15.2.2017
David Záruba

Dynamo v přestřelce neuspělo s Chomutovem

PARDUBICE — Hokejisté Pardubic nestačili v utkání 46. kola Tipsport extraligy na Chomutov, Pirátům podlehli 4:7. Dvě branky Dynama vstřelil Petr Sýkora, utkání nedohráli ze zdravotních důvodů Ján Sýkora, jenž narazil na mantinel, a Petr Čáslava, jehož úderem na hlavu sestřelil Brett Flemming.

Tipsport extraliga, 46. kolo, středa 15.2.2017, Tipsport arena

Piráti Chomutov

4:7
1:2, 3:4, 0:1
Branky a nahrávky: 8:30 P. Sýkora (Rolinek, Chaloupka; 5/5), 20:48 Rolinek (Trončinský; 5/4), 24:53 Bárta (Trončinský; 5/5), 28:24 P. Sýkora (Trončinský, Ščotka; 4/5) – 9:28 Poletín (5/5), 16:29 Huml (Vondrka; 5/5), 24:26 Skokan (Růžička, Valach; 5/5), 28:48 Huml (4/5), 32:12 Valach (Vondrka, Flemming; 5/4), 36:18 Kämpf (Poletín, Rutta; 5/5), 52:54 Mrázek (Huml, Rutta; 3/5). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 5:7 (1:2, 0:2, 4:3), navíc Tomášek 10 minut osobní trest – Flemming 5 minut + 10 minut osobní trest a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 6181. Střely na branku: 32:30 (10:9, 11:13, 11:8). Srážky: 12:3. Vhazování: 30:32. Blokované střely: 8:11. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3, 4:5, 4:7. Nejlepší hráči: Petr Sýkora – Ivan Huml.
Dynamo Pardubice: Hübl (28:48 M. Růžička) – Nedbal, Trončinský, Schaus, Čáslava, Chaloupka, Ščotka, Zajíc – P. Sýkora, Špirko, Rolinek – J. Sýkora, Tomášek, Hubáček – Beran, Nahodil, Bárta – Starý, T. Kaut, Poulíček. Trenéři: Miloš Holaň a Pavel Marek.
Piráti Chomutov: Laco – Flemming, Dlapa, Rutta, Mrázek, Valach, Skinner, Kudělka – Vondrka, Huml, Tomica – Skokan, V. Růžička, Sklenář – Koblasa, Kämpf, Poletín – Račuk, Kaše, Hlava – Lauko. Trenéři: Vladimír Růžička, Jan Šťastný a Petr Martínek.

Pardubický kádr o reprezentační přestávce opustili obránci Leduc s Bokrošem, zbytek týmu se zatím chystal na vrchol sezony, kdy Dynamo čekají těžké boje o udržení v extralize. První stál v cestě oblíbený Chomutov, který Pardubice porazily čtyřikrát v řadě.

Dynamo vedlo, ale Chomutov otočil stav

A Dynamu se vyvedl také úvod čtvrtého vzájemného zápasu v sezoně. Od začátku byli domácí lepší a připravovali si i šance. Nabídnutou přesilovku sice Pardubice nezužitkovaly, ale pak se v šanci po chybě Pirátů ocitl Nahodil a Laco musel hbitě zakročit.

V deváté minutě už však chomutovský brankář nedosáhl. Rolinek zavezl kotouč do třetiny a předložil ho před branku. Tam si sjel Petr Sýkora a bekhendovou trefou otevřel gólový účet zápasu – 1:0. Radost Dynama trvala bez dvou vteřin pouhou minutu. Pak udělali Piráti vítr kolem Hüblovy branky a Michal Poletín i za pomoci domácího obránce dostal kotouč do branky – 1:1.

Chomutov vstřelená branka povzbudila a od té chvíle hosté převzali iniciativu. Dobrou šanci měl Račuk, který se při přečíslení snažil obejít Hübla, ale k zakončení už neměl dostatek prostoru. Přesto šli Piráti na odpočinek s jednogólovým náskokem. Vondrka se hezky uvolnil za brankou a pak připravil výstavní pozici pro Ivana Humla, který už měl na brankovišti poměrně snadnou úlohu – 1:2.

Přestřelce stále vládli Piráti

Dynamo si do druhé části přeneslo část přesilové hry a bleskově srovnalo. Tomáš Rolinek na levé straně nic nevymýšlel a tvrdou ranou poslal puk do šibenice – 2:2. Vyrovnaný stav následně zachránil Hübl skvělým zákrokem lapačkou při Račukově ráně z mezikruží.

