2.10.2011
Roman Zajíček, Jan Hrabal

Důležitá výhra za tři body! Pardubice dobyly brněnskou Kajot Arenu

BRNO — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát v utkání 7. kola Tipsport extraligy na ledě Komety Brno 4:1. Východočeši předvedli týmový výkon, ve kterém čněly dva góly Martina Barteka a skvělý Martin Růžička, jenž inkasoval jedinou branku tři minuty před koncem utkání.

Tipsport extraliga, 7. kolo, neděle 2.10.2011, Kajot Arena

Kometa Brno

1:4
0:1, 0:1, 1:2
Branky a nahrávky: 57:08 Jaroslav Svoboda (Zohorna, Jakub Svoboda) – 9:49 Koukal (Starý), 34:15 Bartek (Elkins), 43:30 Bartek (Somík), 53:24 Starý (Nakládal). Rozhodčí: Polák, Trombík – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 9:9, navíc Čermák – Kočí oba 10 minut osobní trest. Využití: 1:2. Diváci: 6772. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 0:4, 1:4. Nejlepší hráči: Roman Erat – Martin Bartek.
Kometa Brno: Hovi (9:49–10:42 Trvaj) – Švrček, Žižka, Bičánek, Kempný, Malec, Valach – Pospíšil, Hruška, Hubáček – Erat, Čermák, Dlouhý – Jakub Svoboda, Holec, Jaroslav Svoboda – Jankovič, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Zdeněk Venera a Lubomír Oslizlo.
Dynamo Pardubice: Růžička – Kolář II, Píša, Kočí, Sičák, Borer, Benák, Nakládal – Starý, Koukal, Kolář I – Somík, Elkins, Bartek – Sim, Kousal, Buchtele – Radil, Rákos, T. Zohorna. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Hokejisté Pardubic toužili po třech zápasech bez plného vítězství získat tři body. To se jim povedlo po zodpovědném výkonu na všech postech.

Pardubice zužitkovaly přesilovku

Utkání začalo velice svižně, oba týmy ukázaly, že budou chtít hrát otevřený hokej a žádného „zanďoura“. Hned v první minutě mohla jít Kometa do vedení, ale nepotrestala Bartekovo vyloučení kotouče mimo hřiště. V šanci byl například Valach, leč gólman Růžička si s jeho ostrou střelou poradil. Následně se tím stejným způsobem prezentoval Čermák, hostující gólman byl znovu připraven. Hosté zahrozili až v deváté minutě, Radovan Somík však trefil pouze boční síť.

Za první dvacetiminutovku padlo hned šest trestů, po třech na obou stranách. Zatímco Kometě se početní výhody vůbec nedařily, Pardubice jednu využily. Jan Starý se rozmýšlel, co provede a najel si od mantinelu až na pravý kruh, odkud otřel svoji ránu švihem o hůl kapitána Petra Koukala, Hovi nemohl na teč nijak dosáhnout. Brněnský brankář sice reklamoval postavení hostujícího hráče v brankovišti, jenže marně – 0:1.

Domácí si příliš šancí nevytvářeli, jedinou výjimku tvořil pouze Leoš Čermák, který se několikrát nebezpečně zjevil před gólmanem Růžičkou. Akce, kterou založil Radek Dlouhý, vypadala nebezpečně. Brněnská osmadvacítka přihrála z rohu kluziště na osamoceného Leoše Čermáka, jenž mohl v oslabení vyrovnat, hostující brankář však scvaknul betony včas.

Hosty držel Martin Růžička, Martin Bartek zvýšil na 2:0

Kometa do druhé třetiny vlétla a hned od úvodu zaměstnávala brankáře Růžičku, který se rozchytal a likvidoval jednu šanci Brna za druhou. Erat nebo Zohorna rychle obkroužili branku, jenže skvělý brankář má vždy i dobře postavené tyče. Poté Pospíšil prolétl útočným pásmem, objel bránu a nahrál Čermákovi, jenže z boku trefil boční konstrukci. Brňané upadali do beznaděje, počet minut, kdy nevstřelili gól, se šrouboval k číslu sto.

