3.3.2019
Jan Hrabal, Jan Meichsner

Dynamo těsně prohrálo v Olomouci

OLOMOUC — Poměrně vyrovnaný duel zhlédli fanoušci v Olomouci. Na úvodní trefu Hanáků odpověděli Patrik Poulíček a Tomáš Rolinek, ve druhé polovině zápasu ale Kohouti získali vedení opět na svou stranu. Dynamo i přes téměř minutovou power play na srovnání nedosáhlo.

Tipsport extraliga, 50. kolo, neděle 3.3.2019, Zimní stadion Olomouc

Olomouc

3:2
1:1, 1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 13:54 Irgl (Švrček, Strapáč; 5/5), 34:41 Ondrušek (Nahodil), 49:22 Švrček (Škůrek; 4/5) – 18:07 Poulíček (Horký, Machala; 4/5), 26:25 Rolinek (Hovorka; 5/4). Rozhodčí: Svoboda, M. Sýkora – Brejcha, Jelínek Vyloučení: 4:5 (3:2, 1:2, 0:1). Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 4071. Střely na branku: 34:25 (9:11, 11:7, 14:7). Srážky: 7:7. Vhazování: 28:29. Blokované střely: 6:7. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2. Nejlepší hráči: Jan Švrček – Marek Hovorka.
Olomouc: Lukáš – Škůrek, Vyrůbalík, Dujsík, Švrček, Rutar, Ondrušek – Jergl, Knotek, Ostřížek – Irgl, Strapáč, Burian – Skladaný, Nahodil, Laš – Tomeček, Kolouch, Káňa.
Dynamo Pardubice: Klouček – Nedbal, Mikuš, Porseland, Děrvuk, Holland, Budík – P. Sýkora, Dušek, Kratochvil – Hovorka, Marosz, Rolinek – Horký, Poulíček, Machala – Matýs, Koffer, Pochobradský.

Olomoučtí do utkání s Pardubicemi vstoupili beze změn v základní sestavě. To se však nedalo říct o Východočeších, kteří na Hanou dorazili se značně obměněnou, a hlavně omlazenou základní sestavou.

Do první šance se za domácí dostal Tomáš Dujsík, který pálil od modré. Střela olomouckého beka byla tečovaná bruslí Aleše Jergla a Milan Klouček měl tak hned v úvodu plné ruce práce. Zakrátko po úvodní šanci Kohoutů se na druhé straně dostal do gólové příležitosti i pardubický Marek Hovorka. Jeho bekhendové zakončení však brankář Jan Lukáš utlumil levým betonem. Necelé dvě minuty po úvodní buly byla k vidění také první přesilová hra utkání, kterou dostali k dispozici Východočeši. Na dvě minuty si odešel odpočinout Ludvík Rutar za vysokou hůl. Domácí však Pardubice nepustili do žádné větší šance a řádným plněním defenzivních úkolů své první oslabení přestáli. Avšak zanedlouho poté co Ludvík Rutar opustil trestnou lavici šli Moravané znovu do čtyř. Za hákování usedl na trestnou lavici Jan Káňa.

Pardubice ve své druhé přesilovce přidaly na aktivitě, chyběl jim však rychlejší pohyb. Hanáci tak přestáli i své druhé oslabení a vzápětí se vrhli do útoku, o který se postarala první a po ní následně i druhá formace. Žádná z četných olomouckých střel a šancí však neskončila úvodním gólem zápasu. V čase 9:17 se po delší době dostal do akce také strážce olomoucké svatyně, který musel likvidovat závar před svou brankou.

Minutu před koncem první desetiminutovky byla k vidění, v pořadí již třetí, přesilová hra. Na rozdíl od dvou předcházejících však putovali do čtyř hosté, které svým podražením oslabil Ondřej Machala. Ani domácí však se svou přesilovkou nenaložili příliš efektivně. První přesilovce moravského celku chyběla střelba. Pořádný kus smůly si v početní výhodě vybral Martin Vyrůbalík, který 30 sekund před vypršením Machalova trestu dostal milimetrovou přihrávku na střelu z první a při svém střeleckém pokusu rozlomil hokejku.

