Český Telecom extraliga ledního hokeje, 20. kolo, úterý 30.10.2001, Víceúčelová sportovní hala

Havířov

4:1
2:0, 1:0, 1:1
Branky a nahrávky: 2:29 Eiselt (Bacul, Pohorelec), 7:44 Kropáč (Vala), 21:11 Zdráhal (Rousek), 48:16 P. Pavlas – 52:50 Blažek (Mudroch). Rozhodčí: Haber – Hauser, Sichrovský. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 2010. Střely na branku: 29:39. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Havířov: Cagaš – Javín, D. Kysela, P. Pavlas, Rimmel, Michael Procházka, Černošek – Pohorelec, Bacul, Eiselt – Kropáč, Vala, Korhoň – Zdráhal, R. Procházka, Rousek.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Vyhlídal, Pácal, M. Sýkora, Mudroch, Duben, Malinský, od 51. navíc Čáslava – Tvrdík, Janecký, Mikeska – J. Kudrna, Blažek, Lubina – Rolinek, D. Pospíšil, S. Procházka – od 51. navíc Koukal, Průcha, Vak.

Mátožný výkon stál za nečekanou porážkou hokejistů vedoucích Pardubic na ledě dvanáctého Havířova ve 20. kole extraligy. Outsider byl po celý zápas aktivnější a výraznou měrou k jeho triumfu přispěly i obě nové tváře v sestavě – Václav Eiselt gólem a Martin Rousek asistencí.

Blahodárný vliv obou čerstvých posil Femaxu na hru Havířova byl nesporný. Pardubice jako by v úvodních minutách neexistovaly a chvílemi jen bezradně přihlížely, jak si soupeř při obléhání jejich svaytně hledá nejvýhodnější palebné pozice. Eiseltovi stačila dvě střídání, aby se premiérově zapsal do listiny havířovských střelců – ve třetí minutě si v rohu kluziště narazil puk s Baculem, bleskově vyjel před branku a šikovně puk bekhendem zasunul za překvapeného Svobodu.

S vydařeným nástupem snaha Havířova ještě zesílila. Hosté nestačili bruslařsky a za pasivitu brzy pykali podruhé. Sýkorův prohřešek potrestal už po šestnácti vteřinách přesilové hry Kropáč, když se po vhazování obratně prosmýkl mezi pardubickými zadáky a švihem našel skulinu mezi Svobodovými betony.

Teprve v závěru první části se začali osmělovat i hosté, ale do šancí se probíjeli obtížně. V 16. minutě mohli naopak znovu inkasovat, jenže Eiseltově teči scházely centimetry.

Scénář utkání se příliš nezměnil ani ve druhé části. Zdráhal už ve 22. minutě do sítě se štěstím doklepl odražený puk po individuálním průniku Rouskově a třetí gól jen umocnil pohodu v havířovských řadách. Až v polovině zápasu začaly Pardubice čelit domácí ofenzívě větším důrazem v osobních soubojích, zvýšily frekvenci střelby a alespoň opticky srovnaly krok. Rolinek trefil z úhlu tyčku, ve větším ohrožení byl přesto dále hostující gólman Svoboda. Havířov však nedotáhl několik nadějných brejků.

Tempo hry hosté diktovali jen pár minut v úvodu třetího dějství, konec jejich nadějí však znamenala hrubka obránce Sýkory, který při pokusu o kličku ztratil puk na útočné modré čáře, a Pavlas po rychlém protiútoku po ledě prostřelil Svobodu počtvrté. Vítězové dohráli zápas ve velkém stylu a bez obvyklých obav o výsledek. Smůlu měl jen gólman Cagaš, který v den svých 38. narozenin přišel po Blažkově teči sedm minut před koncem o první letošní nulu.

František Výborný (HC Femax Havířov): „Hráči důsledně plnili předzápasové pokyny. Vyvarovali jsme se propadů jako v předchozích utkáních a to přineslo své ovoce. Věřím, že nám taková forma vydrží co nejdéle. Hodně nám pomohl rychlý Eiseltův gól. Eiselt společně s Rouskem výborně zapadl do týmu a oba by měli být velkými posilami. Jsem přesvědčen, že s jejich pomocí se ještě zvedneme.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Začali jsme špatně a nechytili úvod zápasu. Málo jsme bruslili a nebyli důrazní. Zlepšili jsme se až za stavu 0:3, jenže to už bylo pozdě. A když jsme se propracovali do šancí, naráželi jsme na výborného gólmana Cagaše.“