17.11.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Eaton dvakrát vyrovnal, na víc neměl proti Mountfieldu síly

PARDUBICE — Skoro dvanáct let vydržela neporazitelnost pardubických hokejistů v domácích zápasech s Českými Budějovicemi v základní hrací době. Dnes tato tradice padla. Po bojovném výkonu značně oslabený Eaton podlehl v dohrávce 7. extraligového kola Mountfieldu 2:4.

O2 extraliga, 7. kolo, úterý 17.11.2009, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

2:4
1:1, 0:1, 1:2
Branky a nahrávky: 14:16 Zohorna (Kolář I, Koukal), 46:55 Kousal (Píša) – 9:40 Melichar (Květoň), 39:26 Gřegořek (Ptáček, Sailer), 58:24 Květoň (Ptáček, Mikeska), 59:06 Melichárek. Rozhodčí: Pešina, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:8, navíc Sýkora (Pardubice) 10 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 8125. Střely na branku: 27:22. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči: Jan Kolář I – Petr Gřegořek.
Dynamo Pardubice: Koutský – Jillson, Kočí, Nakládal, Kolář II, Píša, MacKenzie, Drtina, Havíř – P. Sýkora, Divíšek, Somík – Kolář, Koukal, Zohorna – Cetkovský, Špirko, Buchtele – Pineault, Kousal, Rákos. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
České Budějovice: Turek – Snopek, Gřegořek, Kotaška, Macháček, Melichar, Havran, Ptáček – Gulaš, Vak, Veselý – Kuchejda, Mertl, Květoň – Melichárek, Šimánek, Sailer – Kotrla, Mikeska, Hřebejk. Trenéři: František Výborný, Milan Kupka a Ladislav Gula.

Nerozhodné skóre zajistil Melichar a Zohorna

K utkání v den státního svátku přijely do Pardubic České Budějovice. Domácí nasadili do branky Vladislava Koutského. Naopak hosté přijeli i s Michalem Mikeskou v jedné ze svých útočných formací. Jihočeši také využívají pro probíhající ročník dresy nápadně připomínající „montrealskou variantu“, kterou Eaton nosil minulou extraligovou sezónu.

Úvodní pětiminutovka žádné výrazné příležitosti nepřenesla a to platilo i o první herní převaze, kterou hráli domácí od páté minuty, kdy Turka prakticky neprověřili. Koutského pak v deváté minutě nepřekvapila střela Mácháčka od modré ihned po rozehrání, ač byla dobře mířená. Stejně si pardubický brankář připsal zásah při střele Veselého z levého kruhu, když se k němu dostal puk po chybě domácí obrany.

Jihočeši se dostali do vedení trochu nečekaně v 10. minutě, kdy pokus Josefa Melichara trochu komplikovaně doputoval až za překvapeného Koutského. Situaci ještě prověřil videorozhodčí – 0:1. O minutu později mohl skórovat kanadský útočník Pineault, který si v rohu vybojoval puk a najížděl na Turka, kterého ovšem zblízka nepřehodil.

Východočeši vyrovnali v 15. minutě, kdy Tomáš Zohorna vypíchnul budějovické obraně puk a po najetí do útočného pásma krásným švihem zavěsil do horního růžku budějovické klece – 1:1. Tři minuty před koncem první třetiny měl podobnou možnost ještě Kolář, ale jeho nájezd zakončený bekhendovou střelou skončil v ochranné síti. Domácí měli v závěru navíc ještě výhodu dvou hráčů v poli trvající téměř minutu, ale Sýkorovy střely se k Turkovi nedostaly.

Sýkora musel předčasně do kabin, hosté se ujali vedení

V dohrávané již klasické převaze se mohly Pardubice dostat do vedení. Divíšek stojící za modrou vyčkal s přihrávkou až na moment, kdy se Kočí dostane mezi kruhy. Kočího rychlá teč ovšem skončila na helmě Turka. Následně byl vyloučen Nakládal a hostům upláchl Sýkora s Divíškem. Druhý jmenovaný ale netečoval přesně. Ve 26. minutě si rázně počínal před pardubickým brankovištěm Vak, nicméně jeho otočky k brance nevedly.

