Český Telecom extraliga ledního hokeje, F1, sobota 5.4.2003, Duhová aréna

Slavia Praha

1:0
1:0, 0:0, 0:0
Branka a nahrávky: 11:23 Mudroch (Kropáč, Mikeska). Rozhodčí: Turčan, Havlík – Český, Kostka. Vyloučení: 9:6. Bez využití. Diváci: 9300 (vyprodáno). Střely na branku: 41:38. Průběh utkání: 1:0. Stav série: 1:0.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Novotný, Duben, Janecký, Čáslava, Pácal, Mudroch – Kropáč, Mikeska, Pištek – P. Sýkora, Divíšek, Pospíšil – Kudrna, Blažek, Lubina – Kolář, Koukal, Průcha – od 50. navíc Tvrdík.
Slavia Praha: Málek – Kadlec, Graňák, J. Novák, Kolařík, Posmyk, Hejda – Hruška, Beránek, Sup – Duda, Krátoška, Tomica – Jaroš, Kopecký, Z. Novák – Sailer, Fadrný, Antoš – Šaffer.

Jediná branka obránce Petra Mudrocha rozhodla o vítězství Pardubic nad Slavií 1:0 v úvodním finálovém utkání hokejové extraligy. Brankář Adam Svoboda potřeboval k čistému kontu 38 úspěšných zákroků. V závěru první třetiny ho sice překonal Josef Beránek, ale skóroval do posunuté branky a sudí již uznaný gól po přestávce odvolali. Druhý duel série na čtyři vítězné zápasy se hraje v neděli od 17.00 hodin.

Pardubičtí se museli stále obejít bez zraněných obránců Michala Sýkory a Zábranského. Slavii vedle beka Kučery, který je po operaci kolena, chyběl nemocný útočník Dlouhý. Domácí měli v úvodní třetině více ze hry a dostávali Pražany pod tlak. Málek chytil pokusy Lubiny a Průchy, v páté minutě měli hosté štěstí, když po Blažkově akci přestřelil Lubina ležícího slávistického gólmana i branku. Svoboda v úvodní třetině musel řešit situaci před dotírajícím Šafferem.

Poté využil Čáslava clony před Málkem, ale slávistická opora jeho ránu vykopla betonem. Ve 12. minutě už Pardubičtí získali vedení. Na tečovanou Mudrochovu střelu od modré čáry neměl Málek nárok. Slávistický trenér Vladimír Růžička udělal změny v sestavě a dal dohromady opět útok Duda, Beránek, Sup. Tvrdost soupeře pak poznal hostující Posmyk, ale vteřinu před koncem první části se slávisté radovali. Před Svobodou se objevili osamocení Duda s Beránek, který dorazil puk do posunuté branky.

Sudí Turčan po poradě s videorozhodčím nejdříve ukázal do středového kruhu na znamení, že branka platí. Po přestávce však rozhodčí své rozhodnutí odvolali a domácí vstoupili do druhé části s jednobrankovým vedením. Zatímco první dvacetiminutovka se obešla bez vyloučení, ve druhé jich bylo k vidění sedm. Jenže oběma mužstvům se hra v početní převaze nedařila. Pražané dokonce měli 33 sekund výhodu dvou mužů v poli, ale proti důrazné pardubické defenzivě se těžko prosazovali.

Až na začátku třetí části se dostal v přesilovce před Svobodu Sup, ale neuspěl. Na druhé straně zase chtěl překvapit Málka Blažek. Pardubičtí uzamkli Slavii v jejím obranném pásmu při hře čtyř proti třem, ale paradoxně mohli inkasovat. Únik beka Kolaříka však Svoboda kryl.

Dramatické okamžiky přišly v závěru. Nejdříve putoval v 59. minutě na trestnou lavici za seknutí do hostujícího brankáře Lubina. Slavia začala hrát 55 vteřin před koncem power play, v níž po souboji Divíška s Kadlecem mířil na opuštěnou branku Petr Sýkora. Zákrok Divíška na slávistického beka byl však posouzen jako nedovolený a svěřenci Miloše Říhy dohrávali po úklidu plochy ve třech. Těsný náskok již udrželi.

Jiří Seidl (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Vyšla nám perfektně první třetina, hlavně úvodních deset minut. Ve druhé části jsme se trochu přizpůsobili soupeři a hra byla neurovnaná i dost vyloučených. Ve třetí třetině jsme se vrátili ke hře z úvodu zápasu a soupeře jsme nepustili do žádného tlaku ani šancí. Jediné příležitosti si slávisté vytvořili při přesilovkách pěti proti třem.“

Ondřej Weissmann (HC Slavia Praha): „Viděli jsme zajímavé a vcelku vyrovnané utkání. My jsme byli ze začátku pasivnější a dostali jsme branku prakticky ze standardní situace. Pak už bylo šancí na obou stranách málo, i když my jsme šli ve třech sami na branku. Pokud nedáme venku gól, nemůžeme vyhrát. Důvodem nevyužitých přesilovek pěti proti třem byla přemíra snahy. Měli jsme si spíše počkat, přihrát. To se ale stává, příště to snad bude lepší.“