Dynamu se na Spartě nevedlo, prohrálo 1:4

23.09.2018 | Jan Hrabal

PRAHA — Hokejisté Pardubic v nedělním utkání na sparťanském ledě prohráli 1:4. Domácí nakopla první třetina, po níž po střelecké převaze 19:3 vedli o dvě branky. Východočeši se prosadili pouze jednou, a to zásluhou nejproduktivnějšího hráče Rostislava Marosze v závěrečném dějství.

4. kolo, neděle 23.9.2018 od 15:00 hodin, O2 arena
HC Sparta Praha

HC Dynamo Pardubice

Branky a nahrávky: 6:48 Buchtele (5/5), 16:53 Košťálek (Quellet-Blain, Vrána; 4/3), 34:59 Piskáček (Jarůšek; 5/5), 51:10 Černoch (Kalina, Sill; 5/5) – 45:53 Marosz (Sýkora; 5/5). Rozhodčí: Pavlovič, Pražák – Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:6 (2:4, 2:2, 1:0). Využití: 1:0. Diváci: 8335. Střely na branku: 38:28 (19:3, 17:14, 2:11). Srážky: 7:9. Vhazování: 31:31. Blokované střely: 10:10. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1. Nejlepší hráči: Rostislav Marosz – Matěj Machovský.
HC Sparta Praha: Machovský – Blain, Kalina, T. Pavelka, Košťálek, Piskáček, Delisle, Tomáš Dvořák – Říčka, P. Vrána, Jarůšek – Smejkal, Sill, Černoch – Kumstát, Pech, Forman – Buchtele, Klimek, Kudrna.
HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Wishart, Cardwell, Hrabal, Trončinský, Čáslava, Budík, Holland – T. Svoboda, Bubela, Treille – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – Perret, Poulíček, Miromanov – Vondráček, Dušek, Mandát.

Sparta vstoupila do utkání aktivně a už od prvních minut svého soupeře tlačila do jeho obranného pásma. Kacetl měl plné ruce práce hned zkraje utkání, už v páté minutě minutě totiž musel hasit nebezpečný výpad Lukáše Pecha. Poprvé pak strážce pardubické svatyně kapituloval už v čase 6:48, kdy nedokázal zastavit prudkou ránu Jana Buchteleho ze zadní hranice pravého kruhu.

Hosté v prvním dějství opravdu nepodali úplně nejlepší výkon – za celých dvacet minut totiž na Machovského vypálili všehovšudy třikrát. Jejich soupeř je pak nehodlal šetřit a snažil se svůj náskok rozšířit, což se mu povedlo na konci sedmnácté minuty. V přesilovce čtyři na tři se totiž ke kotouči dostal Jan Košťálek a přesnou dělovkou z první rozvlnil síť sokovy klece. Po úvodní části tak na kostce v O2 areně svítil stav 2:0 pro domácí.

Po rychlém zneškodnění výpadu Dynama v úvodu druhé dvacetiminutovky se sparťané opět přihlásili o slovo. Nejprve měl velkou příležitost skórovat Forman, jehož šanci ovšem na poslední chvíli zhatili Čáslava s Budíkem. V osmadvacáté minutě pak libeňská aréna mohla vidět další gól poté, co Kacetlovi propadl kotouč skrz výstroj, jenže Vrána nakonec i přes veškerou snahu nezvládl puk do sítě doklepnout.

Na další trefu si tak domácí fanoušci museli počkat až do pětatřicáté minuty, kdy se po spolupráci s Jarůškem přesně trefil Jan Piskáček, a navýšil tak vedení Sparty na tři branky. Po následném vyloučení Wisharta usilovali svěřenci Uweho Kruppa ještě o další trefu, nicméně tentokrát se Dynamo zvládlo ubránit.

Úvod závěrečného dějství byl relativně vyrovnaný, do šancí se dostávali domácí i hosté. Druzí jmenovaní byli o něco úspěšnější – v čase 45:53 se totiž po spolupráci se Sýkorou prosadil Rostislav Marosz a bylo zaděláno na drama. Dynamo pak bylo poprvé u utkání aktivnějším celkem na ledě a dost svého soka tlačilo, nakonec ovšem muselo lovit kotouč z vlastní sítě. V půlce dvacetiminutovky se totiž do úniku dostal Jiří Černoch a ten se nemýlil – 4:1.

Krátce po čtvrté trefě Pražanů byl vyloučen střelec druhé branky Košťálek a Východočechům se podařilo přesilovou hru přetavit v zásah, který ovšem posléze nebyl uznán z důvodu úmyslného kopnutí puku. Sparta si pak už závěrečné minuty utkání pohlídala a mohla se radovat z tříbodového vítězství.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „Chtěli jsme využít pozitivní energii, kterou jsme získali po vítězství v Plzni, kde se nám podařilo urvat dva body. Aktivitu, pohodu a zdravé sebevědomí se nám povedlo přenést do dnešní první třetiny, kdy jsme dominovali a Pardubice vysoko přestříleli. Byla jen škoda, že jsme dali jen dva góly, neboť už po první třetině mohlo být rozhodnuto. Pak se hra srovnala, Pardubice přidaly, ale my jsme nijak nepanikařili, nechtěli jsme otevřít hru a udělat chyby vzadu. Za stavu 3:0 jsme přestali dělat některé věci na 100 procent, ale čtvrtý gól nás zklidnil.“

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „I přesto, že jsme se připravovali, že tady bude od domácích hlavně na začátku zápasu obrovský tlak, tak jsme první třetinu absolutně nezvládli. Byli jsme všude pomalejší, Sparta nás jasně přestřílela a jen díky Ondrovi Kacetlovi byl pro nás výsledek za stavu 2:0 ještě docela mírný. Od druhé třetiny se výkon začal pomalu zlepšovat, ale nebyl tam žádný efekt. Když jsme se trošku nadechli gólem ve třetí třetině, uděláme zase individuální chybu. Sparta dnes vyhrála zaslouženě, v zápase dominovala. My jsme byli slabší, s jedním gólem nemůžeme pomýšlet na nějaký dobrý výsledek. Musíme dát hlavy nahoru a začít hrabat.“

Vzájemné zápasy 2018/2019
11.8.18 Sparta Praha – Dynamo Pardubice 3:2p