Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF5, pondělí 18.3.2002, Duhová aréna

Slavia Praha

5:2
1:0, 4:2, 0:0
Branky a nahrávky: 4:21 M. Sýkora (Pospíšil), 24:21 Janecký (M. Sýkora, Pospíšil), 24:55 M. Sýkora (Lubina), 34:00 Lubina (Kudrna), 39:48 J. Kudrna (Blažek) – 21:58 Martínek (Kadlec), 25:40 Šaffer (Snopek, Steiner). Rozhodčí: Rejthar, Haškovec – Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 14:12, navíc Rolinek – Sup do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 9140. Střely na branku: 36:27. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2. Stav série: 2:3.
Dynamo Pardubice: Salfický – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch (50. Novotný), Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Průcha – Kudrna, Blažek, Lubina – Rolinek (53. Tvrdík), Pospíšil, Procházka.
Slavia Praha: Málek (41. Hronek) – Kadlec, Hejda, Klobouček, Snopek, Štefanka, Martínek, od 41. navíc Chatrnúch – Branda, Beránek, Antoš – Ujčík, Štraub, Tomica – Šaffer, Steiner, Sup (53. Jaroš) – Matějovský, Hübl, Míka.

Hokejisté Pardubic porazili v pátém čtvrtfinálovém utkání play off extraligy Slavii 5:2 a snížili tak vedení Pražanů v sérii hrané na čtyři vítězství na 2:3. Druhou šanci zajistit si postup do semifinále budou mít slávisté ve středu na domácím ledě.

Na hře domácích bylo od počátku znát, že dnes musí zvítězit. Hned od úvodní buly zatlačili Slavii do defenzívy a již ve druhé minutě se mohli dostat do vedení, Procházka však nezamířil přesně. K úvodnímu gólu pomohl Východočechům faulem Štefanka, neboť následující přesilovou hru využil přesnou střelou od modré Michal Sýkora. Pardubice podpořeny vedením nadále útočily a Málek si na nedostatek práce nemohl stěžovat.

Jeho protějšek Salfický poprvé zpozorněl až v šesté minutě, Beránkovi ale střela ideálně nesedla. Kapitán hostí byl blízko k vyrovnání i o několik sekund později, zaváhání Dubna však nevyužil. Slávisté o sobě dali vědět v početních výhodách, při druhé z nich ale trenéru Růžičkovi zatrnulo, když Ujčík netrefil přesně puk při rozehrávce, a ten se zastavil až o levou tyčku Málkovy branky. Přestože měly opticky více ze hry Pardubice, šance si vytvářela Slavia. Odvážný průnik Supa zastavil v poslední chvíli faulem Duben, početní výhody se ale hostům nedařily.

Co se hostům nepovedlo v závěru první třetiny, zvládli v úvodu druhé. Na trestnou lavici šli v rychlém sledu Michal Sýkora s Pospíšilem a Martínkovi stačilo jen osmnáct vteřin, než toho využil. Vzápětí mohli přidat gól Štraub a Beránek, ale Salfický první šanci zlikvidoval skokem a poté mu pomohla tyč. K trháku nasadili domácí ve 25. minutě, kdy v rozmezí 34 sekund vstřelili dvě branky. Slávista Šaffer sice díky důrazu snížil, ale k obratu se mu zavelet nepodařilo. Lubina nadvakrát přidal čtvrtou branku a dvanáct sekund před druhou sirénou definitivně zlomil hosty Kudrna v přesilovce.

V brance hostí se poté objevil junior Hronek a na obou týmech bylo vidět, že jsou si vědomy, že je duel rozhodnut. Na ledě přibývalo pouze množství faulů a drobných šarvátek. Po střetu s Martínkem musel opustit led na nosítkách domácí bek Mudroch, branka už ale nepadla.

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Trochu jsme kalkulovali s tím, že Slavia nezačne takovým náporem jako dvakrát doma. Věděli jsme, o co nám jde, a chtěli jsme dát na začátku gól, což se nám podařilo. Hráči se uklidnili. Krizový moment byl, když hosté dali na 1:1 a poté jsme jim dovolili jít do dvou šancí. Pak jsme ale dali branku a mužstvo si začalo věřit. Před středečním zápasem máme zraněné tři klíčové hráče, což byl důsledek průběhu utkání. Mudroch má něco s kolenem, Janecký má pochroumaná nebo zlomená žebra a Petr Sýkora má naraženou kyčel. Uvidíme, jestli budou moci hrát.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „V začátku to bylo opět vyrovnané utkání. Měli jsme i šance, které jsme ale nedali. V takhle těžkém utkání, navíc venku, se musejí proměňovat. Mohli jsme ho brankami zdramatizovat, ale nepodařilo se. Druhým důvodem, proč jsme prohráli, bylo, že jsme neproměňovali přesilovky. Využili jsme jen pět na tři.“