18.11.2016
David Záruba

Dynamo ztratilo v závěru slibně rozehraný duel s Boleslaví

PARDUBICE — Po čtyřiceti minutách vedli hokejisté Pardubic o dvě branky nad Mladou Boleslaví po trefách Petra Sýkory a Ladislava Havlíka. V utkání 22. kola ale nebodovali. Středočeši vyhráli v Tipsport areně 3:2.

Tipsport extraliga, 22. kolo, pátek 18.11.2016, Tipsport arena

Mladá Boleslav

2:3
1:0, 1:0, 0:3
Branky a nahrávky: 2:02 Sýkora (Hubáček, Redenbach; 5/5), 28:17 Havlík (Rolinek; 5/5) – 42:54 (Hanzlík; 5/5), 44:14 Urban (Hanzlík, Trončinský; 5/5), 59:54 Žejdl (Orsava; 5/5). Rozhodčí: Hribik, Pešina – Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:3 (3:1, 1:0, 0:2). Bez využití. Diváci: 8017. Střely na branku: 32:40 (15:17, 7:15, 3:2). Srážky: 13:11. Vhazování: 33:36. Blokované střely: 9:18. Průběh utkání: 2:0, 2:3. Nejlepší hráči: Ladislav Havlík – Martin Látal.
Dynamo Pardubice: Maxwell – Ščotka, Schaus, Nedbal, Bokroš, Leduc, Havlík, Horyna – P. Sýkora, Redenbach, Hubáček – Klimenta, Nahodil, Rolinek – Mallet, Tomášek, Bárta – Zadina, T. Kaut, M. Kaut – Panna. Trenéři: Pavel Rohlík a Michal Mikeska.
Mladá Boleslav: Lukáš – T. Voráček, Stříteský, Kučný, Trončinský, Kurka, Hanzlík – Jonák, Žejdl, Orsava – Lenc, Urban, Hyka – Fronk, Vampola, Látal – Pabiška, Klepiš, Pospíšil. Trenéři: František Výborný a Marian Jelínek.

Pardubice se v posledních zápasech rozjely a posbíraly tři vítězství za sebou. V úterý Dynamo slavilo cenný skalp na ledě vedoucí Komety a doma proti Mladé Boleslavi chtělo přidat vítězství s pořadovým číslem čtyři. V sestavě Východočechů scházel obránce Čáslava, extraligovou premiéru si tak odbyl devatenáctiletý Josef Horyna.

Pardubice těžily z divokého začátku

Neuběhla ani celá minuta zápasu a oba týmy měly na kontě po jedné solidní šanci. Před Maxwellem nejprve operoval Orasava a pak i Žejdl, který jen těsně nedosáhl na kotouč před opuštěnou klecí. Na druhé straně následně osamocený Schaus trefil Lukáše. O střídání později se o gól neúspěšně snažili Nahodil a Hyka.

Ze zběsilého úvodu nakonec těžilo Dynamo. Petr Sýkora prokázal obrovskou pohotovost, když v předbrankovém prostoru stihl v rychlosti nazdvihnout hokejku Voráčkovi a také okamžitě poslat kotouč mezi Lukášovy betony – 1:0. Boleslav mohla odpovědět při další akci první lajny, ovšem Žejdl znovu nezakončil dle představ.

Boleslavští postupem času trochu přebrali iniciativu, k čemuž jim pomohly i dvě přesilovky, ale i přes slušný tlak si nedokázali vypracovat vyloženě nebezpečné příležitosti. A když Žejdlova chytrá teč mířila jen vedle a Hyku vychytal Maxwell, mohlo se skóre měnit na druhé straně. Lukáš si však poradil jak se střelou Havlíka, tak s těžkou dorážkou Redenbacha.

V 15. minutě divákům pořádně zatrnulo, když Hyka trefil pukem padajícího Tomáška. Mladý domácí útočník schytal ránu někam do oblasti hlavy, přesto se po chvíli oklepal a vrátil se do hry. V závěru třetiny pořádně zahrozily i Pardubice. Sýkora před prázdnou brankou promáchl a Klimenta při hře čtyři na čtyři po krátkém úniku pálil jen do Lukáše.

Dynamo navýšilo náskok. Ten musel hájit Maxwell

Hosté ve svém ofenzivním nadšení pokračovali i po pauze a zároveň se hrál oboustranně hodně atraktivní hokej. Blízko k vyrovnávací brance byl Jonák, který před Maxwellem tečoval nahození od modré čáry, načež se kotouč odkutálel jen těsně vedle branky. Lukáše udržel v pozornosti po pěkné akci celého útoku Hubáček.