Tlak domácích však gradoval i po nevyužité přesilovce. Před druhou komerční pauzou se do velké šance dostal Aleš Jergl, kterému jen těsně nevyšlo bekhendem zakončení před Kloučkem. O několik chvil později se do další šance následně dostal Jan Knotek. Ani ten však brankáře Dynama nedokázal z bezprostřední blízkosti překonat. To se nakonec podařilo až z další šance Zbyňku Irglovi, který se po vhazování v útočném pásmu Olomouce dostal k puku a po rychlém vylepšení své střelecké pozice poprvé zápase překonal brankáře hostí – 1:0.

Necelé čtyři minuty před koncem první třetiny šli domácí znovu do oslabení. Za hákování na trestnou lavici usedl Ludvík Rutar a třetí přesilovou hru už Dynamo dokázalo zužitkovat. Třiadvacet sekund před vypršení olomouckého prohřešku dostal s pořádnou dávkou štěstí puk za brankovou čáru Patrik Poulíček, jehož trefu na 1:1 musel ještě potvrdit videorozhodčí. Hanáci pak ještě 25 sekund před koncem první části dostali k dispozici další přesilovou hru, kterou si ale přenesli do druhé třetiny.

Hanáci si do druhé třetiny přenášeli přesilovou hru z konce první části a svého soupeře zvládli znovu hodně zatlačit. Obrana Dynama však své druhé oslabení i následný tlak Hanáků přestála bez inkasované branky. Na začátku 24. minuty se dokonce Východočechům podařilo jinak aktivnější domácí zatlačit. Do velkých šancí se dostali nejprve Mathias Porseland a následně i Rostislav Marosz. Jan Lukáš však svůj tým nadvakrát znovu podržel a skóre zůstalo i nadále stejné. Za minuty po dvou velkých pardubických šancí se strhla tlačenice před brankáře Milanem Kloučkem, která domácí znovu dostala do tlaku a z toho pak plynulo další vyloučení Dynama. To si odjel odsedět obránce Karel Nedbal. Pro Kohouty se v tu chvíli naskytla další možnost na vstřelení branky, gólová radost však propukla na druhé straně.

V čase 26:35 ujela dvojice hostí obraně Moravanů a Tomáš Rolinek se nakonec stal tím, který dorazil kotouč za záda bezmocného Lukáše – 1:2. Pro domácí, kteří do té doby hráli pohledný ofenzivní hokej, znamenala druhá východočeská branka ledovou sprchu. Trenéři domácích navíc museli za nedlouho řešit odstoupení klíčového centra první formace Jana Knotka, kterého v první lajně nahradil Lukáš Nahodil. Hanáků pak nějakou dobu trvalo, než se po vypadnutí první centra dostali zpět do hry a až do druhé komerční pauzy měli občasné problémy s přechodem středního pásma. Právě před již zmíněnou druhou reklamní přestávkou se Kohouti dostali do několika velkých gólových příležitostí. Obrana Dynama však znovu zvládla odolat a udržet své vedení.

Na začátku třicáté třetí minuty se Pardubice vydaly na útočnou steč, ze které ale místo branky vytěžily nedovolený zákrok domácího brankáře, jehož trest odjel odsedět Petr Kolouch. Dynamo však svou přesilovou hru s pořadovým číslem čtyři nezačalo vůbec dobře a domácí tým se dokonce dostal hned ze startu do přečíslení. To Hanáky povzbudilo a z dalšího protiútoku už dokázali vyrovnat. V čase 35:41 dokázal Lukáš Nahodil narušit rozehrávku hostí a připravit ideální střeleckou pozici pro olomouckého odchovance Jiřího Ondruška, který následně nadvakrát dopravil kotouč za zády gólmana Milana Kloučka – 2:2.

