantinelu Petr Nedvěd a bez žádných komplikací s ním přilepeným na hokejce vyrazil přímo k Růžičkovi. Pardubická defenziva na chvíli zaváhala a ležerním přístupem ponechala ránu zápěstím libereckého kapitána osudu, a ten ji nakonec přivál přesně nad brankářovu vyrážečku – 3:1.

Král kanonýrů několika sezon Sýkora se ovšem nehodlal tak snadno vzdát. Po odeznění tygřího náporu zažehl trysk, unikl obraně a kolem jediného bránícího beka přichystal trefu pro Libora Pivka – 3:2.

Liberecký kontr se ovšem udál okamžitě, první útok narušil soupeřův řád v obranném pásmu, a zařídil tak vynikající pozici pro nového nástupce dlouholetého modrobílého kanónu jménem Zíb Martina Rýgla. Ten ranou po zemi zařídil zřejmě rozhodující moment celého duelu – 4:2.

Eaton v power play jen snížil

V závěrečném dějství se Východočeši dostávali častěji do šancí, podnikali nebezpečné výpady do liberecké defenzívy. Domácí však dlouho drželi dvoubrankový náskok.

Pardubičtí totiž dvě minuty před koncem vystupňovali svůj tlak, a výsledkem byla gólová dorážka Tomáše Divíška. Další sérii možností na vyrovnání ale nakonec přerušilo pardubické vyloučení, a Liberec si tak po dvou dnech opět připsal vítězství 4:3. Eaton naopak prvně pohrál v základní hrací době.