23.01.2008
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Pardubice srazila na Spartě zbytečná vyloučení

PRAHA — Třetí výhru za tři body v řadě si hokejisté HC Moeller Pardubice nepřipsali. Ve včerejším utkání prohráli v holešovické sportovní hale Spartě Praha 2:5. O výsledku rozhodla zejména druhá třetina, ve které sice Pardubice nejprve srovnaly jednogólové manko, poté ale Východočeši třikrát inkasovali, což domácí notně povzbudilo. Naopak Moeller nenašel síly na zvrat. „Asi se na tom podepsala vyloučení, která přišla následně po vyrovnání na 1:1, a to ovlivnilo celý zápas,“ prohlásil po skončení zápasu pardubický kouč Jiří Šejba.

Začátek zápasu nebyl ve znamení převahy nějakého z týmů. Pardubice se soustředily na zodpovědnou hru v defenzívě. Sparta se poměrně ztuha dostávala přes obranný val Moelleru. I tak ale šla do kabiny s jednogólovým náskokem, protože se v 15. minutě trefil od modré čáry Marek Černošek.

„První třetina byla velmi vyrovnaná, je pravda, že jsme inkasovali, ale zkraje druhé třetiny jsme byli lepší než Sparta a zaslouženě srovnali jsme stav,“ ohlédl se za nepovedeným duelem pardubický kouč.

Přitom Východočeši měli v prvním dějství, které mohly určit zcela jiný vývoj střetnutí. V oslabení na začátku zápasu ujela dvojice Petr Sýkora – Tomáš Rolinek proti jedinému bekovi v rudém. O chvíli později si zase do velké příležitosti najel druhý jmenovaný při první pardubické přesilovce. Obě nadějné situace pro hosty však změnou skóre neskončily.

„Hráči se snaží vždy situaci vyřešit tak, aby dali gól. Nepovedlo se, ale to je otázka řešení situace. To bych jim nezazlíval, každý chce skórovat. My jsme pak dostali góly po věcech, které jsme ráno v přípravě ukazovali, jak Sparta hraje a co nesmíme udělat. A my to uděláme,“ mrzelo Jiřího Šejbu.

Druhé dějství začaly aktivněji Pardubice poté, co ubránily přesilovku soupeře. Výsledkem bylo vyrovnání stavu. Jenže pak se Pardubičtí nechali vylučovat a Sparta si opět vybudovala náskok.

Nutno podotknout, že některé fauly borců v bílých dresech, byly odpískány zcela po právu. Druhá třetina ale přinesla tři momenty, ve kterých se zdálo, že jedno z mužstev je poškozeno.

První nastal v čase 30:15, kdy ujel Michal Sivek. David Havíř dobruslil na jeho úroveň, pukem pomohl kotouči změnit směr, poté sparťan upadl. Rozhodčí Mikula nařídil trestné střílení…

V čase 35:05 a opět v hlavní roli pardubický bek. Ten bojuje o kotouč se soupeřem. Dvojice projíždí okolo hlavního arbitra, který po zásahu hostujícího zadáka, poměrně ošklivě padá. Muž v pruhovaném ihned poté vylučuje Davida Havíře na deset minut. Zvláštní trest.

Sparta se mohla oprávněně cítit poškozena v čase 38:35, kdy Tibor Melichárek vsítil gól. Jenže sudí špatně vyhodnotil situaci a necitlivě přerušil. Po zafoukání nemohla být trefa uznána.

Pardubický trenér se nechtěl k těmto momentům vyjádřit, aby nedostal pokutu, poněvadž se v den konání zápasu nesmí vyjádřit k výkonu rozhodčích.

V jednom má ale Jiří Šejba jasno: „Musíme hrát s minimem vyloučení, aby hráči, které máme vytypované pro oslabení a přesilovky, nebyli tolik vytěžováni a mohli hrát více v situacích pět na pět a přesilovkách,“ řekl.

Východočeši sice včera prohráli, vyloženě katastrofální výkon ale rozhodně nepředvedli. „Když nám nejde základní založení, tak využíváme jednoduchému přechodu, který se nám ve druhém zápase osvědčil. Beci nehledají nikoho mezi sebou, naopak ihned posouvají kotouč na najíždějícího spoluhráče vepředu,“ našel na zápasu pozitiva pardubický kouč.