Trpělivé Pardubice čekaly na brejky a jeden z nich málem využil Daniel Rákos, jenž si najel až před Hoviho, ten ho nadvakrát vychytal. Jenže varování modrobílým nestačilo a tak přišel z následné akce trest. Krásnou individuální akci předvedl u pravého mantinelu Corey Elkins. Projel kolem tří hráčů Komety a nahodil kotouč na Hoviho. Ten puk vyrazil podél brankové čáry na zcela osamoceného Martina Bartka, jenž neměl s trefením odkryté klece sebemenší problém. Pátá branka pardubického kanonýra v sezoně a stav 0:2.

Jako ledová sprcha zapůsobila na Kometu obdržená branka v síti Hoviho. Navíc mohlo být ještě hůř, to by však Radil musel využít nedůsledné brněnské obrany. Opařená Kometa si již další šanci nepřipsala a mohla být navíc i ráda, že neinkasovala potřetí.

Pardubice drama nepřipustily

Domácí se sice snažili snížit hned na začátku poslední periody, nejprve nebezpečně zahrozil Hubáček s Pospíšilem, ale to bylo ze strany Brna na dlouhé minuty vše. Kometu navíc zmrazila další branka v její síti. Martin Bartek měl až příliš mnoho prostoru k tomu, aby vstřelil svůj druhý v zápase – 0:3.

Brňané mohli vzápětí korigovat, to by ale nemohl být v bráně výborně chytající Růžička. Nepřekonal jej ani Jakub Svoboda, který po sérii kliček nedokázal zasunout kotouč do sítě. V dalších pasážích závěrečné třetiny se hrál hodně neurovnaný hokej, což pochopitelně vyhovovalo hostům.

Kometa značně konsternovaná nepříznivým výsledkem řádně přitvrdila a byla za to potrestána. Za vysokou hůl pykal Valach, za necelou minutu ho poslal zpět na střídačku Jan Starý, jenž se dostal k odraženému kotouči a prakticky do prázdné brány poslal Hovimu čtvrtý pozdrav – 0:4.

Utkání se dohrávalo už ve značně prořídlé Kajot Areně, která možná překvapivě nebyla vyprodána. Kometa se i nadále střelecky trápila a již se zdálo, že se jí nepodaří rozsvítit červené světlo za Martinem Růžičkou. Ten ale přece jen kapituloval. Nejprve orazítkoval Jaroslav Svoboda tyč, o pár chvil později dorazil poskakující kotouč do prázdné brány – 1:4. Kometa konečně vstřelila branku, a to téměř po sto dvaceti minutách, pardubickou radost z tříbodové výhry to ale výrazně nepokazilo.

Zdeněk Venera (HC Kometa Brno): „Dostali jsme lekci v produktivitě. Jedna branka těsně před koncem z jednatřiceti střel je strašně málo. Je to vidět i při přesilovkách, kdy se neprosazujeme. Přitom šancí na skórování bylo dost. My můžeme říci o každém brankáři, který proti nám nastoupí, že je oporou. Nepomohlo ani přeházení na tři útoky. Chybí nám střelecky produktivní první útok. Radim Hruška se půl roku léčil. Věříme, že půjde nyní nahoru.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Rád jsem se vrátil do Brna, kde jsem v minulé sezoně působil. Po utkání se nyní stejně rád vracím s vítězstvím domů. Utkání bylo vyrovnané. O výsledku rozhodly maličkosti. Vyzvedl bych z naší strany výkon brankáře Růžičky a také přesnější koncovku. V Kometě došlo oproti minulé sezoně k velké obměně kádru, proto se nedalo při stanovení taktiky příliš vycházet z mých znalostí brněnských hráčů. Základní stavební kámen naší výhry byl v proměňování gólových příležitostí. Jsem rád, že jsme se zvedli po třech utkáních.“