13.01.2008
(HoH)

Vzestup a obrat? Pardubice je mohou potvrdit dnes se Znojmem

PARDUBICE — Poprvé v sezoně, sice dvakrát po samostatných nájezdech, dokázali hokejisté HC Moeller Pardubice zvítězit třikrát po sobě. Nejprve doma porazili Ústí nad Labem a Kladno, předevčírem přivezli dva velecenné body z Karlových Varů. Ztráta na desáté místo je zřejmá, v žádném případě ale není nezdolatelná. Moeller v tomto ohledu hraje dnes od 17.00 hodin velmi důležité utkání se Znojmem, které právě desátou pozici s šestibodovým náskokem na Moeller okupuje. Pardubice mají ještě výhodu dvou dohrávek, na ledě Liberce (tuto středu) a Slavie Praha (v neděli 27. ledna).

» Statistický předzápasový souhrn (PDF, 57 stran, 1,24 MB)

Otázky před zápasem
  • Moeller prvně vyhrál třikrát po sobě. Povede se mu dnes rozšířit tuto bilanci?
  • Pobaví fanoušky čistý hokejový střet, jaký předvedl Jakub Nakládal proti Liboru Ustrnulovi v Karlových Varech?
  • Dorazí do ČEZ Areny více než 8000 diváků?

Horymír Sekera
Hokejový obránce Horymír Sekera se narodil 16. dubna 1927 ve Velké Bučině u Kladna, začínal s hokejem v AFK Velvary. Jeho cesta do Dynama Pardubice byla složitá. Pardubický dres s číslem 7 nosil od roku 1956 a sehrál 319 utkání. Pak se dal od roku 1963 na trenérskou dráhu. První úspěchy nedaly na sebe dlouho čekat. Po juniorských přišli i sezony seniorské. S Josefem Novákem v soutěžním ročníku 1972/1973 přivedl mužstvo Tesly Pardubice k historickému prvnímu titulu mistra ligy. Úspěch si pak zopakoval po návratu z Karviné a Litvínova s Karlem Fraňkem v roce 1987. Stal se i reprezentačním trenérem ČSSR do šestnácti let a byl znám tím, že měl čich na mladé talenty. K hokeji přivedl svého syna Horymíra, mistra ligy 1972/1973, dnes trenéra v Německu i své vnuky.

——› Memory program: Horymír Sekera
Pardubičtí hokejisté sice v pátek potřetí v řadě vyhráli, stále však musejí dohánět ztrátu na desáté místo. Vyhrané utkání v Karlových Varech může být pro hráče Moelleru vítaným povzbuzením do další práce.

„První třetinu jsme odehráli velmi dobře takticky, kde i následující dvacetiminutovka do 10. minuty byla velmi kvalitní. Tam jsme vstřelili dvě branky, vedli jsme 3:1. Bohužel jsme v závěru druhé třetiny udělali taktické chyby u nás v obranném pásmu, kdy dva hráči šli na jednoho a pak nám tam zůstala díra a soupeř nás ztrestal,“ ohlédl se za předvčerejším duelem pardubický trenér Jiří Šejba.

„Těsně před koncem druhé třetiny jsme inkasovali ještě jeden gól. Ve třetí třetině jsme hráli velmi dobře, dostali jsme se do šancí. Vytvořili jsme si tlak a srovnali jsme na 4:4. V prodloužení jsme hráli v závěru v oslabení, ale i to jsme odehráli velmi kvalitně, všechno je podtržené výborným výkonem Jána Lašáka. Ten velmi dobře chytal včetně penalt, v tomto směrem je náš základní stavební kámen,“ pokračoval pardubický kouč.

Pardubice však mohly získat body tři. V průběhu druhé třetiny vedly 3:1. Jenže o náskok ještě v téže herní části přišly. Moeller ale zase dokázal srovnat jednogólovou ztrátu ve třetí dvacetiminutovce.

„Dva body z Karlových Varů je úspěch. Odtamtud se moc zisky nevozí a je dobře, že jsme je porazili na penalty, protože oni mají také velmi dobrou bilanci, vyhráli osmkrát na nájezdy v sezoně,“ řekl Jiří Šejba. Pardubičtí mají bilanci ještě luxusnější: šest výher na samostatné nájezdy a žádnou porážku.

Na poslední duel ale potřebují hokejové Pardubice navázat. Dnes od 17.00 hodin hrají se Znojmem. S ním mají v této sezoně zápornou bilanci: ve Znojmě dvakrát Moeller prohrál o gól, doma naopak kraloval v poměru 7:0.

„Hra, kterou chceme po hráčích, jim přináší pohodu a je to pak vidět. Kluci nejsou potom tak křečovití, nezmatkují tolik a lépe čtou hru. To bychom měli potvrdit v dalších utkáních,“ tvrdí Jiří Šejba směrem k nejbližším testům pardubické připravenosti.

Podle něj se už nesmí stát to, co ve druhé třetině v Karlových Varech, kdy Energie třemi góly otočila vývoj utkání. „Přestali jsme přistupovat k protihráčům. Byli jsme statičtí, situace jsme špatně četli a vyhodnocovali. Dva hráči šli na jednoho, pak jsme to příliš otevřeli,“ prohlásil Jiří Šejba.

Nálada v kabině Moelleru je přesto pozitivnější a důvodem tomu jsou zlepšené výsledky z poslední doby. Na to je ale třeba navázat, chtějí-li Východočeši nadále sbírat body v honbě za účastí ve vyřazovacích bojích po skončení základní části.

