Český Telecom extraliga ledního hokeje, 25. kolo, pátek 23.11.2001, Zimní stadion Litvínov

5:4
1:1, 1:3, 3:0
Branky a nahrávky: 0:22 Klíma (Oliverius, Rousek), 28:06 Klíma (Kubinčák), 42:38 Oliverius (Kubinčák, Klíma), 54. Klíma (Oliverius, Kubinčák), 57. Riečičiar (Lezo, Kotrla) – 16:48 Lubina (Mudroch, Blažek), 22:17 M. Sýkora (Lubina), 32:56 S. Procházka (Pospíšil), 36:07 Průcha (Janecký). Rozhodčí: Nečas – Bláha, Šatava. Vyloučení: 7:5, navíc S. Procházka a Blažek (oba Pardubice) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 2200. Střely na branku: 34:42. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4.
Litvínov: Pinc – Poživil, M. Nosek, Kuntoš, Kroupa, Gýna, Pospíšil, od 41. navíc Liška, Macholda – Klíma, Oliverius, Kubinčák – Jíra, Filip, Gombár – Riečičiar, Lezo, Kotrla – L. Havel, Rousek, Zdráhal.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Vyhlídal, Novotný, Sýkora, Mudroch, Duben, Malinský – Průcha, Janecký, Mikeska – Kudrna, Blažek, Lubina – Rolinek, Pospíšil, S. Procházka – od 45. navíc Vítek.

Tři branky nasázeli hráči Litvínova favorizovanému týmu Pardubic v průběhu poslední třetiny a dokonale otočili vývoj zápasu. K výhře přispěl čtyřmi góly litvínovský první útok a vítěz Stanleyova poháru Klíma se blýskl hattrickem. Domácí tým se tak po sedmi prohrách konečně dočkal vítězství.

Souboj na severu Čech začal překvapivě. Po vhazování u domácí branky se dostal po ose Oliverius – Rousek puk ke Klímovi a ten tvrdou ranou z poloviny kluziště překvapil brankáře Svobodu. Přitom z utkání uplynulo teprve 22 sekund. Pardubice pak hru zpřesnily, a když hrály druhou přesilovku, skóre srovnaly zásluhou Lubiny.

Ve druhé části hry stačilo hostům jen sedm sekund k tomu, aby využili početní výhody a šli do vedení. Spravili si trochu chuť poté, co jim předtím neuznal rozhodčí Nečas branku po dohodě s videorozhodčím. Puk měl totiž brankář Pinc pod svými betony. Litvínovským pak svitla naděje, když Klíma svým druhým gólem vyrovnal na 2:2, ale za čtyři minuty hosté opět vedli, když Procházka našel ve shluku skulinu nad Pincovým ramenem. Gólovou přestřelku hostujícího celku zakončil ve 37. minutě Průcha po nezištné přihrávce Janeckého.

Závěrečná třetina však přinesla do hry zásadní obrat. Domácí zvýšili bojovnost, a když se jim začala dařit i střelba, tak se zrodilo překvapení. Hosté zaplatili za profesorskou hru a třikrát inkasovali. Poslední pokus učinily Pardubice minutu a čtrnáct sekund před koncem zápasu, když odvolaly brankáře Svobodu, vyrovnat se jim již nepodařilo. Naopak Gombárova střela jen těsně minula prázdnou branku hostí.

Viktor Lukeš (HC Chemopetrol Litvínov): „Vyplatila se nám bojovnost, i když po našich individuálních chybách šli hosté v průběhu utkání do dvoubrankového vedení. Závěrečná třetina se nám však vydařila hlavně střelecky.“

Josef Paleček (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Po výkonu, jaký jsme předvedli, si domácí vítězství zasloužili. První gól brankáře Svobodu natolik znervóznil, že nebyl takovou oporou jako v jiných zápasech. Vítězství Litvínova bylo tedy naprosto zasloužené.“