Akce se ve svižném tempu střídaly na obou stranách, ale ke gólovému vyústění se znovu propracovali jen domácí. Ve 29. minutě Rolinek sice neproměnil svou individuální akci, ale kotouč si znovu našel a připravil gólovou pozici pro Ladislava Havlíka, který z hranice brankoviště jen usměrnil kotouč do branky – 2:0.

Boleslav si držela střeleckou aktivitu, taky na Maxwella pálila, co to šlo, ale pardubický gólman jistými zákroky držel dvoubrankový náskok. A nezměnila to ani přesilová hra, při které tvrdě a rychle pálil Hyka, takže domácí gólman se musel bleskově přesunout a zasáhnout betonem. V závěru výhody navíc trefil Urban břevno.

Boleslav třemi góly otočila zápas

Dynamo se nechtělo nechat zatlačit do obrany, a tak na začátku třetí části vyrukovalo s aktivní hrou. Odměnou byla domácím vůbec první kompletní přesilovka v zápase. Dobrou možnost měl Rolinek, který tečoval Nahodilův prudký pas, avšak Lukáš s touto variantou počítal.

Boleslav potřebovala vstřelit kontaktní gól a to se jí velice brzo podařilo. Neúnavný Martin Látal udělal vítr v útočném pásmu a pak střelou z otočky trefil přesně horní roh Maxwellovy branky – 2:1.

Uteklo sotva 80 vteřin a hrálo se prakticky od začátku. Tomáš Urban zkusil štěstí střelou od mantinelu a puk se Maxwellovi přes záda svezl až za čáru – 2:2. Domácí ihned reagovali a na Lukáše vyslali trojici štiplavých střel, boleslavský gólman jistými zákroky držel smírný stav.

Dynamo pak nezužitkovali přesilovou hru a hosté málem otočili stav. Kotouč se od zadního mantinelu odrazil k Látalovi, který se rozhodl z ostrého úhlu okamžitě pálit a málem měl štěstí. Puk se projel brankoviště podél brankové čáry a zamířil pryč. Na opačné straně hřiště Lukáš zlikvidoval individuální akci a zakončení Schause.

Závěr už vypadal poklidně, ale v poslední minutě přišel obrovský šok. Do třetí sirény zbývalo šest vteřin, když si Lukáš Žejdl našel kotouč vyražený Maxwellem a pohotově jej poslal do sítě – 2:3.

Pavel Rohlík (HC Dynamo Pardubice): „V první i ve druhé třetině nás Boleslav přestřílela, nebyli jsme schopní rychle reagovat. Přesto jsme vedli 2:0 a do třetí třetiny šli s jasným pokynem, že chceme hrát jako doposud, nezalézat, ale být aktivní. Bohužel jsme dostali branku a hned i druhou. Trochu nás ta vyrovnávací mrzí, ale nedá se to svalovat pouze na brankáře, na ledě je dalších pět hráčů, neviním jen gólmana. V závěru jsme chtěli tři body, proto jsme tam dali Petra Sýkoru na střelu. Pak se stala ta chyba, obránci proskočil puk, následovala střela přes beka a dorážka. Je to neomluvitelné, ale je to sport, nechceme se na to vůbec vymlouvat. V závěru bychom možná brali i bod, ale chtěli jsme tři.“

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): „Viděli jsme v uvozovkách a dobrém slova smyslu zběsilé utkání. Začali jsme velmi aktivně a vytvořili si určitý tlak, přesto jsme prohrávali 0:1. Ve druhé třetině se ta situace prakticky opakovala, zase jsme prohráli, přestože jsme soupeře přestříleli. Neustále jsme věřili a říkali si, že je to o prvním gólu, který jsme naštěstí dali velice brzo. Pak už to bylo otevřené na obě strany. Rozhodující bylo, že jsme za stavu 1:2 vstřelili branku my a ne soupeř. Věděli jsme, že psychická výhoda bude na naší straně a že je všechno možné. Za stavu 1:3 už bychom si na body nesáhli. Moc si toho ceníme, poprvé jsme dokázali zápas takto v závěru otočit. Tří bodů z Pardubic, které teď hrají velmi dobře, si vážíme.“