„Na mužstvu je vidět, že žije na střídačce, jako celek spolupracuje vedomě na založení útoku, na obraně. To je posun dopředu, který musíme potvrzovat,“ doplnil Jiří Šejba. K takovému faktu přispívají i různé „drobnosti“, třeba právě v minulém zápase obránce Jakub Nakládal (20 let, 187 cm, 83 kg) čistým hitem „sestřelil“ karlovarského golema Libora Ustrnula (25 let, 197 cm, 112 kg). To pak střídačka také ocení a povzbudí ji. Tento povedený střet pardubického mladíka si můžete prohlédnout na serveru hokejživě.cz.

Znojemští Orli se, stejně jako Pardubice, chtějí prokousat do elitní desítky. Nad svým dnešním soupeřem mají náskok šesti bodů. V posledním utkání ale Jihomoravané nestačili doma na Litvínov, kterému podlehli 2:3 po samostatných nájezdech.

Do tohoto zápasu zasáhla i nejvýraznější postava Orlů – útočník Jiří Dopita, který dříve oblékal také pardubický dres. Vůdčího centra však v poslední době trápí koleno.

„Ne, strach jsem neměl. I když ideální to není a chrupavka není v pořádku. Trochu to píchá. Ale důležité je, že mám vazy v pořádku. Chci to teď dva zápasy zkusit,“ řekl pro MF DNES po úterním domácím zápase s Třincem, který Znojmo porazilo 6:0.

Zápasy v této sezoně

2. kolo, neděle 16. září 2007:
HC ZNOJEMŠTÍ ORLI – HC MOELLER PARDUBICE 4:3 (0:2, 2:1, 2:0).
Branky a nahrávky:
21:12 Růžička (Plášek), 35:41 Jareš (Dopita), 44:41 Beroun (Procházka), 51:08 Dopita (Jareš) – 6:54 Rolinek (Píša), 15:18 Sýkora (Rolinek), 35:16 Sýkora (Hlinka). Rozhodčí: Rejthar – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. Diváci: 2896. Střely na branku: 30:36. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3.
HC Znojemští Orli: Trvaj – Jareš, Tesařík, Bičánek, Chvátal, Mojžíš, Kotaška – Demel, Dopita, Erat – Plášek, Haman, M. Růžička – Selingr, J. Svoboda, Padělek – Meidl, R. Procházka, Beroun. Trenéři: Václav Sýkora a Pavel Hynek.
HC Moeller Pardubice: Koutský – Richter, Havíř, Snopek, M. Šeda, Píša, J. Kolář II, Posmyk, Linhart – Andrašovský, Pivko, Somík – Tvrdík, Blažek, Ondřej – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Cetkovský, Pucher, Koukal. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.

15. kolo, úterý 23. října 2007:
HC MOELLER PARDUBICE – HC ZNOJEMŠTÍ ORLI 7:0 (1:0, 4:0, 2:0).
16:32 Sýkora (Píša), 25:19 Somík (Pucher), 25:53 Ondřej (Tvrdík), 30:33 Sýkora (Rolinek), 34:00 Tvrdík (Šeda), 46:09 Sýkora (Rolinek), 53:51 Rolinek (Pucher). Rozhodčí: Jeřábek – Hejduk, Křivský. Vyloučení: 6:7. Využití: 3:0. Diváci: 7520. Střely na branku: 42:30. Průběh utkání: 7:0.
HC Moeller Pardubice: Lašák – Píša, Linhart, Snopek, Havíř, Richter, M. Šeda, Kolář – Somík, Pucher, Pivko – Sýkora, Hlinka, Rolinek – Ondřej, Koukal, Cetkovský – Starý, Tvrdík, Zohorna. Trenéři: Miloš Říha a Pavel Rohlík.
HC Znojemští Orli: Trvaj (30:33 Kameš) – Švrček, Jareš, Tesařík, Bičánek, Kotaška, Chvátal, od 41. navíc Štach – Erat, Dopita, Růžička – Plášek, Haman, Padělek – Kucharczyk, Procházka, Selingr – Čachotský, Meidl, Beroun. Trenéři: Václav Sýkora a Pavel Hynek.

28. kolo, úterý 4. prosince 2007:
HC ZNOJEMŠTÍ ORLI – HC MOELLER PARDUBICE 2:1 (0:0, 0:1, 2:0).
48:42 Kucharczyk (Dopita), 50:37 Svoboda (Kotaška) – 39:05 Posmyk (Ondřej). Rozhodčí: Országh (Slovensko) – Bejček, Svoboda. Vyloučení: 11:12. Využití: 2:0. Diváci: 2394. Střely na branku: 42:30. Průběh utkání: 0:1, 2:1.
HC Znojemští Orli: Trvaj – Mudroch, Jareš, Bičánek, Chvátal, Mojžíš, Kotaška, Všetečka, Švrček – Selingr, Dopita, Kucharczyk – Svoboda, Procházka, Demel – Plášek, Beroun, Erat – Růžička, Meidl, Čachotský. Trenéři: Václav Sýkora a Pavel Hynek.
HC Moeller Pardubice: Lašák – Snopek, Havíř, Píša, Nikolov, Posmyk, Linhart, Kolář II – Starý, Rolinek, Pivko – Tvrdík, Pucher, Somík – Ondřej, Hlinka, Koukal – Klejna, Zohorna, Bláha. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.