Mikeska hrající bez špetky shovívavosti ke svému bývalému týmu si mohl vypracovat šanci ve 27. minutě, ale s pukem se daleko nedostal. Na druhé straně opět prokázal rysy kanadského hokeje Pineault, jenž nejdříve ostře vypálil a poté se ještě s vervou pustil do boje o odražený puk. Další přesilovku hranou v polovině utkání sice Eaton odehrál téměř celou v útočném pásmu, ale pečlivě bránící Jihočeši domácí hráče k ničemu nepustili.

Další průběh hry doprovázely nepřesnosti na obou stranách. Vybočením byl závar před domácí kasou v podání Mikesky a Květoně. Eaton ale s vypětím sil odolal. Pěknou možnost si pak vypracoval první pardubický útok, kdy se Sýkora proháčkoval obranným rozestavěním hostů a přesně přihrál beku Jillsonovi. Jeho střelu ale před brankou správně neztlumil Divíšek.

Ve 36. minutě byl na trestnou lavici odeslán Vak. Domácí rozehráli útočný vzorec, při kterém Sýkora vyrazil hokejku budějovickému hráči. Rozhodčí Pešina nejprve ukázal nedovolené bránění a pak dvakrát „panenku“ což znamenalo osobní trest do konce utkání pro pardubického střelce. V oslabení pak Eaton inkasoval z hole Gřegořka přesnou střelou od modré čáry – 1:2.

Dva góly v závěru znamenaly všechny body pro Budějovice

Pardubičtí hráči nastoupili do třetí třetiny s odhodláním změnit vývoj utkání. Pomoci jim k tomu mohla sekera Mikesky přes ruce domácího Zohorny. Do veliké šance se dostal Cetkovský, ale jeho střela z bezprostřední blízkosti za brankovou čarou neskončila. Pozorně napadající Mounfield pak domácí již do útočného pásma nepustil.

Vyrovnání se zrodilo zcela nečekaně a překvapivě. Robert Kousal našlápnul směrem na budějovickou bránu a zpoza obránce vyslal hbitou táhlou střelu, která se otřela o tyč a skončila za Turkem. Ten byl natolik zaskočen, že ještě několik vteřin zůstal v zasahující strnulé pozici – 2:2. Následně mohl ještě zavěsit Somík, ale jeho přímá dorážka skončila v lapačce hostujícího brankáře.

České Budějovice mohly udeřit v 54. minutě, kdy Koutský s velkými obtížemi zpacifikoval střelu Ptáčka. Ve hře pardubických pak znovu byly k vidění nepřesnosti, přesto ale domácí zvyšovali obrátky. Důkazem budiž akce, kdy kapitán Koukal našel Koláře, kterému k překonání Turka chybělo jen málo.

Miska vah se nakonec převážila na stranu hostů. Po vítězném buly Koutský vyrazil puk do míst, kde se pohyboval nikým nehlídaný Lukáš Květoň, pro kterého nebyl problém trefit volnou část brány – 2:3. Skóre pak pečetil samostatnou akcí Tibor Melichárek, jenž se ocitl za obranným valem Pardubic a svůj nájezd proměnil – 2:4. Hosté si tak odvezli z Pardubic všechny tři body.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „České Budějovice si dobře hlídaly střední pásmo. Náš výkon byl laxní, nechápu naše dvě třetiny. Určitě nejsme spokojeni. Sice jsme sahali po bodu, ale závěr jsme sehráli špatně takticky. Soupeř vyhrál zaslouženě.“

František Výborný (HC Mountfield České Budějovice): „Výhry v Pardubicích, které hrají výborně, si cením. Podali jsme dobrý výkon, který by mohl být povzbuzením. Chtěli jsme dobře hrát střední třetinu, ovšem Pardubice mají spoustu variant, které je těžké pohlídat. Za výhru jsem moc rád.“