20.10.2007
Jan Hrabal, Petr Novák

„Domácí čtvrtina“ Moelleru začíná duelem s karlovarskou Energií

První extraligová čtvrtina je minulostí. Pro fanoušky pardubického hokeje není radostný pohled na tabulku, ve které Východočeši okupují předposlední příčku. Dnes navíc čeká na Moeller v rámci 14. kola O2 extraligy velmi těžký soupeř: HC Energie Karlovy, která první vzájemný zápas vyhrála vysoko 7:2 a předevčírem urvala dva body v Českých Budějovicích. Zápas začíná dnes v 17.00 hodin v pardubické ČEZ Areně.

» Statistický předzápasový souhrn (PDF, 74 stran, 0,98 MB)

Otázky před zápasem
  • Zaberou Pardubice proti letošní extraligové štice?
  • Zlepší Moeller svůj herní projev oproti posledním zápasům?
  • Bude utkání bohaté na góly?
  • Dorazí do ČEZ Areny více než 9000 diváků?

Adolf Novák
Adolf Novák se narodil 23. října 1932, nemalou měrou se zasloužil o vybojování 1. ligy ledního hokeje pro Pardubice v sezoně 1950/1951. V dresu Pardubic nastupoval až do roku 1957 ve 121 utkáních. Dnes žije v Ústí nad Orlicí. K významnému životnímu jubileu 75 let přeje Adolfu Novákovi celá hokejová veřejnost hodně životní pohody.

——› Memory Program: Adolf Novák
Pardubice nejsou vůbec v jednoduché situaci. V první čtvrtině nasbíraly pouhých 8 bodů. Návrat domů se jim také nepovedl, v úterý podlehly Zlínu. A předevčírem vedly 1:0 a 2:1 na kladenském ledě, ale nakonec odešly poraženy 2:3 v prodloužení.

„Zápas jsme začali velmi dobře, hráli jsme aktivně, výborně jsme si hlídali střední pásmo. V závěru první třetiny jsme ale od toho ustoupili, druhá dvacetiminutovka tomu také odpovídala, domácí nás dostali pod tlak, my jsme pak ve třetím dějství začali hrát zase to, co na začátku první třetiny,“ vrátil se k předvčerejšímu duelu pardubický kouč Miloš Říha.

Po většinu zápasu si Moeller držel jednobrankové vedení, ale definitivně o něj přišel v 50. minutě, kdy Martin Procházka vyrovnal na 2:2 při kladenské přesilovce pět na tři. „Potom jsme měli přesilovku čtyři na tři, kterou jsme trestuhodně nevyužili. V prodloužení jsme měli přesilovou hru čtyři na tři, kdy jsme mohli zápas rozhodnout na svou stranu, ale vyloučením jsme se dostali do tří na tři a Kladno ztrestalo naší hrubou chybu,“ litoval prohry trenér HC Moeller Pardubice.

Miloš Říha přiznal, že v závěru utkání měli domácí více šancí ke skórování. „Kladno se skrze přesilové hry dostalo do tempa a do hry. Z hráčů, kteří bránili, nevím, zda neměli tolik sil, aby se uklidnili a rozhodli zápas. Vteřinu před koncem jsme ale měli obrovskou šanci zvrátit mač na svou stranu, ale Peter Pucher bohužel netrefil poloodkrytou bránu,“ doplnil ke kladenskému zápasu šéf pardubické střídačky.

Alespoň jedno pozitivum našel v tomto duelu: začíná dobře fungovat druhá pardubická formace, s ní si rozumí obranná dvojice Jan Snopek – David Havíř. „S nimi hráli již v přípravě, tam je důležité, aby nám takto hrály alespoň dvě pětky, ne pouze jedna, aby se ostatní k nim střelecky přidali,“ podotkl Miloš Říha.

Dnes čeká na pardubické hokejisty soupeř z opačného pólu tabulky: Karlovy Vary, které dokázaly vyhrát v Českých Budějovicích! „Karlovy Vary to zavřou, ony hrají nepříjemný důsledný hokej, něco jako Zlín. Využívají rychlých protiútoků, hrají naprosto jednoduše, na to si musíme dát pozor,“ řekl směrem k dnešnímu protivníkovi.

Podle Miloše Říhy bude nesmírně důležité, aby se pardubičtí hokejisté více tlačili dopředu a dostali hráče hostujícího mužstva pod tlak „Musíme jít víc do útoku, častěji střílet a více chodit do předbrankového prostoru i pro fauly. Musíme proměňovat šance, které si vytvoříme,“ dodal pardubický trenér Miloš Říha, který nepočítá se změnami v sestavě HC Moeller Pardubice pro toto utkání.

Energie sehrála velmi zajímavý zápas v Českých Budějovicích. Předevčírem padlo ve vyprodané Budvar aréně celkem deset branek v základní hrací době, ale vítěze duelu o čelo tabulky šedesát minut nerozluštilo. Hostující celek urval druhý bod až v samostatných nájezdech, kdy rozhodující trefu za záda Romana Turka přidal Vítězslav Bílek. Ten popravil Pardubice i v prvním vzájemném duelu v této sezoně, kdy Karlovy Vary doma vyhrály 7:2, což je nejvyšší pardubická porážka ve vzájemné historii.

„Zápas byl hodně divoký, na takové zvraty nejsme zvyklí. Diváci museli být spokojeni, ale pro nás trenéry to byla muka. Domácí začali aktivně, ale my jsme paradoxně dvakrát skórovali, ve druhé třetině soupeř potrestal naše chyby. Do závěru jsme šli s tím, že nemáme co ztratit a Jihočeši jakoby přestali hrát. Remíza byla spravedlivá, v nájezdech jsme měli víc štěstí,“ řekl po zápase v Českých Budějovicích karlovarský trenér Zdeněk Venera.

Zápas v této sezoně

1. kolo, pátek 14. září 2007:
HC ENERGIE KARLOVY VARY – HC MOELLER PARDUBICE 7:2 (3:2, 2:0, 2:0).
Branky a nahrávky:
3:36 Duben (Kristek), 13:24 Procházka (Pech), 16:25 Kristek (Melenovský), 23:52 Bílek (Kraft), 32:10 Pech (Hanzlík), 54:40 Bílek (Kraft), 59:24 Bílek (Řezníček) – 1:20 Sýkora (Hlinka), 15:12 Sýkora. Rozhodčí: Šindler – Pešek, Šátava. Vyloučení: 8:12. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3420. Střely na branku: 37:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 7:2.
HC Energie Karlovy Vary: Mensator – Dobroň, Mudroch, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Hanzlík, Ustrnul – Košťál, Skuhravý, Kumstát – Bílek, Kraft, Skladaný – Hluchý, Melenovský, Kristek – Procházka, Pech, Zucker. Trenéři: Zdeněk Venera, Václav Baďouček a Pavel Kněžický.
HC Moeller Pardubice: Hylák (23:52 Koutský) – Píša, Kolář II, Richter, Havíř, Snopek, M. Šeda, Posmyk, Linhart – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Andrašovský, Pivko, Somík – Tvrdík, Blažek, Ondřej – Cetkovský, Pucher, Koukal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.