Necelé dvě minuty před koncem druhé části dostali k dispozici přesilovou hru i domácí Kohouti, kteří povzbuzeni předchozí gólovou radostí zatlačili svého soupeře do hlubin jeho obraného pásma. Gól se jim však už ve druhé třetině vstřelit nepodařilo a do šaten se tak opět šlo za vyrovnaného stavu.

Na začátku poslední části pardubickou morálku pozvedlo ubráněné oslabení. Východočeši plní elánu na začátku třetí části několikrát nebezpečně ohrozili Jana Lukáše a nezalekli se ani pořádné šarvátky za vlastní brankou, kterou však darovali domácím další přesilovou hru. V té se Kohoutům dařilo od počátku držet puk v útočném pásmu. Pardubičtí však minutu a půl dlouhý tlak ustáli a vyvezli kotouč do středního pásma. Hanáci se pak ještě na poslední půl minutu vrátili do útočného pásma a pořádně zatopili brankáři soupeře. Milan Klouček ale ve svém brankovišti předváděl skvělé zákroky a držel svůj celek nad vodou. Domácí pak svého soupeře tlačili až do první komerční pauzy, která proběhla na začátku šestačtyřicáté minuty.

Na začátku 48. minuty zahrozili i hosté, za které se do úniku podél mantinelu dostal Ondřej Machala. Moravané však celou situaci stihli dobruslit, a nakonec sami otočili hru směrem dopředu. Na gól si však domácí museli počkat až do 50. minuty. To dostal nabídku na kruhu obránce Jan Švrček, který nekompromisní střelou nedal brankáři Dynama žádnou šanci – 3:2. Kohouti se tak dočkali odměny za svůj aktivně ofenzivní hokej a dostali se podruhé v zápase do vedení.

V 54. minutě se do velké příležitosti znovu dostal pardubický Antonín Dušek. Centr první formace hostí vyzkoušel pozornost gólmana Jana Lukáše ostrou střelou z kruhu. Olomoucký brankář si však dokázal s nebezpečným projektilem poradit a udržet svůj tým v jednogólovém náskoku. Po Duškově šanci zároveň začaly sílit útočné choutky pardubických, kteří Lukášovu klec ostřelovali ze všech pozici. Kohoutí družina se však dokázala s tlakem vypořádat a odrážela svou defenzivní činností jeden útok za druhým.

Největší domácí gólovou a nevyužitou příležitost neproměnil v čase 57:39 Zbyněk Irgl, který dostal přihrávku od Viléma Buriana přes osu hřiště a před sebou měl jen otevřenou pardubickou svatyni. Olomoucký kanonýr poslal kotouč pouze na zadní mantinel. Kdyby se zkušenému forvardovi podařilo trefit prostor mezi třemi tyčemi Olomouc by už vedla o dvě branky a usnadnila si tak cestu za dalšími třemi body. Pardubice se však už v závěru utkání gólově neprosadily.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Pro nás to bylo těžké utkání, protože Pardubice hrály dobře v obraně, těžko jsme se prosazovali v soubojích. Bylo to i kondičně náročné. Soupeř má sice sérii prohraných duelů, ale tentokrát bojovali hosté až do konce a udělali nám utkání náročným až do samotné koncovky. Třech bodů si tudíž velmi vážíme, protože jsme si je museli horko těžko vybojovat. Co se týče Honzy Knotka, z důvodu jeho indispozice jsme nic neriskovali a raději ho do hry od druhé třetiny neposílali.“

Ladislav Lubina (HC Dynamo Pardubice): „Nebudu říkat, že jsme hráče varovali, že nás čeká těžké utkání, protože těžká jsou pro nás za naší situace už všechna. Do Olomouce jsme přijeli s pozměněnou taktikou a sestavou, když jsme dali příležitost našim juniorům. Je velká škoda, že jsme za stavu 2:1 udělali ve druhé půlce duelu dvě chyby, za které jsme zaplatili góly, a že jsme se nepoprali v závěru o nějaké body. Sice jsme hráli power play, drželi jsme se ve třetině, ale nevyprodukovali jsme střely, které by proletěly až do brány.“