28.2.2016
Šárka Kulhánková, Jan Hrabal

Dynamo trápila koncovka, na Spartě prohrálo 1:6

PRAHA — Na rudého rivala to letos Pardubicím nejde, Východočeši prohráli také čtvrté vzájemné utkání se Spartou. V O2 areně před více než devíti tisíci diváky nestačili 1:6. Jediný gól hostí, kteří si zejména v prvních dvou třetinách vypracovali zajímavé šance, vstřelil v 52. minutě Tomáš Kaut.

Tipsport extraliga, 50. kolo, neděle 28.2.2016, O2 arena

6:1
2:0, 2:0, 2:1
Branky a nahrávky: 0:20 Buchtele (Eminger, Hlinka; 5/5), 13:18 Pech (Kumstát, Forman; 5/5), 25:34 Hlinka (Eminger, Přibyl; 5/5), 27:22 Pech (Forman; 5/5), 54:59 Polášek (Buchtele; 5/5), 57:00 Buchtele (Hlaváč, Polášek; 5/4) – 51:42 Kaut (Beran; 5/5). Rozhodčí: Fraňo, Hodek – Bláha, Frodl. Vyloučení: 4:7 (2:1, 2:4, 0:2), navíc Čajkovský (Sparta Praha) 10 minut osobní trest. Využití: 1:0. Diváci: 9082. Střely na branku: 30:30 (12:14, 10:12, 8:4). Srážky: 18:29. Vhazování: 25:31. Blokované střely: 5:2. Průběh utkání: 4:0, 4:1. 6:1. Nejlepší hráči: Tomáš Pöpperle – Tomáš Kaut.
Sparta Praha: Pöpperle – Polášek, Eminger, Švrček, Čajkovský, Mikuš, Hrbas, Kalina – Přibyl, Buchtele, Hlinka – Netík, Hlaváč, Klimek – Hamilton, Kumstát, Pech – Forman, Kudrna, Dragoun – Černoch. Trenéři: Josef Jandač a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Maxwell (27:22 Kopřiva) – Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Zdráhal, Bokroš, Havlík – Marcinko, Nahodil, Sýkora – Orsava, Redenbach, Monya – Poulíček, Tomášek, Rapáč – Beran, Kaut, Voženílek. Trenéři: Peter Draisaitl a Andrej Potajčuk.

Trenéři Dynama poslali na led největší haly u nás podobnou sestavu jako v pátečním utkání s Litvínovem. Zdravotně indisponovaného Michala Šedu nahradil Ladislav Havlík.

Sparta vedla po dvaceti vteřinách

Lepší vstup do utkání proti Východočechům si už Sparta přát nemohla. Hned ve dvacáté vteřině dostal po rychlé kombinaci puk od Emingera Jan Buchtele a tváří v tvář brankáři Maxwellovi uspěl – 1:0.

Pardubice to nechtěly nechat jen tak, Pöpperle následně zažíval v brance krušné chvíle, když hosté ostřelovali jeho svatyni. V první části hry bylo Dynamo střelecky aktivnější 14:12.

Pardubice se ale prosadit nedokázaly, a to ani přes svou optickou převahu. Naopak Sparta převzala iniciativu během své první přesilovky, po níž z doznívajícího tlaku zvýšila na 2:0, když Lukáš Pech dorazil Kumstátovu střelu do Maxwellovy klece.

V závěru první části mohl skórovat David Tomášek, když se dostal k puku v mezikruží, ale jistý gól mu sebral skvělým zákrokem domácí brankář.

Pražané navýšili vedení

Svěřenci trenéra Jandače zvýšili po první přestávce svou aktivitu a brzy se jim to vyplatilo. Jaroslav Hlinka dostal puk do mezikruží, odkud se bekhendem trefil pod břevno branky bezmocného pardubického gólmana – 3:0.

Netrvalo dlouho a domácí přidali další trefu do černého, když se po učebnicové přihrávce Formana trefil do odkryté části klece opět Lukáš Pech – 4:0.

Po čtvrté inkasované brance vystřídal Brandona Maxwella mezi třemi tyčemi Miroslav Kopřiva. Hosté se v dalších minutách marně pokoušeli prokousávat sparťanskou obranou. Hra se proto v následujících chvílích přesýpala ze strany na stranu.

Jediný úspěch Pardubic zaznamenal Tomáš Kaut

Po zbytek utkání Sparta na ledě dominovala a soupeře přehrávala. Delší dobu se hrálo v pardubickém pásmu, ale Sparta se k žádné výraznější šanci nedostala. V 51. minutě se hostům podařilo snížit zásluhou Tomáše Kauta, který prokličkoval středem hřiště a poslal puk za Pöpperleho – 4:1.

Na víc už se ale Východočeši nezmohli a kromě první třetiny potvrzovali domácí roli favorita. Když už to vypadalo, že se zápas bude pouze dohrávat, přišly ještě další dva údery od Sparty. Nejprve po Buchteleho přesné přihrávce poslal puk do odkryté klece Adam Polášek na 5:1 a následně pečetil na konečných 6:1 samotný Jan Buchtele svou druhou brankou v utkání.

Pardubičtí hokejisté nedokázali ani na čtvrtý pokus v této sezoně se Spartou bodovat, podlehli jí pošesté v řadě.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Ačkoliv je výsledek poměrně jednoznačný, tak úplně spokojení nemůžeme být, protože zejména obranná fáze a naše celoplošná obranná hra byla z naší strany poměrně lehkovážná. V první třetině jsme měli spoustu okének v naší hře a právě s tím nejsme spokojení. Vstřelit však šest gólů doma a vyhrát, to je z naší strany dobré. Za to jsme naopak rádi.“

Peter Draisaitl (HC Dynamo Pardubice): „Takové první střídání by se nám nemělo stát. Takhle bychom se neměli ihned ze začátku dostat do problémů. Jinak si ale myslím, že na naše poměry jsme v těch prvních dvaceti minutách měli dobré šance a akce dopředu. Jenže když už tady pak prohráváte 0:2 a 0:3, tak potřebujete mít hodně velkou kvalitu a svůj den, abyste do zápasu vrátili. A u nás je to tak, že když nám nevyjdou přesilovky a nezachytá perfektně gólman, je to pro nás těžké proti každému, na Spartě pak obzvlášť.“