18.8.2010

Dvě skvělé třetiny, pak kolaps. Pardubice nestačily na Petrohrad

BASILEJ — Dlouho drželi hokejisté HC Eaton Pardubice po gólech Steinera a Barteka jednogólové vedení nad týmem SKA Petrohrad, nakonec však v úvodním vystoupení na turnaji Basel Summer Ice Hockey 2010 prohráli. Ruský celek totiž zápas otočil ve třetí třetině třemi čtyřmi vstřelenými brankami v rozmezí necelých čtyř minut.

turnaj, středa 18.8.2010, St. Jakob Arena

Petrohrad

2:5
1:1, 1:0, 0:4
Branky a nahrávky: 18:31 Steiner (Zohorna, Pivko), 21:58 Bartek (Buchtele, Drtina) – 9:24 Afinogenov (Maartensson), 42:51 Jašin (Sušinskij, Čajánek), 43:37 Denisov (Sušinskij), 44:10 Weinhandl (Afinogenov, Denisov), 46:44 Čajánek (Jašin, Sušinskij). Rozhodčí: Koch, Stricker – Küng, Wüst (všichni Švýc.). Vyloučení: 9:9, navíc Koukal (Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 1:1. Diváci: 544. Střely na branku: 32:35. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5. Nejlepší hráči: František Kaberle – Alexej Jašin.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kudělka, Kaberle, Jillson, Kolář II, Mezei, Kočí, Drtina – Kolář I, Koukal, Rákos – Steiner, Zohorna, Pivko – Pineault, Nahodil, Somík – Bartek, Radil, Buchtele – Cetkovský. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.
Petrohrad: Štěpánek – Grebeškov, Zubov, Denisov, Petrov, Pereťjagin, Višněvskij, Gusev, Berdjukov – Sušinskij, Čajánek, Jašin – Afinogenov, Maartensson, Weinhandl – Trubačev, Brylin, Rybin – Panov, Kučerjavenko, Klimenko. Trenéři: Ivano Zanatta, Sergej Čerkes a Michail Mančik.

Pardubice naskočily do svého úvodního vystoupení na turnaji Basel Summer Ice Hockey 2010 se sedmi obránci a třinácti útočníky a respekt ze slavného soupeře nechaly v kabině. Což bylo jedině dobře.

První šance měl Eaton, který v úvodní pětiminutovce se dostával do zajímavých střeleckých příležitostí, z nichž ale ani jedna nebyla stoprocentní. Za ruský celek poprvé vážněji zahrozil Petr Čajánek při petrohradské přesilovce po vyloučení Radila za vysokou hůl.

V této početní převaze se zaskvěl gólman Růžička, jenž chytil tutovku slavnému Alexeji Jašinovi. Toho však pak krosčekoval Jeff Jillson, aby Rusové následnou výhodu pět na tři využili. Puk za Růžičkova záda propasíroval Maxim Afinogenov – 0:1.

Po inkasované brance se Východočeši dostali do pasivity, Petrohrad směle útočil, ale vše řešila konsolidovaná obrana v čele s výborným Růžičkou. Mírný zlom vývojem utkání přinesla Steinerova akce z 15. minuty, po níž se musel potit Štěpánek v brance Petrohradu.

Obrovskou šanci Pardubic měl totiž o chvíli později Lukáš Radil, ten byl sice faulován Denisovem, ale brejkem málem překonal exvítkovického gólmana. Sekání ruského beka ale dokázal dle protokolu domácí celek potrestat. Po střele od modré se totiž nejlépe orientoval Daniel Steiner a dorážkou srovnal na 1:1.

Vstup do druhého dějství se lépe povedl Pardubicím. Martin Bartek v jeho úvodu si najel do střely od mantinelu a ranou švihem propálil Jakuba Štěpánka, který přes hradbu těl před sebou málo viděl – 2:1.

Inkasovaný gól vyburcoval Petrohradské k vyšší aktivitě, které pomáhaly častá vyloučení pardubického mužstva. Celek SKA dusil pardubickou obranu v přesilovkách, žádnou ale nevyužil, přestože měl řadu možností.

Například v čase 25:30 napálil Denisov tyč Růžičkovy klece střelou od modré, aby další šance ruského týmu pochytal pardubický gólman. I Eaton měl zajímavé šance, třeba Cetkovský ve 32. minutě mezi kruhy postrašil Štěpánka, aby jej pak zajímavou střelou ohrozil forvard Kolář.

Závěr druhé dvacetiminutovky byl ve znamení tří spálených šancí v pardubickém podání. Dvakrát se do samostatného úniku dostal Libor Pivko, v obou případech jej vychytal Jakub Štěpánek. Po jeho zákroku smutnil i Radovan Somík, když jej nepřekonal z bezprostřední blízkosti.

Nevyužité šance musely Východočechy pořádně mrzet, neboť Petrohrad v úvodu třetí třetiny zcela ovládl zápas. Nejprve se v čase 42:51 parádní střelou po vyhraném buly trefil Alexej Jašin – 2:2.

O necelou minutu později se trefil Denis Denisov, aby o další chvilku později zvýšil na 4:2 z pohledu Petrohradu Matthias Weinhandl. Skvělé petrohradské představení zakončil v čase 46:44 Petr Čajánek parádním blafákem pod víko – 2:5.

Otřesení Východočeši během necelých čtyř minut čtyřikrát inkasovali a ztratili slibně rozehraný zápas. Petrohrad si utkání v pohodě pohlídal.