Tím přestřelka rozhodně nekončila. Ve 25. minutě totiž zatáhl Růžička kotouč od pásma a snadnou dorážkou do prázdné branky vrátil Chomutovu vedení David Skokan – 2:3. Za 27 vteřin už bylo zase srovnáno. Z hodně ostrého úhlu se naprosto přesně trefil Michal Bárta – 3:3.

Další bláznivé momenty přinesla 29. minuta. Dynamo hrálo v oslabení, když do brejku ujel Petr Sýkora a dělovkou mezi Lacovy betony dostal Pardubice do vedení – 4:3. Jenže Chomutov potřeboval jen 24 vteřin a bylo to znovu nerozhodně. Ivan Huml trefil padající puk tak šikovně, že se od Hüblových zad odrazil do branky – 4:4.

Ve 33. minutě už Piráti znovu vedli. To pro změnu hrálo v přesile Dynamo, když se dopředu vydal Vondrka, předložil kotouč ke střele Juraji Valachovi a jeho dělovka zasvištěla k Růžičkově bližší tyči – 4:5.

Domácí mohli srovnat, když do brejku vyrazili Sýkora a zakončující Starý, jehož střelu zneškodnil reflexivním zákrokem Laco. To Piráti si při útočné snaze počínali o dost lépe. Poletín našel mezi kruhy neobsazeného Davida Kämpfa a jeho rychlou střelu postřehl Růžička až v síti – 4:6.

Pardubice nezužitkovaly dlouhou přesilovku a padly

Dvoubranková ztráta ještě nic neznamenala, ovšem Dynamo překonávalo chomutovskou obrannou tvrz jen s obtížemi. Velká možnost se domácím naskytla ve 46. minutě. To Flemming nevybíravým zákrokem sestřelil Čáslavu a s pětiminutovým trestem pro něj zápas skončil.

Díky předchozímu chomutovskému trestu měly Pardubice k dispozici dokonce minutovou přesilovku pět na tři, ale v ní si ideální střeleckou příležitosti nenachystaly. A o moc lepší to nebylo ani při dlouhé převaze pět na čtyři. Laco si musel poradit jen se střelami Sýkory a Hubáčka, obě ale bez potíží vytěsnil.

Dvojnásobnou výhodu následně měli k dispozici i Piráti a ti si vedli o poznání lépe. Po kombinaci zůstal před Růžičkou nehlídaný Jaroslav Mrázek a na druhý pokus protlačil kotouč do sítě – 4:7. Vykřesat naději pro Dynamo mohl čtyři minuty před koncem Špirko, avšak jeho rána z ideální pozice mířila nad branku.

Miloš Holaň (HC Dynamo Pardubice): „Já bych strašně rád hledal pozitiva, ale moc jich v dnešním zápase nebylo. Na začátku zápasu jsme hráli velmi dobře, soupeře jsme zatlačili, vytvořili si tlak a vstřelili gól. Bohužel jsme hned zase inkasovali. Dostat doma sedm branek, to je pro mě ostuda, výprask a těžko hledám slova. Jsem plný emocí a zlosti, náš výkon nebyl vůbec dobrý. Čáslav má nadvakrát zlomený nos a těžký otřes mozku. Měli by se tím zabývat kompetentní lidi a posoudit zákrok dopodrobna.“

Jan Šťastný (Piráti Chomutov): „V prvé řadě jsme měli obrovskou motivaci na čtvrtý pokus Pardubice porazit. Od toho se odvíjela i příprava. Utkání jsme nezačali dobře, měli jsme špatný pohyb a domácí se šťastnou brankou dostali do vedení. Důležité bylo, že jsme dokázali reagovat. Trošku jsme se báli po inkasované brance v přesilovce na 3:4, ale znovu jsme odpověděli a utkání šťastnou brankou srovnali. Chtěli jsme pak domácí zatlačit do defenzívy, což se docela podařilo, našli jsme okénka a potrestali jsme je. Ve třetí třetině nám situaci trochu zkomplikovalo vyloučení Flemminga a dlouhé oslabení, ale mužstvo to zvládlo a při vlastní přesilovce pět na tři jsme rozhodli. Vážíme si tříbodového zisku a jsme rádi, že ze tří venkovních zápasů máme sedm bodů. Hrozně mě mrzí, že došlo k tomu šrámu, byly tam i zuby venku. Brett určitě není zákeřný hráč. Nechci tu situaci nějak hodnotit, musíme se na ni nejprve podívat na videu. Nechci říct něco, co by bylo proti domácím nebo Brettovi. Prostě je to hokej, stalo se, a jestli to byl faul, to záleží na posouzení odpovědných lidí. Stávat by se to nemělo. Vždycky je špatné, když hráč opouští led s krvavým šrámem, ale Brett není hráč, který by hrál zákeřně, je to prostě hokej. Samozřejmě ho to mrzí.“