F3, středa 9.4.2003 od 17:00 hodin, Finálová hala Pražské energetiky
Slavia Praha

4 p

Třetiny: 1:2, 2:0, 1:2 – 1:0.
Branky a nahrávky: 6:21 Posmyk (Duda, Antoš), 23:26 Hejda (Beránek, Sailer), 35:44 Duda (Beránek), 45:42 Hejda (Posmyk), 66:11 Kolařík (Beránek, Kadlec) – 15:12 Mudroch (Kropáč), 17:57 Kropáč (Mudroch), 42:12 Pištek, 49:15 Duben (P. Sýkora). Rozhodčí: Husička, Kolísek – Cambal, Umzeitig. Vyloučení: 5:9. Využití: 1:0. Diváci: 5000 (vyprodáno). Střely na branku: 50:40. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 5:4. Stav série: 2:1.
Slavia Praha: Málek – Posmyk, Hejda, J. Novák, Kolařík, Kadlec, Graňák – Šaffer, Beránek, Sup – Duda, Krátoška, Sailer – Hruška, Fadrný, Antoš – Jaroš, Kopecký, Dlouhý – Z. Novák.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Mudroch, Zábranský, Čáslava, Pácal, Novotný, Duben – Kudrna, Blažek (38. Pospíšil), Lubina – P. Sýkora, Divíšek, Tvrdík – Kropáč, Mikeska, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha.

Branka Pavla Kolaříka v sedmé minutě prodloužení rozhodla o výhře hokejistů pražské Slavie ve třetím finále play off extraligy nad Pardubicemi 5:4. Domácí se díky dnešnímu úspěchu ujali v sérii hrané na čtyři vítězství vedení 2:1.

Hosté se v Edenu představili bez svého kapitána Janeckého, jehož úlohu v obraně převzal čistokrevný bek Zábranský. Slavisté hned od první buly plnili svůj slib, hráli důrazně do těla a často stříleli. Zatlačili tak Východočechy do obrany a vytvořili si tlak. Výsledkem toho byl Pácalův faul a první přesilová hra, kterou využil Posmyk po přesné Dudově přihrávce zpoza branky.

Jediným pardubickým hráčem, který se výrazněji snažil hrát dopředu, byl veterán Lubina. Jeho pokusy však končily u připraveného Málka. V závěru první části hosté přesto domácí dokonale zaskočili. Nejprve váhající Mudroch prostřelil shluk před sebou a vyrovnal a vedení na stranu vítěze základní části strhl Kropáč, jenž využil špatného střídání Slavie. Přesnou přihrávkou jej našel opět Mudroch.

Odskočit na dva góly mohl svému týmu pomoci slavistický odchovanec Divíšek, ale v prvních vteřinách druhé části ve stejné situaci jako Kropáč neuspěl. Slávisté byli i nadále aktivnější a to se jim vyplatilo. Při hře čtyř proti čtyřem se opět prosadil Hejda a bylo vyrovnáno. Při oboustranném vyloučení se Slavia prosadila již potřetí v sérii. Vzápětí se Duda již radoval z branky, ale brankář Svoboda stihl puk zastavit včas. Dudova chvíle nicméně brzy přišla.

Domácí rebel se stal ústřední postavou příštích minut. Nejenže se nechal třikrát vyloučit, ale zajistil svému týmu vedení. Jeho nahozený puk z nulového úhlu se totiž odrazil od Svobodových bruslí za brankovou čáru. Jedinečnou šanci vyrovnat měly Pardubice mezi 37. a 40. minutou při přesilovce, 21 vteřin dokonce při dvojnásobné. Málka ale nepřelstili.

Co se Pardubicím nepovedlo v nestejném počtu hráčů na ledě, zvládl Pištek ve 43. minutě v plném počtu. To už domácí, kteří točili pouze pět beků, hráli bez zraněných Krátošky a Supa, pro něhož pravděpodobně skončila sezona. Kouč Růžička tak na led mohl posílat pouze tři formace. S neplánovanou absencí se museli vyrovnat i Východočeši, kterým chyběl Blažek. Oba celky ale i nadále pokračovaly ve fyzicky náročném stylu a přetahování o výsledek.

Na Hejdovu branku, „tradičně“ vstřelenou ve čtyřech hráčích na každé straně, totiž odpověděl z trestné lavice se vracející Duben. Třetí zápas série tak směřoval k dramatu v prodloužení, na které i přes snahu obou mužstev nakonec došlo. V nastaveném čase mohli rozhodnout Kudrna i Blažek, ale ujala se až Kolaříkova střela od modré, kterou Svoboda kvůli stínícímu Kopeckému neviděl.

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): „Bylo to vydřené vítězství, které jsme si zasloužili. Věříme, že všichni zranění budou ve čtvrtek hrát. Michal Sup má lehounce pohmožděné koleno, David Hruška zápěstí a co se týče Aleše Krátošky, který měl hnuté rameno, tak i on by měl nastoupit. Byl na vyšetření v nemocnici a nemělo by to být nic vážného.“

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím si, že jsme viděli vyrovnaný a hodně dramatický zápas, který vyhrálo šťastnější mužstvo, i když jsme rozhodující gól dostali po naší chybě. Ty však dělali i domácí, ale my jsme nedokázali branku dát. Inkasované góly ve čtyřech jsou dílem naší nekoncentrovanosti. Kluci se při hře tolik nesoustředí a z toho to pak vyplývá. Jak to bude vypadat s Blažkem, uvidíme, až se vrátí z nemocnice. Je u něj podezření na otřes mozku a stěžoval si, že nemůže hýbat krkem. Janecký měl střevní virózu, proto dnes nenastoupil.“

Vzájemné zápasy 2002/2003
27.9.02 Slavia Praha – Dynamo Pardubice 5:0